شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 12:57 منتشر شده در مورخ: 1398/12/26 شناسه خبر: 1591188
ضربه‌های کرونایی بر اقتصادِ معطل ایران؛

مردم همچنان در انتظار شنیدن تصمیمات اقتصادی پساکرونایی دولت هستند

مردم همچنان در انتظار شنیدن تصمیمات اقتصادی پساکرونایی دولت هستند
هرچند شرایط دشوار تصمیم‌گیری اقتصادی در وضعیت موجود کاملا قابل درک است اما مردم منتظرند که از بسته‌های حمایتی و تصمیمات کنترل‌کننده دولت مطلع شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، اواخر آذرماه امسال بود که چین با یک بیماری جدید فراگیر دست به گریبان شد؛ بیماری‌ای که در کم‌تر از 40 روز شمار مبتلایان به آن به چندهزار نفر رسید اما هنوز چندان شناخته‌شده نبود. سی‌وچهار روز قبل وقتی شمار قربانیان یک ویروس از مرز یکهزار نفر گذشت، جهان با نام جدیدی آشنا شد:«کووید19»! کرونا در زمان کوتاهی رکورد قربانیان بیماری سارس در سال‌های 2002 و 2003 را شکست تا به جهان اعلام کند که باید آماده یک نبرد تمام‌عیار باشند!

از طرفی حدودا 17 روز قبل بود که مقامات وزارت بهداشت شمار مبتلایان به ویروس کرونا را 388 نفر اعلام کردند. در آن ایام در جهان نیز 85 هزار نفر با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کردند. پنج‌روز قبل آمار مبتلایان به این بیماری در جهان به بیش از 121 هزار نفر رسید؛ اما این آمار روز گذشته در ایران به مرز 14 هزار و در جهان به مرز 160 هزار مبتلا رسید و این یعنی بحرانِ پیش‌رونده طی چندین‌هفته درگیری جهان با یک ویروس!

گستره این بیماری نیز از فرانسه و آمریکا و سوئیس گرفته تا اتریش و مالزی و قطر امتداد دارد و کشوری نیست که مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر این بیماری قرار نگرفته باشد. اکنون آزمایشگاه‌های پرشماری در سراسر جهان دست به کارِ یافتن درمانی برای این بیماری شده‌اند و چندین پروژه در آلمان، آمریکا، استرالیا و ایران در این زمینه در حال انجام است؛ اما هنوز بشر نتوانسته در روند پیش‌رونده این بیماری خللی ایجاد کند!

کرونا حالا علاوه بر انسان‌ها، اقتصادها را نیز هدف قرار می‌دهد؛ این چیزی بود که از همان ابتدای شیوع بیماری کرونا درباره آن سخن گفته می‌شد اما شاید چندان جدی گرفته نمی‌شد! مثلا در ایران کسانی نوشتند که نباید کشور را به بهانه بیماری کرونا تعطیل کرد! کرونا البته برای تعطیل کردن اقتصادها منتظر تصمیم دولت‌ها نماند. تا این لحظه، کرونا ضربه‌های فراوانی بر اقتصاد معطلِ ایرانِ تحت تحریم زده است و البته لطمات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا منحصر در ایران نیست.

بازار نفت با مازاد عرضه روبروست

سازمان بهداشت جهانی به تازگی اروپا را کانون جدید شیوع ویروس کرونا اعلام کرد. امروز بسیاری از کشورهای جهان از تبعات منفی بحران کرونا بر اقتصادهایشان سخن می‌گویند و می‌کوشند این تبعات را به حداقل برسانند. بازار نفت در حال حاضر با مازاد عرضه روبروست و جهان با شوک نفتی در بخش عرضه و تقاضا مواجه شده است که یکی از دلایل آن فروپاشی توافق کاهش تولید میان روسیه و اوپک قلمداد می‌شود.

در حالی که پیش‌تر ترامپ کشور خود را درگیری با این بیماری برکنار می‌دانست و اعلام می‌کرد که کرونا با گرم شدن هوا، در ماه آوریل از میان خواهد رفت؛ اما اخیرا در ایالات متحده نیز وضعیت اضطراری اعلام شد و این نابسامانی اوضاع در این کشور حکایت دارد. امروز قیمت نفت خام آمریکا به زیر 30 دلار در هر بشکه کاهش یافته است. این نابسامانی مقامات آمریکا را به اتخاذ تصمیمات ویژه‌ای سوق داده است.

کاهش نرخ بهره در آمریکا تا صفر درصد!

مثلا روز گذشته اعلام شد که فدرال رزور، بانک مرکزی آمریکا برای مقابله با تبعات اقتصادی گسترش ویروس کرونا به صورت اضطراری نرخ پایه بهره بانکی را در این کشور به محدوده صفر تا 0.25 درصد کاهش داده است. این خبر به واسطه یک بیانیه از جانب بانک مرکزی آمریکا اعلام شد که در آن آسیب رسیدن به جوامع و فعالیت‌های اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا عامل این تصمیم عنوان شده است.

فدرال رزرو همچنین اعلام کرده که طی هفته‌های آینده دست‌کم 700 میلیارد دلار نقدینگی بیشتر به اقتصاد آمریکا تزریق خواهد کرد. این بخشی از تصمیمات اقتصادی آمریکایی‌هاست که در توسط رسانه‌ها به طور رسمی اعلام شده است. تصمیمات اقتصادی در ایران اما هنوز چنان‌که باید به گوش مردم نرسیده است. مثلا هنوز روشن نیست که در شرایطی که دولت در لایحه بودجه، قیمت هر بشکه نفت را 50 دلار برآورد کرده، برای جبران کاهش قابل ملاحظه قیمت نفت در این شرایط اضطراری چه تصمیمی اتخاذ خواهد شد؟

یا در شرایط اقتصادی موجود، آیا بانک مرکزی ایران به اقدامی در راستای کاهش نرخ بهره بانکی دست خواهد برد؟ یا مدیریت نقدینگی کشور در شرایط کرونایی حاضر چگونه خواهد بود؟ هرچند شرایط دشوار تصمیم‌گیری اقتصادی در وضعیت موجود کاملا قابل درک است اما مردم منتظرند که از بسته‌های حمایتی و تصمیمات کنترل‌کننده دولت مطلع شوند. تا دیر نشده باید با مردم سخن گفت!

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1591188
ارسال نظر
نظرات