شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 18:35 منتشر شده در مورخ: 1399/01/14 شناسه خبر: 1595923

همه دلایل در پیش نبودن حمله ای جدید از سوی آمریکا در کشور عراق

همه دلایل در پیش نبودن حمله ای جدید از سوی آمریکا در کشور عراق
تحرکات اخیر آمریکایی ها در عراق، چشم ها را به سوی این کشور دوخته است تا رسان ها افکار عمومی را برای احتمال حمله ای قریب الوقوع علیه مواضع مقاومت در این کشور آماده کنند؛ اما کارشناسان و تحلیلگران این اقدامات آمریکایی ها را حرکتی نمایشی می دانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صاحب نیوز؛ اخبار مختلف از تحرکات آمریکا در کشور عراق، احتمال حمله به پایگاه های آمریکایی در عراق و حمله قریب الوقوع آمریکایی ها به مواضع نیروهای مقاومت در عراق در روزهای گذشته در سطح خبرگزاری های مختلف در حال انتشار است؛ اخباری که توییت های ترامپ به نوعی آن ها را تقویت می کنند. با این وجود بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران این تحرکات را صرفا حرکاتی نمایشی آمریکا در پایان مهلت نیروهای مقاومت به نیروهای نظامی این کشور در عراق می دانند. برهمین اساس چرایی در پیش نبودن حمله ای جدید از سوی آمریکا را بررسی کردیم.

محمود معلمی در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان اینکه پیرامون تحولات اخیر عراق دو دیدگاه وجود دارد، اظهار کرد: یک دیدگاه این است که آمریکایی ها به دنبال یک حرکت نظامی علیه نیروهای مقاومت هستند که آن ها را برای همیشه از بین ببرند و اهداف خود را در عراق و به دنبال آن در منطقه اجرا کنند.

تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه دیدگاه دیگر این اقدامات را یک حرکت روانی می دانند، عنوان کرد: آمریکایی ها به دنبال متقاعد کردن دولتمردان عراقی برای دست بر برداشتن از حماایت نیروهای مقاومت هستند تا به اهداف مورد نظر خود برسند.

آمریکا به دنبال نخست وزیری مهره های خود در عراق است

وی ادامه داد: همچنین در شرایط فعلی که عراق در قضیه انتخاب نخست وزیر با مشکلاتی مواجه شده است، آمریکا به دنبال منصوب شدن نخست وزیری تحت نظر و اراده خود در این کشور هستند و فشارها بر پارلمان عراق در این رابطه بیشتر شده است.

معلمی با بیان اینکه پیشنهاد عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر توسط رئیس جمهور به پارلمان در همین پازل آمریکایی ها قرار دارد، گفت: این انتخاب مورد اعتراض گروه ها و سیاسیون شیعه که اکثریت پارلمان عراق را تشکیل می دهند قرار گرفت و برهمین اساس آمریکایی ها با این حرکات به دنبال ترساندن عراقی ها هستند که اگر این شخص یا فردی که مدنظر آن ها است انتخاب نشود، در داخل این کشور دست به حرکاتی می زنند و جنگ دیگری در خاک عراق آغاز می شود.

موفقیت عراقی ها در آینده وابسته به اقدام درست در موقعیت فعلی

این کارشناس سیاسی موقعیت فعلی عراقی ها را  بسیار خاص دانست و خاطرنشان کرد: اگر عراقی ها بتوانند از این موقعیت به سلامت عبور کنند، در ادامه به موفقیت های خوبی دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه عراقی ها نباید از این تحرکات بترسند، گفت: این کشور باید همچنان شجاعت خود را حفط کند و تحت تاثیر مرجعیت عراق و انقلابیون عراق باشند تا به این تهدیدات پاسخ دهند.

معلمی دیدگاه دوم را قوی تر دانست و اظهار کرد: آمریکایی ها بیشتر جنبه های روانی را در تحرکات خود دنبال می کنند تا مجلس عراق را برای انتخاب نخست وزیر مخالف با گروه های مقاومت متقاعد کنند و به نوعی تخت تاثیر آمریکایی ها باشد.

آمادگی خوب نیروهای مقاومت در برابر آمریکا

کارشناس مسائل سیاسی آمادگی نیروهای مقاومت را قابل قبول و مناسب ارزیابی کرد و گفت: آمریکایی ها در طول 18 سال گذشته علی رغم اینکه به گفته ترامپ، هفت تریلون دلار هزینه کرده اند اما هیچ دستاوردی نداشته اند و امروز با نیروهای مقاومتی مواجه هستند که بسیار قوی تر از گذشته هستند.

وی ادامه داد: امروز این نیروهای مقاومت تنها در عراق حضور نداشته و در سطح منطقه فعال هستند.

حرکت نظامی آمریکایی ها حکم خروج همیشگی آن ها از منطقه

معلمی با بیان اینکه اگر آمریکایی ها از این کارهای نمایشی خارج بشوند و دست به حرکات نظامی بزنند، حکم خروج همیشگی خود از منطقه را امضا می کنند، گفت: نیروهای مقاومت امروز این توان را دارا هستند که ضربات مهلکی به آمریکایی ها در عراق، افغانستان، لبنان، سوریه و حتی دیگر نقاط خاورمیانه بزنند و لذا این حکم خروج آمریکایی ها از منطقه است.

جنگ روانی آمریکا برای سروپش گذاشتن بر مشکلات داخلی

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: البته یک نظر دیگر هم در رابطه با این تحرکات وجود دارد و آن تاثیرپذیری زیاد آمریکایی ها از همه گیری کرونا است؛ آمریکایی ها در دفع ویروس کرونا تلفات سنگینی تاکنون داده اند و امسال انتخابات ریاست جمهوری این کشور را هم در پیش داریم که بخشی از این تحرکات و عملیات های روانی برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی آمریکایی ها است.

گسترش شایعات نشان گر بلوف آمریکایی ها

وی با بیان اینکه بر همین اساس بیشتر تحلیلگران این حرکات را نوعی حرکت روانی و نه آمادگی برای یک حمله نظامی می دانند، اظهار کرد: مولفه ای که این حرکت روانی را تقویت می کند، دروغ پردازی هایی است که در روزهای گذشته در سطح شبکه های اجتماعی کشورهای منطقه گسترش پیدا کرده است. شایعاتی که در خصوص که شهادت سردار قاآنی و دیگر شخصیت های نظامی ما در منطقه منتشر شد و واکنش ایران و دیگر کشورهای منطقه را به همراه داشت، تحلیل ها برای بعد روانی این حرکات آمریکایی ها را تقویت می کند.

معلمی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با واکنش عراق در روزهای آینده به این تحرکات آمریکایی ها گفت: عراق در حال حاضر اگرچه دولتی ندارد و عبدالمهدی این کشور را به صورت موقت اداره می کند تا نخست وزیری انتخاب شود، اما همین دولتمردان و پارلمان امروز عراقی با توجه به نزدیکی حداکثری به نیروهای حشدالشعبی و مقتدی صدر، واکنش خوبی به طرف های آمریکایی نشان می دهند.

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به واکنش هایی که از سوی عراقی ها در روزهای گذشته نسبت به آمریکایی ها اتخاذ شد، تصریح کرد:  هرچه پیش می رویم، عراقی ها به این نکته بیشتر واقف می شوند که باید در برابر زیاده خواهی ها و سلطه گری های آمریکا بایستند.

وی عنوان کرد: به نظر می رسد گروه های شیعه و مرجعیت عراق در برابر این ترفند آمریکایی ها در عراق تسلیم نخواهندشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1595923
ارسال نظر
نظرات