شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:11 منتشر شده در مورخ: 1399/01/09 شناسه خبر: 1594404
ابراهیم رزاقی مطرح کرد؛

عملکرد انفعالی مسئولان در مقابل تحریم ها عامل بروز مشکلات اقتصادی/ کنترل فعالیت های دولت توسط قانون اساسی، زمینه ساز تحقق شعار جهش تولید است

عملکرد انفعالی مسئولان در مقابل تحریم ها عامل بروز مشکلات اقتصادی/ کنترل فعالیت های دولت توسط قانون اساسی، زمینه ساز تحقق شعار جهش تولید است
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به تازگی حسن روحانی در سخنان خود آمریکا را مسبب تمامی مشکلات ما معرفی کرده است، در صورتی که این چنین نیست بلکه آمریکا تنها ما را تهدید کرده، متاسفانه مسئولان ما در مقابل این تهدیدها عملکردی انفعالی در همه زمینه ها از خود نشان دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابراهیم رزاقی در ارتباط با چرایی نامگذاری سال ۹۹ به نام جهش تولید به خبرنگار راه آرمان گفت: سال ها پیش در دوران سازندگی اقتصاد سرمایه داری بر ساختار اقتصاد ایران تحمیل شد و پایه های اقتصاد کشور را روز به روز ضعیف تر کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد: این نوع از اقتصاد تنها سبب رواج بیکاری روز افزون، فقر و اختلاف طبقاتی گسترده در جامعه شد، در صورتی که در اصل ۲ و ۳  قانون اساسی ما بر به کارگیری اقتصاد در راستای تحقق معاد تاکید دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه معاد برای تعالی انسان به سوی خدا است، استقلال سیاسی، اقتصادی و اجتماعی لازمه تحقق این تعالی است از این رو نباید فقر و بیکاری در جامعه وجود داشته باشد چرا که در این صورت امکان بروز تعالی از بین می رود.

رزاقی عنوان کرد: بنابراین وظیفه دولت است که در راستای تحقق این مهم گام برداشته، با ایجاد اشتغال، رفاه، مسکن و امکانات بهداشت زمینه ساز تعالی همه افراد جامعه شود.

اقتصاد سرمایه داری هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار را صرف واردات کرد

این استاد اقتصاد بیان کرد: ۳۱ سال است که در کشور ما اقتصاد سرمایه داری حاکم است، در این مدت حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار صرف واردات کالاهای مختلف به کشور شده، بر اساس ضوابط بین المللی در این مدت باید بین ۷۵ تا ۱۵۰ هزار شغل ایجاد شده باشد که متاسفانه تنها ۱۲ میلیون شغل ایجاد شده است.

وی یادآور شد: در ۶ ساله دوره تدبیر و امید نیز ۶۰۰ میلیارد دلار واردات کالا صورت گرفته و متناسب با آن باید ۱۵ تا ۳۰ هزار شغل ایجاد می شد، در این دوره شغل های ایجاد شده با مشاغلی که در اثر ورشستگی واحدهای تولیدی از دست رفته اند، برابری می کند حال آنکه غالب این مشاغل دلالی هستند.

رزاقی ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب سال هاست که تاکید فراوانی بر مساله اقتصاد دارند و این تاکید در نامگذاری سال های مختلف همچون اقتصاد مقاومتی و تولید ملی نمایانگر است، نامگذاری مجدد این سال به نام جهش تولید نشان می دهد که تحقق این شعارها صورت نگرفته است.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: دلایل متعددی برای عدم تحقق این شعارها وجود دارد و با توجه به شرایط کنونی می توان گفت به راحتی این مهم امکان پذیر نیست، اما باید توجه داشت که بهبود ساختار اقتصاد کشور سخت تر از دوران دفاع مقدس نیست.

عملکرد انفعالی مسئولان در مقابل تحریم ها عامل بروز مشکلات اقتصادی

وی عنوان کرد: ایران اکنون با تهاجم اقتصادی گسترده ای در حال مقابله است اما نکته مهم این است که تحریم ها برای مسئولان در قوه مقننه و مجری قابل شنیدن نیست، به تازگی حسن روحانی در سخنان خود آمریکا را مسبب تمامی مشکلات ما معرفی کرده است، در صورتی که این چنین نیست بلکه آمریکا تنها ما را تهدید کرده، متاسفانه مسئولان ما در مقابل این تهدیدها عملکردی انفعالی در همه زمینه ها نشان دادند.

رزاقی ادامه داد: صنایع دفاعی ما از ابتدا با تحریم های سنگین مواجه شد اما مسئولان این حوزه برخوردی مقتدارانه را در پیش گرفته و اکنون جز کشورهای برتر این حوزه در جهان است.

به کارگیری مدیران جهادی راهکار عبور از بحران های سخت اقتصادی

این استاد اقتصاد ابراز کرد: تداوم این شرایط فضا را برای رشد اقتصادی مسدود کرده و سال به سال شرایط سخت تر می شود، راهکار عبور از این بحران به کارگیری مدیرانی همچون مدیران دوران دفاع مقدس است که در برابر هر نوع تهاجمی از جمله تحریم ها واکنش های مقاومتی نشان دهند.

وی خاطرنشان کرد: صنایع، هسته ای، فضایی و موشکی با وجود مدیران دوران دفاع مقدس رشد و شکوفایی بسیاری کسب کرده اند، به عنوان مثال قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در کشور توانایی ساخت هرگونه سازه ای را دارد اما چرا اجازه فعالیت به آن ها داده نمی شود؟

رزاقی تاکید کرد: مسئولان ما اعتقادی به مدیریت جهادی ندارند، از دوره سازندگی واکنش های دفاعی را در هر زمینه ای به دلیل مخالفات کشورهای خارجی با آن ها دنبال نمی کنند.

دولتمردان ما تنها راهکار حل مشکلات را همراهی با آمریکا می دانند

کارشناس مسائل اقتصادی تشریح کرد: مسئولان ما در قوه مقننه و مجریه اعتقادی به مقاومت ندارند، با وجود اینکه آثار منفی تصمیمات اشتباه خود را می بینند اما تصور می کنند تنها راه حل، همراهی با آمریکا و عیادی آن است، غافل از آن که این کشورها به عهد خود وفا نمی کنند.

وی افزود: حال آنکه خواسته این کشورها توقف صنایع دفاعی ایران و توقف امداد رسانی به مظلومان کشورهایی است که زیر دست و پای این آدم خوارها جان می دهند.

رزاقی گفت: در این زمان با ادامه مسیر نمایندگان مجلس دست در دست دشمنان نهاده، چشم های خود را بر روی اشتباهات دولتمردان بسته و مسبب تشدید شرایط بد اقتصادی می شوند، وزرا هم مطابق با خط اشرافی که حامی واردات است حرکت می کنند.

این استاد اقتصاد تصریح کرد: راهکار این مساله روی کار آمدن مدیران انقلابی است، دولت و مجلس با همه توان خود از تحقق این امر جلوگیری می کنند اما انتخاب انقلابی تاثیر شگرفی در تحقق این مهم دارد و امیدواریم نمایندگان انقلابی که به مجلس راه یافته اند از جنس نمایندگان پیشین نباشند و دولت را به روش های مختلف کنترل کنند.

کنترل فعالیت های دولت توسط قانون اساسی، زمینه ساز تحقق شعار جهش تولید

وی تاکید کرد: در صورتی که نمایندگان مجلس بعدی بر اساس قانون اساسی فعالیت های دولت را تحت کنترل شدید قرار دهند نه تنها جهش تولید به خوبی محقق می شود بلکه با پیاده سازی رونق تولید می توانیم به اقتصاد همه کشورهایی که خام فروش هستند کمک کرده تا با تبدیل مواد و ایجاد اشتغال اقتصاد خود را رونق بخشند.

رزاقی یادآور شد: ایران آماده ترین کشور در این حوزه است اما در صورتی موفق می شویم که بتوانیم از سد مدیران نالایق عبور کنیم، با ایجاد تشکل های سراسری در کشور و عمل به دو رهنمود رهبر انقلاب شامل مطالبه گری و آتش به اختیار عمل کردن، می توانیم این سد را شکسته و حرکت به سمت جلو را آغاز کنیم.

کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: در اصل آتش به اختیار عمل کردن علاوه بر آگاه سازی مردم باید مطالبات موثر مردم نیز بیان شده و در مرحله بعد مبارزه با فساد به معنی واقعی صورت گیرد تا وصول مالیاتی مسیر را برای رسیدن به هدف هموار می کند.

استقرار مجلس انقلابی می تواند در کمترین فرصت جهش اقتصادی را ایجاد کند

وی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی قوانین ضروری هنوز تصویب نشده اند، از سوی دیگری بعضی قوانین بر اساس قانون اساسی به درستی تصویب نشده و لازم است که باطل شوند، وجود مجلسی انقلابی می تواند ضمن فراهم کردن این شرایط با کمک بسیج، نیروهای مسلح و همکاری مردم با ارزان ترین قیمت و در کمترین فرصت جهش اقتصادی و به دنبال آن جهش های دیگر در تکنولوژی های مختلف ایجاد کنند.

رزاقی بیان کرد: در صورت تداوم شرایط فعلی نه تنها جهشی صورت نمی گیرد بلکه تولید هم به واسطه افزایش دلالی، قاچاق، واردات و احتکار، زمین می خورد در حالیکه بانک ها در اختیار وارد کنندگان و دلالان است.

این استاد اقتصاد تصریح کرد: در حال حاضر آگاه سازی مردم بسیار ضعیف است چرا که فضای مجازی به مردم اطلاعات غلط می دهد، در اینجا باید دولت را مجبور به ارائه آمار درست کرد، در این هنگام مردم آتش به اختیار عمل کرده و داوطلبانه در راستای تحقق جهش تولید گام برمی دارند.

دولت سازندگی عامل نابودی الگوی مقاومت و جایگزینی اقتصاد سرمایه داری

وی افزود: در دوران دفاع مقدس جمهوری اسلامی با دستان خالی مقابل دشمن ایستادگی کرد اما این الگو بعد از پایان جنگ تحمیلی توسط هاشمی رفسنجانی رها و الگوی سرمایه داری پیاده سازی شد.

رزاقی اظهار کرد: در ۱۱ ماه گذشته ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی و ۲۵ میلیارد دلار کالاهای غیر اساسی و لوکس به کشور وارد شده که نمایانگر اشاعه تجمل گرایی در کشور است در حالیکه مالیات چندانی از آن ها دریافت نمی شود.

کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد: واردات این کالاهای غیر اساسی به واسطه دلار صورت می گیرد در حالیکه می توان همین مبلغ را در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار داد و مشابه آن ها را در داخل کشور تولید کرد.

وی یادآور شد: در کشور سالانه ۴۰ میلیارد دلار صرف واردات می شود در حالیکه که می توان این مبلغ را کاهش داد و برای تولید در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار داد در این صورت است که دیگر نیازمند صادرات پتروشیمی و نفت خام نیستیم.

رزاقی گفت: با تحقق این مهم اشتغال به معنی واقعی ایجاد می شود، در حال حاضر ۶۶ میلیون ایرانی در سن کار قرار دارند در حالیکه دولت اعلام می کند ۳ میلیون بیکار در کشور وجود دارد درصورتی که میزان کل اشتغال در ایران ۲۴ میلیون نفر است.

این استاد اقتصاد در پایان خاطرنشان کرد: با احتساب این ارقام حدود ۴۲ میلیون بیکار در کشور وجود دارد در حالیکه دولت با ارائه آمارهای غیر واقعی سعی در مخفی کردن حقایق دارد تا به وظایف خود عمل نکند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1594404
ارسال نظر
نظرات