شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 13:01 منتشر شده در مورخ: 1399/01/14 شناسه خبر: 1595832
خداحافظ فرمانده؛

سردار سلگی فرمانده گردان ابوالفضل(ع) به یاران شهیدش پیوست

سردار سلگی فرمانده گردان ابوالفضل(ع) به یاران شهیدش پیوست
سردار سلگی فرمانده گردان ابوالفضل(ع) و راوی کتاب "آب هرگز نمی‌میرد" هر چند از میان ما خاکیان به افلاک سفر کرد اما روح بلند شهیدی که رهبر انقلاب در توصیفش فرمودند "اگر برای من امکان داشت به همدان می رفتم و این مرد را می دیدم"، در جامعه و بخصوص استان دارالمجاهدین همدان جاری و ساری خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصر همدان؛ سردار شهید حاج میرزا سلگی که در بین اهالی استان همدان به حاج میرزا شهره بود در نخستین روز از فروردین ماه سال ۱۳۳۵ در روستای هادی آباد در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان نهاوند دیده به جهان گشود و سومین فرزند خانواده شیخ علی محمد سلگی بود.

سردار سلگی که از دیار پر افتخار نهاوند استان دارالمجاهد همدان بود در دوران دفاع مقدس از ابتدای شروع تهاجم ارتش بعثی به کشور، حضوری فعال داشت از ابتدای سال ۶۲ فرمانده گردان ۱۵۲ حضرت ابوالفضل (ع) لشکر ۳۲ انصارالحسین (ع) بود و این شهید بزرگوار که لقب شهید زنده هم به ایشان داده شده تا بعد از عملیات کربلای ۵ در سال ۶۵ در این گردان بود.

 

 

محمدرضا غلامی پاک، دبیر شورای عالی ائتلاف نیروی انقلاب اسلامی همدان و از دوستان حاج میرزا به خبرنگار عصر همدان، گفت: کسی که بخواهد این شهید والا مقام را بشناسد در ابتدا باید کتاب "آب هرگز نمی‌میرد" بخواند.

وی اظهار کرد: در وصف رشادت‌های حاج میرزا همین بس که رهبر انقلاب راجع به ایشان فرمودند که "اگر می توانستم و برایم ممکن بود برای دیدار این مرد به همدان می رفتم"، این مطلب را ولی ما درباره هیچ شخص دیگری عنوان نکرده اند که نشان می دهد حاج میراز چه گوهر ناب و بزرگ‌مردی غیور در دیار همدان بود.

شهید سلگی در بین همدانی ها هم گمنام بود

دبیر شورای عالی ائتلاف نیروی انقلاب اسلامی همدان افزود: حاج میرزا مردی ناشناس و گمنام حتی در میان همدانی ها بود، ایمان، اخلاص، صداقت، غیرت، دلیری و جوانمردی تنها بخشی از بزرگی شخصیت او است که می توان وصف کرد.
 
غلامی پاک تصریح کرد: تلاش حاج میرزا برای انقلاب تنها معطوف به هشت سال دفاع مقدس نمی شود، او یک جانبازی 70 درصد بود و تا چند روز قبل از بستری شدنش، در جبهه انقلاب برای نظام ایستادگی کرد.
 
آخرین حرف حاج میرزا؛ دو پایم را داده ام، سرم را هم می دهم
 
وی تأکید کرد: بارها از حاج میرزا شنیدم و البته آخرین حرف حاج میرزا در آخرین دیدارش با من این بود که در دوره دفاع مقدس دو تا پایم را تقدیم اسلام و انقلاب کردم و حال آماده ام برای حفظ نظام سرم را هم بدهم.

فرمانده ای که دلاوری هایش در عملیات مرصاد مغفول ماند

حاج میرزا فرماندهی بود که به تعبیر حاج حسین همدانی قافله سالار شهدای مدافع حرم، نقشش در عملیات مرصاد مغفول ماند، شاید یکی از دلایلی که نقش و برجستگی های حاج میرزا سلگی مغفول مانده اخلاص و گمنام بودن برای سرداری بود که پای خود را در راه ارزش های الهی داد و گمنامی را برای خود بالاترین ارزش و هدیه الهی دانست آری براستی او یک فرمانده با اخلاص گمنامی بود که رضایت الله را بالاترین و بهترین معیار برای کارهای خود می دانست.

علمدار گردان حضرت ابوالفضل (ع)، حاج میرزا محمد سلگی راوی کتاب آب هرگز نمی‌میرد هر چند از میان ما خاکیان به افلاک سفر کرد اما روح بلند و اخلاق سیاسی و اجتماعی و یاد و نام این شهیدی که رهبر انقلاب در توصیفش فرموده بودند اگر برای من امکان داشت به همدان می رفتم و این مرد را می دیدم، در جامعه و بخصوص استان دارالمومنین و دارالمجاهدین همدان جاری و ساری خواهد بود.

سردار سلگی فرمانده گردان ابوالفضل ع بود که در نوشته هایی که از وی برجای مانده عشق و ارادت خود نسبت به حضرت ابوالفضل را نشان می هد و در کتابی تحت عنوان آب هرگز نمی میرد که برای حماسه آفرینی ها و رشادت های این مرد الهی به قلم هم رزم و جانباز همدانی و با مصاحبه های متعدد از همرزمان سردار نگاشته شده و کتاب مورد تحسین رهبر انقلاب قرار گرفته از زبان راوی کتاب آمده است: «از روزی که در ۶ سالگی روضه‌ی مشک و سقا را از پدرم شنیدم تا زمانی که دستم به داس و خوشه‌های گندم گره خورد، رد این بوی خوش را گرفتم تا به زیر علم عباس علیه‌السلام رسیدم. اتفاقی نبود. در دفتر تقدیر الهی همه‌چیز حساب و کتاب داشت که با شروع جنگ تحمیلی و تأسیس یگان رزمی استان همدان –انصارالحسن علیه‌السلام – به نوکری گردان حضرت ابالفضل علیه‌السلام منصوب شدم و تشنه‌ی آب، آب حیاتی که هنوز از مشک ابالفضل علیه‌السلام می‌ریخت و به تاریخ آبرو می‌داد.»

و بعد هم با این جمله تمام کند می کند که:

«ما تشنه‌ یک جرعه سخاوت هستیم/ مشک تو هنوز آب دارد عباس.»

سردار سلگی سرداری بود که حمید حسام، نویسنده‌ی کتاب آب هرگز نمی میرد در بیان خصوصیات فردی او نوشته است: «سردار میرزامحمد سلگی فرمانده‌ی شهیدانی است که خون قلبشان را نثار حسین علیه‌السلام کرده‌اند. او از تبار انصارالحسین علیه‌السلام است و حاضر نیست سرمایه‌ی گمنامی را در این دنیا با هیچ قیمت معاوضه کند. مشکل کار اینجاست که او بیان خاطرات خود را نوعی «حدیث نفس» می‌داند و از نظر او باید همچنان مهر سکوت بر لب زد و گمنام ماند و این معامله یعنی عملکرد خود در ۸ سال دفاع مقدس را برای فردای خود و قیامت «یوم تبلی السرائر» گذاشت.»

رهبر انقلاب نیز بعد از مطالعه کتاب آب هرگز نمی میرد و شناخت رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان همدانی سپاه انصار الحسین ع در متن تقریظ چنین می فرمایند:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعتهای خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون می توانم یافتن سوی درون من هم …

در میان کتابهای خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.

سردار سلگی افتخار بزرگی برای دارالجهاد

سردار سلگی جانباز ۷۰ درصدی بود که دوران جوانی و زندگی مومنانه خود را برای دفاع از ارزش ها و آرمان های بلند انقلاب اسلامی در جبهه‌های حق علیه باطل گذرانده و به تاسی از علمدار کربلا دو پای خود را در راه اسلام و انقلاب تقدیم کرد تا مفتخر به درجه جانبازی شود و با رشادت ها و دلیری هایی که در طول ۸ سال دفاع مقدس داشت از طرف رهبر انقلاب اسلامی عنوان شهید زنده را دریافت کند و چه افتخار بزرگی برای استان همدان که تا او نیز مانند شهدای انقلاب و شهدای مدافعان حرم و سایر رزمندگان و کمر بستگان شهادت از اجر کثیر معرکه جهاد اصغر بی‌بهره نماند.

سردار سلگی، فرمانده گردان حضرت ابوالفضل علیه‌السلام لشکر ۳۲ انصار الحسین ع استان همدان که مفتخر به جانبازی در راه عشق و ایثار بود بر اثر عارضه باقی مانده از دوران دفاع مقدس ساعاتی پیش آسمانی شد و به یاران شهیدش پیوست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1595832
ارسال نظر
نظرات