شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:40 منتشر شده در مورخ: 1398/12/27 شناسه خبر: 1591447
نگاهی به اقدامات دولت‌ها برای مقابله با کرونا؛

جولان کرونا؛ از ناسا تا ناسار/ استفاده از تکنولوژی برای مهار بیماری کرونا در جهان

جولان کرونا؛ از ناسا تا ناسار/ استفاده از تکنولوژی برای مهار بیماری کرونا در جهان
استارتاپ‌ها در سراسر جهان می‌کوشند تا اوضاع کرونایی امروز جهان را بهبود ببخشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، این روزها درباره پیامدهای اقتصادی و انسانی میزبانی جهان از کرونا بسیار نوشته‌ایم. کرونا از ناسا گرفته تا محله ناسار، قربانیانی را برای ابتلا پیدا کرده و هراسی جدی در دل مردم جهان و دولت‌ها ایجاد کرده است. تا همین‌جای کار برخی از کشورهای اروپایی ده‌ها میلیارد یورو هزینه کرده‌اند یا زیان‌های مالی هنگفتی را متحمل شده‌اند.

نوسان‌های اقتصادی در ایران هم قابل توجه بوده است. روز دوشنبه، نرخ ارز در ایران به 15 هزار و 650 تومان رسید. کارشناسان البته بر این باورند که این افزایش ریشه واقعی ندارد و شیوع ویروس کرونا در آن دخیل بوده است! از طرفی واقعیت این است که کرونا بر مشاغلی که مولفه «حضور» در آن‌ها موضوعیت دارد، مثل گردشگری و حمل و نقل، ضربه‌های مهلکی وارد کرده است!

افزون بر این شیوع این بیماری در سراسر جهان تغییراتی جدی در ترکیب عرضه و تقاضای کالاها ایجاد کرده است. مثلا سه روز قبل در رسانه‌ها اعلام شد که ماسک N95 در شمار پرجستجوترین واژه در سایت آمازون قرار گرفت و قیمت آن به شدت افزایش پیدا کرد به گونه‌ای که قیمت آن در هر بسته 100 تایی، از 8 دلار به 200 دلار رسید.(در ایران هم افزایش قیمت شدید را شاهد بودیم اما نه این‌قدر!)

آمازون در مقابل برخی فروشندگان که قیمت‌های عجیب و غریبی روی کالاهای خود می‌گذاشتند را از وب‌سایت خود حذف کرد! مسئولان آمازون از فروشندگان خواستند که منصف باشند! البته در آمریکا هم قوانینی برای حفاظت از اعتماد مشتری در برابر قیمت‌گذاری‌های ناصواب وجود دارد. بگذریم... اما تأثیر کرونا بر کسب‌وکارها ابدا علی‌السویه نبوده است!

استخدام 10 هزار کارمند در آمازون!

مثلا دو هفته قبل که نخستین مورد ابتلا به بیماری کرونا در ایرلند مشاهده شد و دولت این کشور مجبور به تعطیلی یک مدرسه در این کشور شد، گوگل نیز 8 هزار کارمند خود را به خانه فرستاد تا دورکاری کنند! اما آمازون به دلیل افزایش تقاضای بسیار زیاد در پی شیوع کرونا، اکنون به دنبال استخدام 10 هزار کارمند برای مرکز پردازش خود است؛ کارمندانی که برای هر ساعت کار 2 دلار یا 2 یورو بیش از نُرم دریافتی برای هر ساعت(15 دلار) دریافت خواهند کرد!

آمازون البته تنها کسب‌وکاری نیست که تقاضا برای استفاده از خدمات آن این روزها به طور چشمگیری افزایش یافته است. برخی از استارتاپ‌ها نیز این روزها مورد اقبال واقع شده‌اند و بسیار هم مفید بوده‌اند. مثلا برخی از پلتفرم‌های هوش مصنوعی که از تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی و پردازش زبان‌های طبیعی، برای یافتن موقعیت مکانی بیماری و جلوگیری از شیوع آن استفاده می‌کنند؛ کما این که «بلودات» داده‌های شبکه‌های اجتماعی و گفتار مردم را تجزیه و تحلیل و محل شیوع بیشتر بیماری را معین می‌کند.

بسته‌های حمایتی استرالیایی!

فارغ از استارتاپ‌ها، دولت‌ها در جهان به طور کلی برای حمایت از کسب‌وکارها در شرایط بحرانی امروز، بسته‌هایی را تعریف کرده‌اند. مثلا در استرالیا مشاغل و کمپانی‌های بزرگ به یک صندوق یک میلیارد دلاری دسترسی پیدا خواهند کرد. بسته حمایتی دولت استرالیا، چهار بند مهم دیگر نیز دارد. هدف از ارائه این بسته حمایتی، آن است که افراد همچنان شوق و انگیزه سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی را حفظ کنند؛ هرچند برخی در استرالیا نگران‌اند که بسته‌های کمکی در نهایت پس‌انداز شود و وارد زنجیره تولید نشود!

در ایران نیز، رئیس‌جمهور چند روز قبل اعلام کرد که نخستین بسته حمایتی تا پیش از پایان اسفند در اختیار افراد مشمول قرار می‌گیرد. دولت برای افرادی که مشاغل موقت دارند هم طرح خرید اعتباری را درنظر گرفته است. یک بسته مالی 200 هزار تا 600 هزار تومانی نیز در اختیار برخی خانواده‌ها قرار می‌گیرد و ظاهرا زمان پرداخت آن امشب خواهد بود.

باید منتظر ماند و دید که بسته‌های حمایتی دولت چگونه به یاری مردم خواهد آمد؟ اما فارغ از دولت، پرسش مهم دیگر آن است که استارتاپ‌ها چگونه به یاری اوضاع کرونایی امروز ایران خواهند آمد؟

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1591447
ارسال نظر
نظرات