شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 13:50 منتشر شده در مورخ: 1398/12/17 شناسه خبر: 1588591
مشاغل خانگی؛ از رونق اقتصاد تا مقابله با بیکاری؛

گلخانه‌های کوچک‌ مقیاس، فرصتی برای کسب درآمد

گلخانه‌های کوچک‌ مقیاس، فرصتی برای کسب درآمد
کسب درآمد در خانه و از طریق مشاغل خانگی بهترین راه برای بهبود شرایط اقتصادی خانواده‌ها و مقابله با بیکاری است و گلخانه‌های کوچک‌مقیاس یکی از راه‌های عملی برای تحقق این امر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ مشاغل خانگی ایده‌ای کارساز برای مقابله با بیکاری و گامی بزرگ در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی هستند.
 
این مشاغل علاوه‌براینکه سبب خروج کشور از رکود می‌شوند می‌توانند اشتغال‌زایی خوبی را به دنبال داشته و به‌نوعی کارآفرین باشند، همچنین این مشاغل به دلیل نیاز به حجم پایین سرمایه‌گذاری و سودآوری مطلوب، بسیار مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرد و برای خانوارهای کم‌درآمد و بیکار، بیشتر برای زنان خانه‌دار منبع درآمدی خوبی است.
 
چین و هند دو کشوری هستند که در زمینه ایجاد مشاغل خانگی اقدامات موثری انجام داده‌اند که می‌توان با بهره‌گیری از تجربیات این کشورها و با معرفی راه‌هایی که مردم می‌توانند با نشستن در خانه کسب درآمد داشته باشند زمینه حضور هرچه بیشتر فعالان در این عرصه را فراهم ساخت، اما در این بین نباید از ضرورت و اهمیت ایجاد بازار فروش برای محصولات این مشاغل غافل شد.
 
امروزه با روی کار آمدن پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی تا حدودی مشکل بازاریابی محصولات تولیدی از مشاغل خانگی رفع شده است و فعالان در این عرصه با راه انداختن یک پیج اینستاگرامی یا یک کانال تلگرامی اقدام به معرفی محصولات خود می‌نمایند و تا حدودی توانسته‌اند جای خود را در بین خریداران باز کنند، اما این موضوع بدان معنا نیست که مسئولان وظیفه‌ای در این زمینه ندارند زیرا ایجاد اعتماد در بین خریداران به محصولات تولید شده در این مشاغل می‌تواند زمینه فروش خوب برای آن‌ها فراهم سازد.
 
 عرضه محصولات ارگانیک مانند محصولات گلخانه‌ای، تخم مرغ، گوشت سفید و قرمز و... ازجمله مواردی هستند که در بحث مشاغل خانگی بسیار مورد استقبال قرار گرفته و راه‌اندازی و فعالیت در گلخانه‌های کوچک مقیاس ازجمله مواردی می‌باشند که اخیرا از سوی جهادکشاورزی به خوبی حمایت می‌شوند، بارها این موضوع از سوی مسئولان مربوطه عنوان شده است که این سازمان آمادگی دارد تا از افرادی که تمایل به راه‌اندازی گلخانه‌های کوچک را دارند انجام دهد. 

مشاغل خانگی، کسب و کاری پردرآمد در دنیا
 
رفیعی، کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با جهانبین نیوز اظهار کرد: در حال حاضر مشاغل خانگی یکی از کسب و کارهای پردرآمد دنیا محسوب می‌شوند.
 
وی تصریح کرد: گلخانه‌هایی که در حیاط یا پشت بام خانه‌ها احداث می‌شوند بهترین راه برای راه انداختن یک شغل در خانه هستند و از همین رو جهاد کشاورزی زمینه احداث این گلخانه‌ها را تسهیل کرده و بسیاری از موانع را حذف کرده است.
 
رفیعی یادآور شد: اگر گلخانه‌ای که در خانه راه‌اندازی می‌شود مجوز مشاغل خانگی را داشته باشد می‌تواند از تسهیلات بانکی در این زمینه بهره ببرد. 

درآمد سالانه ۱۲۰ میلیون ریالی از پشت‌بام، با احداث گلخانه

کریمی، از پرورش‌دهندگان کاکتوس گلخانه‌ای در چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ با اشاره به اینکه با این گلخانه توانسته از فضای پشت‌بام خانه خود نهایت استفاده را ببرد اظهار کرد: در این گلخانه ارقام مختلف کاکتوس پرورش داده می‌شود.
 
وی درآمد خالص حاصل از فروش بذر، قلمه و گیاه کاکتوس سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون ریال عنوان و خاطرنشان کرد: بازار فروش محصولات حاصل از این گلخانه خانگی، داخل استان و همچنین استان‌های هم‌جوار شامل خوزستان و اصفهان است.
 
کریمی بیان داشت: سطح این گلخانه ۱۰۰ مترمربع است که با سازه گالوانیزه و پوشش پلاستیک در پشت بام خانه احداث شده و زمینه اشتنغال دو نفر را فراهم کرده است.

گلخانه‌های کوچک‌ مقیاس، راهی برای توسعه مشاغل خانگی

حمیدرضا دانش، دیگر کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: گلخانه‌های کوچک مقایس می‎توانند زمینه اشتغال در خانه را برای هم‌استانی‌ها فراهم سازند، همچنین هر هکتار گلخانه زمینه اشتغال 10 نفر را فراهم می‌سازد و تولید آن 10 برابر فضای باز بوده علاوه‌بر آن می‌توان مهم‌ترین ویژگی این نوع از کشت را آب مصرفی ان دانست که یک دهم آب مورد نیاز برای کشت در فضای باز است.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از ارائه تسهیلات برای کشت گلخانه‌ای خبر داد و یادآور شد: بیش از 190 میلیارد تومان برای کشت‌های گلخانه‌ای در چهارمحال و بختیاری در نظر گرفته شده است، همچنین صدور مجوز برای ایجاد گلخانه به راحتی انجام می‌شود.
 
وی اضافه کرد: قبلا گلخانه باید در زمینی با حداقل 3 هزار مترمربع تاسیس می‌شد اما در طرح‌های جدید برای هر متراژی مجوز داده می‌شود.
 
دانش با اشاره به بخشنامه جدید وزارتخانه جهاد کشاورزی بیان داشت: بر اساس این بخشنامه بسیاری از استعلام‌ها مثل برق، آب، امور اراضی و... برای ایجاد گلخانه حذف شده است، همچنین از هر متراژی از گلخانه که زیر پلاستیک باشد عوارض دریافت نمی‌شود.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت توسعه گلخانه‌های کوچک‌مقیاس خاطرنشان کرد: این گلخانه‌ها که زمینه توسعه مشاغل خانگی را فراهم می‌سازند، را به راحتی می‌توان بر پشت بام یک خانه هم احداث کرد و برای احداث آن نیازی به تغییرکاربری نیست.
 
همچنین استاندار چهارمحال و بختیاری در مصاحبه با رسانه‌های استان از آمادگی دولت برای حمایت از طرح‌های گلخانه‌ای خبر داده و رونق اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری، افزایش اشتغال را از نتایج حمایت از کشت گلخانه‌ای به‌ویژه گلخانه‌های کوچک‌مقیاس عنوان کرده است.

به گزارش جهانبین نیوز؛ مشاغل خانگی و ازجمله آن گلخانه‌های کوچک مقیاس این روزها علاوه‌بر آنکه می‌تواند کمکی برای اقتصاد خانواده باشد زمینه‌ساز اشتغال افرادی را فراهم ساخته و فرصت خوبی است برای بهره‌گیری از فضاها و وقت‌های بلااستفاده.
 
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1588591
ارسال نظر
نظرات