شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:13 منتشر شده در مورخ: 1398/12/13 شناسه خبر: 1587561
دبیر قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا در کردستان:

آرامش و رعایت بهداشت دوره گذر از شرایط فعلی را آسان می کنند/ مردم تا حد امکان در خانه ها بمانند

آرامش و رعایت بهداشت دوره گذر از شرایط فعلی را آسان می کنند/ مردم تا حد امکان در خانه ها بمانند
این روزها بازار داغ کرونا، تب هر چیز دیگری غیر از کرونا را فروکش کرده است، و به صدر اخبار روز جهان تبدیل شده است، ویروسی که از چین صادر و به همه کشورها صدور یافت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، اما در مورد چگونگی شیوع این ویروس همچنان قطع به یقیین هیچ منبع خبری مطالب مطمئنی را ارائه نداده اند و تنها شایعات است که کم و زیاد می شود، مانند اینکه این مرض از خوردن گوشت خفاش که در کشورهای شرقی مرسوم است، یا اینکه به دست آمریکا برای مهار قدرت چین ساخته شده است، برخی هم می گویند کشور چین برای بیرون راندن آمریکا از منطقه این ویروس را باب کرده است.

هنوز به یقیین در مورد این ویروس مطلبی عنوان نشده است ولی چیزی که می توان با قاطعیت گفت اینکه هنوز راه درمان نهایی در هیچ کجایی جهان استفاده نشده است.

و همین موضوع کار را سخت تر می کند، هرچند روش های ساده، آسان و بسیار پیش پا افتاده ای می تواند مانع شیوع و گسترش این ویروس شود، مواردی که بارها و بارها هم توسط رسانه های مختلف تکرار شده است و تنها کمی دقت و وسواس در رعایت نکات بهداشتی می تواند مانع شیوع و البته مهار این ویروس شود.

دکتر ابراهیم اسدی پزشک و دبیر قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا در کردستان در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار کُردتودی، به تکرار برخی از این موارد و بیان نکاتی جدید پرداخته است.

وی در مورد سویه‌ی جدید ویروس کرونا و علائمی که شناخته شده و در درصد بالایی از بیماران مبتلا دیده می شود، را اینگونه بیان می کند: تب و سرفه‌های خشک و تنگی نفس که این علائم ۱۴روز بعد از در معرض قرار گرفتن ویروس بروز می کند.

اسدی همچنین بیان کرد: گفته می شود در موارد فراوانی افراد مبتلا بهبود می یابند و کشندگی بیماری بیشتر در افراد دارای نقص ایمنی و مشکلات زمینه ای دیده می شود.

وی عنوان کرد: طبق تحقیقات انجام شده فرد مبتلا که بهبود یافته است تا حدود دو هفته بعد از بهبودی هم می تواند برای افرار دیگر نقش ناقل بیماری را ایفا کند و دیگر افراد را آلوده کند، که در این صورت بهترین اقدام عملی برای در امان ماندن از بیماری رعایت موارد بهداشتی بیش از پیش توسط مردم می باشد.

دبیر قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا در کردستان همچنین افزود: در مورد وضعیت فعلی بیماری طبق سخنان وزیر محترم بهداشت هفته‌ای که در آن قرار داریم هفته ی مهم و سختی در روند پیشرفت بیماری باشد که نیاز است مردم عزیز ایران از حضور در امکان عمومی تا حد امکان خودداری نمایند و نکات بهداشتی که توسط وزارت محترم بهداشت اعلام می شود را رعایت کنند.

اسدی بیان کرد: در مورد استان کردستان طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی کردستان ۱۰نفر ابتلای قطعی به ویروس کرونا  در استان به ثبت رسیده است، که بر اساس این آمار و اینکه هیچگونه فوتی بر اثر این بیماری در استان کردستان مانند دیگر استانها مشاهده نشده است، پس هنوز به عنوان کانون بیماری به شمار نمی رود، اما با توجه به مرزی بودن استان لزوم رعایت نکات بهداشتی بیش از پیش احساس می شود.

وی عنوان کرد: لازم است که مردم عزیز تا حد امکان در چند روز اخیر در خانه بمانند و از حضور درمکان های عمومی و امکانی که احتمال آلودگی دارند اجتناب کنند، تا بتوان با سهولت و نیز هزینه کمتر جانی و مالی از این برهه حساس عبور کنیم.

اسدی توصیه های هم برای مردم داشت: از دست دادن و روبوسی کردن جدا پرهیز کنند، مردم عزیز بدانند احتمال آلوده شدن دربیمارستان ها و اماکان درمانی بیشتر از هر مکان دیگری است پس تا حد امکان برای موارد محدود و خفیف به بیمارستان ها مراجعه نکنند.

وی همچنین در خصوص تشکیل قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا در استان بیان کرد: مواردی که در قرارگاه درقالب هسته ها و کارگروه های متعدد در حال انجام هستند موارد متفاوتی هستند از جمله موارد آموزشی، پیشگیری، تولید محتوا، سازماندهی و فراخوان دانشجویان داوطلب برای خدمت جهادی در زمینه مبارزه با بیماری کرونا می باشد.

اسدی در خصوص خدمات آتی قرارگاه هم گفت: همچنین در حال پیگیری و رایزنی برای تولید لوازم بهداشتی ازجمله ماسک و مواد ضدعفونی هستیم که امیدواریم در اسرع وقت به نتیجه برسد.

دبیر قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا اعلام کرد: نکته ای که در مورد ویروس کرونا وجود دارد ترس و اضطراب رسانه ای ایجاد شده است که بسیار بزرگتر از خود بیماری و خطرآفرینی آن است که مردم با رعایت نکات بهداشتی می توانند از بیمار شدن خود و دیگران جلوگیری کنند.

اسدی در خاتمه خاطرنشان کرد: و کلام پایانی اینکه مردم سربلند ایران زمین در طول تاریخ با مرارت ها و سختی های فراوانی رو به رو بوده اند که با اتحاد و یگانگی توانسته اند بر آن ها فایق آیند، و ویروس کرونا بسیار کوچکتر از همت بلند ایرانیان است، تنها ناشناخته بودن آن کمی کار را سخت کرده است که در نهایت با صبر و اتحاد مردم و عمل به توصیه های وزارت محترم بهداشت انشاالله در اسرع وقت این ویروس منحوس ریشه کن خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1587561
ارسال نظر
نظرات