شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 11:54 منتشر شده در مورخ: 1399/01/16 شناسه خبر: 1596256
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

دولت از ریال‌های بازگشتی صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا استفاده کند

دولت از ریال‌های بازگشتی صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا استفاده کند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در شرایط بحران کرونا لازم است دولت به جای منابع ارزی از تسهیلات ریالی بازگشتی صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا استفاده کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسینعلی حاجی دلیگانی، با بیان اینکه، در خصوص تسهیلات تعریف شده برای مقابله با بحران اقتصادی کرونا، تناقضاتی دیده می‌شود، گفت: بر اساس اظهارات رئیس جمهور حدود 100 هزار میلیارد تومان منابع برای مقابله با آثار کرونا لحاظ شده است. بر این اساس مجلس شورای اسلامی در کمیسیونهای تخصصی خود باید موضوع را بررسی کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به محض تشکیل جلسات مجلس این موضوع بررسی خواهد شد چرا که تناقضات مشخصی در این حوزه وجود دارد.

وی گفت: لازم است مشخص شود منابع مربوط به حوزه غیر از تسهیلات دقیقا از کدام محل تامین شده است. به هر حال مجلس نیز باید در خصوص نحوه توزیع این منابع نظارت کافی داشته باشد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: در پیشنهاد دولت موضوع برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی مطرح شده است که این راهکار باید درآخرین مرحله لحاظ شود. در واقع اگر هیچ راهکاری برای کشور وجود نداشت در آن صورت باید سراغ منابع ارزی صندوق توسعه ملی رفت.

به گفته دلیگانی، در حال حاضر راهکارهای جایگزینی مثل استفاده از اوراق و همچنین منابع ریالی صندوق توسعه ملی وجود دارد که باید مشخص شود دولت چه برنامه‌ای برای استفاده از این منابع لحاظ کرده است؟

وی افزود، در سنوات اخیر منابع گسترده‌ای از سوی صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات ریالی  توزیع شده است که به هر حال امروز بخش مهمی از این منابع ارزی به صورت ریالی به بانکهای عامل بازگشته است.

دلیگانی ادامه داد، بر این اساس پیشنهاد می‌شود بعد از تعیین تکلیف منابع ریالی بازگشت شده میتوان برای استفاده از این منابع موجود در بانکها برنامه مشخص داشت که یکی از آنها استفاده در شرایط مقابله با بحران اقتصادی ناشی از کروناست.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1596256
ارسال نظر
نظرات