شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 17:20 منتشر شده در مورخ: 1399/01/04 شناسه خبر: 1593123
مروری بر بازخوانی شهادت حاج قاسم سلیمانی؛

سردار دلها، محبوب دل کردستانی ها

سردار دلها، محبوب دل کردستانی ها
سال 98 با تمام تلخ و شیرینی‌هایش گذشت، سالی سخت بود و نفس‌گیر از بهار و تابستان و پاییز تا دومین ماه از زمستان سرد و تلخش که خبر بامدادی سیزدهمین روزش جهان را تکان داد و داغدار کرد و هنوز هم این داغ بر دل‌ها مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، سال 98 با تمام تلخ و شیرینی‌هایش گذشت، سالی سخت بود و نفس‌گیر از بهار و تابستان و پاییز تا دومین ماه از زمستان سرد و تلخش که خبر بامدادی سیزدهمین روزش جهان را تکان داد و داغدار کرد و هنوز هم این داغ بر دل‌ها مانده است.

بزرگترین و مهم‌ترین اتفاق در سال 98، خبر آسمانی‌شدن حاج‌قاسم سلیمانی بود که نه تنها کردستان و ایران بلکه جهان از داغ پرکشیدنش در شوک فرو رفت، حاج قاسم که اسفند ماه 1397 بر تمبر یادبود کنگره 6 هزار و 500 شهید استان کرمان نوشت:« خداوندا مرا از وصول به آنان محروم مفرما» در کمتر از یک سال به آرزوی همیشگی‌اش رسید.

خبر کوتاه و بس جانکاه بود، سردار «قاسم سلیمانی» بر اثر شلیک موشک پهبادهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد آسمانی شد و به دیدار معبود شتافت، انتشار این خبر در ساعات ابتدایی صبح جمعه (۱۳ دی) کافی بود تا ملتی حیران و مضطرب آرزو کنند که ای کاش این خبر صحت نداشته باشد و خیلی زود تکذیب شود اما... 

با تایید خبر شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی دل ملتی که پشتشان به وجود سردارشان گرم بود خالی شد، حزن و اندوهی بی پایان و دلتنگی که گویی تمام شدنی نبود سراسر کشور را فرا گرفت، قلب ها به تپش افتاد و نگاههای بهت زده مردم بر صفحات تلویزیون و فضای مجازی خیره ماند.
 
چاره ای نبود جر پذیرفتن واقعیتی تلخ که با انتشار تصویر دست قلم شده علمدار انقلاب تلخ تر نیز شد، حال مردم منتظر بودند تا از نحوه بازگشت پیکر صدپاره سردار سرافرازشان و برگزاری آیین هایی که قرار است به نام و یاد او برگزار شود، خبردار شوند.


 

مردم دیار کردستان در پی آسمانی شدن  شهیدسردار حاج قاسم سلیمانی بعد از نماز جمعه به راهپیمایی برخواستند و جنایات اخیر آمریکا را محکوم کردند.

مردم متدین و انقلابی سنندج همزمان با سراسر کشور بعد از اقامه آیین عبادی - سیاسی نماز جمعه، اقدام به راهپیمایی کرده و انزجار خود از جنایت نیروهای آمریکایی در به شهادت رساندن سردار شجاع سپاه  سپهبد  قاسم سلیمانی  اعلام  کردند.

مردم کردستان نیز همانند دیگر هموطنان تلخی این خبر غمناک چنان بر دوششان سنگینی می کرد که برای برپایی مراسم یادبود و بزرگداشت حاج قاسم لحظه شماری می کردند، آنها چنان دلتنگ سردارشان بودند که به صورت خودجوش در مسجد جامع سنندج تجمع و مراسم گرامیداشت برپا کردند.

البته هر قشری از مردم و هنرمند گرفته تا شاعر و روحانی هر کس به سهم خود و به طوری عشق و علاقه خود به سردار دلها را نشان میداد

خوشنویسان کُردستانی، محبت، عشق و علاقه خود به شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به نگارش درآوردند و هنر بی بدیل خوشنویسی را در مقابل دیدگان شهروندان سنندجی به نمایش گذاشتند و آثار زیبایی را خلق کردند.

استاندار کردستان هم با بیان اینکە نام و یاد سپهبد شهید سلیمانی برای همیشە در تاریخ زندە می‌ماند، گفت: بە تمام فرمانداران شهرستان‌های استان دستور داده شده کە در تمام شهرها خیابان یا یکی از میادین و معابر اصلی شهر را مزین بنام شهید قاسم سلیمانی کنند.

استاندار کردستان تصریح کرد: از تمام شهرداران استان انتظار می‌رود با هماهنگی با شورای اسلامی شهرها در اسرع وقت نسبت بە نامگذاری یکی از خیابان‌ها یا میادین شهرها بنام این سردار سلحشور اقدام کنند.

یکی از شعرای کردستان هم شعری نو در وصف سردار شهید، سپهبد قاسم سلیمانی سروده است که در این شعر احساس ناراحتی شاعر برای شهادت «حاج قاسم» قابل درک است.

تقدیم به سرسلسله سرداران
از یحیایی نبی(ع) تا حسین بن علی(ع)
و همه‌ی شهدایی که عاشقانه رفتند
و شهید والامقام سردار سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی
سفر به آیینه
من از سفر یک حماسه باز آمدم
و مثل آب
تمام قصه قاسم زمان را
روانم
سفر، مرا به باغ شهادت برد
و ایستادم
تا دلم آرام گیرد
صدای بلبلی آمد
و در باغ که باز شد
از هجوم نفس‌های حقیقت به سجده افتادم
و بار دیگر
در زیر آسمان کبود
در آن سفر پرماجرا
کنار رود
به هوش آمدم
صدای نی که خاموش بود
و دلم
که خوب گوش فرا دادم
صدایی گریه می‌داد
دلم عجب هوای گریه داشت
در پیچ و تاب پیچک‌ها
در مسیر
بسان لاله اشک‌ریزان است
به سمت پرده خاموش رفتم
اشاره کردند
که دفتر ناب را بلند بلند بخوانم
کتاب اسطوره شجاعت را خواندم
به آشنایی یک قرن
به بیکرانی آسمان
به عظمت یک رنگ
سفر مرا با خود به دشت اقاقی برد
و زیر سایبان تنومند مردانگی
و خوب به یاد دارم
عبارت زیبایی غیرت را
که در ذهن متبلور می‌شد
من از هم‌نشینی آفتاب با گل سرخ می‌آیم
و بوی چیدن دست
از باغ رضوان
من در این هیاهوی قرن
به ازدحام یک اندیشه‌ی بلند
سوار بر باد
هنوز برگ اول قلم
در ضمیر چمن باقی است
و بر سر پیمان
تا بی‌نهایت جاری است.

به راستی؛ حاج قاسم سلیمانی تنها یک سردارِ سپهبد و یا یک ژنرال و نخبه نبود؛ او نمونه‌ای آرمانی از یک انسانِ بااخلاق، فداکار، مقاوم، بردبار و متعهد بود که با جذابیت‌های اخلاقی‌اش ده‌ها سپاه دل را با خود همراه کرده بود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1593123
ارسال نظر
نظرات