شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:16 منتشر شده در مورخ: 1399/01/09 شناسه خبر: 1594528
بسته نوروزی ۹۹ (۱)

بازی های بومی و محلی خراسان شمالی / کَچَه (گل یا پوچ)

بازی های بومی و محلی خراسان شمالی / کَچَه (گل یا پوچ)
کَچَه یا همان گل پوچ بازی گروهی است که در روستای بیدواز شهرستان اسفراین از زمان های گذشته معمولا در شب نشینی ها و بعد از مراسمات عروسی که جمعیت زیادی دور هم جمع هستند بازی می کنند و این بازی بیشتر در بین جوانان روستا مرسوم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصراترک، بازی های بومی به بازی هایی اطلاق می شود که در منطقه یا محله خاصی اجرا شوند در بازهای محلی وسعت تحت پوشش بازی بیشتر شده و اختصاص به استان یا استان هایی دارد که دارای وجوهاتی مشترک مانند آب و هوا ، زبان و ... باشد. در سرزمین پهناور و کهنسال ما ایرانیان با وجود تنوع در آب و هوا و گوناگونی ریشه های فرهنگی ، بازی و سرگرمی های رایج در میان مردم نیز از تنوع و گستردگی برخوردار است. 

بازی های بومی، محلی کشورمان می تواند به عنوان احیا کننده فرهنگ ،‌آداب و رسوم گذشتگان نقش موثری در ارتقاء شخصیت و هویت ملی داشته باشد و همچنین به عنوان منبعی موثر در توسعه و ترویج ورزش همگانی استفاده شود.

 

کَچَه (گل یا پوچ):

کَچَه یا همان گل پوچ بازی گروهی است که در بیدواز از زمان های گذشته معمولا در شب نشینی ها و بعد از مراسمات عروسی که جمعیت زیادی دور هم جمع هستند بازی می کنند و این بازی بیشتر در بین جوانان روستا مرسوم است.

نحوه بازی:

ابتدا افراد به ۲ گروه تقسیم می شوند و هر گروه، یک سرگروه با نام استاد انتخاب می کند و استادها سر امتیاز با یکدیگر توافق می کنند؛ مثلا پایان بازی تا امتیاز ۲1 باشد. بعد دو گروه رو به روی هم می نشینند و بین دو استاد گروه اول و دوم قرعه کشی می شود و مثلا قرعه کشی را گروه اول می برد. بازی به این گونه آغاز می شود که استاد گروه اول باید گل( معمولا سنگ یا نخود و لوبیا هست) را به دست یکی از افراد گروهش بدهد. برای این کار بلند می شود و از نفر اول گروه تا نفر آخر، دستش را می چرخاند و به گونه ای اظهار می کند که گل را در دست هر شخصی می گذارد، به طوری که گروه دوم متوجه نشود که گل را در دست چه کسی گذاشته است، بعد خودش هم در بین گروه می نشیند.

البته می تواند گل را نیز در دست خودش نگه دارد. بعد از این که استاد نشست، استاد گروه دوم باید حدس بزند که گل در دست کدام شخص است، البته افراد گروهش هم می توانند به او کمک کنند. در این جا ۲ حالت رخ می دهد:حالت اول: اگر استاد گروه دوم حدسش درست باشد، گل را می گیرد و این کار را در بین گروهش تکرار می کند.

حالت دوم: اگر حدسش اشتباه باشد، گروه اول یک امتیاز می گیرد و استاد گروه اول دوباره گل را به دست یکی از افراد گروهش می دهد و دوباره باید گروه دوم حدس بزند. در این بازی، اگر استادها حدسشان درست باشد، گل را برای گروه خودشان می گیرند و اگر اشتباه حدس بزنند یک امتیاز به حریف واگذار می کنند تا اینکه به امتیاز 20 برسند بعد از آنکه یک تیم به  امتیاز 20 رسید و فقط یک امتیاز مانده تا گروه برنده شود به آن امتیاز شاه گل گفته می شود .

شاه گل بدین صورت است که وقتی که استاد گل را بین افراد چرخاند باید استاد تیم حریف با حدس زدن که دست چه کسی است سه بار بگوید شاه گل ، گل 21 بده و اگر حدسش درست باشد که تیمی که 20 امتیاز دارد صفر می شود و بازی از دوباره شروع می شود و اگر هم حدسش اشتباه باشد که تیم حریف به امتیاز 21 می رسد و برنده بازی می شود.

انتهای پیام/ اسماعیل زاده 

https://www.dana.ir/1594528
ارسال نظر
نظرات