شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 12:00 منتشر شده در مورخ: 1398/12/17 شناسه خبر: 1588537
پیشگیری، ضرورتی برای همه وقت؛

بازار داغ کرونا در خرید نوروزی/ کمین بحران در اجتماعات

بازار داغ کرونا در خرید نوروزی/ کمین بحران در اجتماعات
تجمعات مختلف بهترین مکان برای انتشار و ابتلای افراد به کرونا است. توصیه‌هایی که از طرف پزشکان و متخصصان این امر می‌شود پرهیز از حضور در تجمعات مخصوصا در فضای سربسته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، همه ساله در ایام منتهی به عید نوروز و تجدد سال، بازار حال و هوای خاصی دارد، خریدهایی نزدیک عید به اوج خود می‌رسد خانواده ها برای تهیه لباس نو فرزندان و مایحتاج خود به بازار مراجعه می‌کنند، تقریبا می‌توان گفت کمتر کسی پیدا می‌شود که در اواخر اسفندماه گذرش به بازار نیافتد عده‌ای برای خرید و برخی دیگر برای گشت و گذار و تماشا سری به بازار ها می‌زنند.

اما امسال شرایط مانند گذشته نیست، ویروسی به نام کرونا، 2 ماهی است که جهان را به دنبال خود می‌کشد، این ویروس از مجازی تنفسی به فرد ضربه می‌زند، بنابراین تجمعات مختلف بهترین مکان برای انتشار و ابتلای افراد به این بیماری است. توصیه‌هایی که از طرف پزشکان و متخصصان این امر می‌شود پرهیز از حضور در تجمعات مخصوصا در فضای سربسته است. به طوری که 2 هفته است که مراسمات مختلف مذهبی و ملی تعطیل شده است حتی نماز جمعه‌ در شهرهای کشور هم اقامه نمی‌شود.

شدت سرایت این ویروس به حدی بالاست که با یک تماس فرد با منبع آلودگی فورا ابتلا شده و اگر سیستم دفاعی بدن  ضعیف باشد فرد را از پا خواهد انداخت. مدارس و دانشگاه‌های کشور هم به همین خاطر تا پایان سال تعطیل شدند، هدف اصلی پیشگیری و جلوگیری از گسترش اپیدمی کرونا است که کنترل شده و سپش ریشه کن گردد.

تحقق این امر مهم هم نیازمند مشارکت همگانی مردم است، مسئولان مختلف کشوری و استانی دائما در حال تکرار این جمله هستند که "از حضور در تجمعات مخصوصا بازار بپرهیزید.

بهروز مهدوی فرماندار تبریز با بیان اینکه تمامی مبادی ورودی شهر مجهز به اکیپ‌های بهداشتی و قرنطینه است به خبرنگار آناج گفت: اعلام شده که به صورت تصادفی از خودروهایی که غیر از پلاک استانی دارند تست و نمونه‌گیری انجام شود تا از وورد هرگونه فرد مشکوک به ویروس کرونا به تبریز جلوگیری شود. خانه‌های سلامت و بهداشت در نقاط مختلف نیز به صورت آماده باش به فعالیت خود ادامه می‌دهند. ضدعفونی ادارات و معابر عمومی به صورت مستمر ادامه دارد.

وی ادامه داد: به همشهریان عزیر توصیه می‌کنیم، در مواقعی که ضرورتی وجود ندارد از حضور در تجمعات و مراکز پرتردد مانند بازار خودداری کنند.

صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با انتقاد از برخی رفتارهای جامعه گفت: اخبار و تصاویری که از بازار تبریز منتشر می‌شود خوشایند نیست، اگر مردم  رعایت نکنند با بحران اپیدمی کرونا در استان مواجه خواهیم شد، از عموم همشهریان عزیز انتظار داریم خریدهای خود را به هفته‌های بعد از فروردین موکول کنند چراکه در حالت فعلی شرایط حادی را تجربه می‌کنیم.
 


 

بازار می‌تواند منشاء اصلی انتشار ویروس کرونا باشد چراکه از همه شهرهای استان یا کشور افرادی حضور می‌یابند که یا ممکن است عامل بیماری بوده و یا به عنوان ناقل عمل کنند. علاوه بر این، لباس‌ها مثل تمام سطوح هستند و ویروس کرونا روی این سطوح هم وجود دارد، ولی ماندگاری ویروس روی لباس‌ها طولانی نیست و لباس وسیله مناسبی جهت انتقال ویروس محسوب نمی‌شود. از طرفی تمامی شهرهای آذربایجان‌شرقی هم آلوده به کرونا هستند بنابراین می‌طلبد که اصل پیشگیری را  رعایت کرده و تا کنترل کامل این ویروس از مراجعت‌های غیر ضروری در اماکن عمومی به شدت بپرهیزیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1588537
ارسال نظر
نظرات