شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 12:21 منتشر شده در مورخ: 1399/01/16 شناسه خبر: 1596285
با انتشار ویروس کرونا در ایران صورت گرفت

ضرر 3 هزار میلیارد تومانی شرکت های حمل و نقل هوایی

ضرر 3 هزار میلیارد تومانی شرکت های حمل و نقل هوایی
اسعدی گفت: طبق آخرین آماری که شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرده است در نوروز 99 با کاهش 76 درصدی مسافر در میانگین و سرجمع نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه بودیم. این کاهش پلکانی بود در مقاطع اولیه کمتر بود اما افزایش یافت و به 76 درصد رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ویروس کرونا باعث شد تا سازمان ها و نهاد های مختلف در دنیا دچار بحران مالی شدیدی قرار بگیرند که ایران هم از این فاجعه مستثنا نبود. مشاغل و شرکت های مخلتفی ضررهای جبران ناپذیری متمحل شدند که شرکت های حمل و نقل هوایی یکی از آنان بودند.

در همین راستا مقصود اسعدی ‌سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا و کاهش انواع سفرها بخش حمل و نقل هوایی نیز نظیر دیگر بخش‌های حمل و نقل در کل دنیا زیان بسیاری دیده است.

وی ادامه داد: در این باره در کشور ما زیان حاصل از شیوع این بیماری و کاهش سفرها در بخش حمل و نقل هوایی تا 15 فروردین 99 رقم 3 هزار میلیارد تومان برآورد شد.

کاهش میانگین 76 درصدی مسافر هوایی در نوروز 99

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیان کرد:‌طبق آخرین آماری که شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرده است در نوروز 99 با کاهش 76 درصدی مسافر در میانگین و سرجمع نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه بودیم. این کاهش پلکانی بود در مقاطع اولیه کمتر بود اما افزایش یافت و به 76 درصد رسید.

درخواست ارائه تسهیلات طبق مصوبه تسهیلات کسب و کارهای زیان دیده از کرونا

اسعدی‌سامانی بیان کرد: مشکلات خود را در چندین بند به وزارت راه و شهرسازی ارائه دادیم و وعده داده شد در هفته جاری تصمیمات نهایی در این باره اخذ شود. 

وی تاکید کرد: یکی از درخواست‌های ما ارائه تسهیلات به شرکت‌های هواپیمایی طبق مصوبه تسهیلات کسب و کارهای زیان دیده از کرونا است تا بدین ترتیب شرکت‌های هواپیمایی بتوانند حقوق پرسنل خود را پرداخت کنند.

تعدیل نیرو در شرکت‌های هواپیمایی نداریم/ از نظر پارک هواپیماها مشکلی نیست

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: با وجود کاهش زیاد سفر و پروازها با این حال شرکت‌های هواپیمایی اصلا قرار نیست تعدیل نیرو داشته باشند. اما ضرورت دارد تسهیلاتی برای حمایت از شرکت‌ها در راستای پرداخت حقوق پرسنل ارائه شود.

اسعدی‌سامانی بیان کرد:همچنین با توجه به کاهش پروازها هواپیماها در فرودگاه‌های دارای ظرفیت پارک هستند ومشکلی از نظر جای پارک هواپیما نداریم.

وی گفت: با این حال ضرورت دارد موضوع معافیت از پرداخت هزینه پارکینگ هواپیماها به شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ارجاع شود تا اجاره پارکینگ هواپیما و همچنین اماکن از شرکت‌های هواپیمایی در این شرایط شیوع کرونا دریافت نشود.

11 درخواست از دولت

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه در شرایط شیوع کرونا بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی دنیا دچار مشکل شده و گردشگری آسیب دیده گفت: در این راستا همانطور که اعلام شد طی نامه‌ای به دولت درخواست حمایت از شرکت‌های هواپیمایی شده است.

اسعدی‌سامانی گفت: درخواست شده است از شهرداری‌ها وصول عوارض شهرداری برای شرکت‌های هواپیمایی را چند ماهی به تعویق بیندازند.

وی  اظهار داشت:‌همچنین موضوع تامین سوخت به صورت اعتباری و تعویق طلب شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از دیگر درخواست شرکت‌ها است.

بنابر خبرگزاری فارس دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت:  تعویق چند ماهه اقساط بدهی‌های شرکت‌های هواپیمایی به بانک‌ها و معافیت در پرداخت سهم کارفرما برای چند ماه از دیگر درخواست شرکت‌های هواپیمایی در این حوزه است.

اسعدی‌سامانی اضافه کرد: مهلت در پرداخت اقساط تسهیلات صندوق توسعه برای چند ماه و همچنین پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به شرکت‌های هواپیمایی از دیگر درخواست‌های شرکت‌های هواپیمایی در این حوزه است.

وی افزود: مهلت دهی شرکت‌ فرودگاه‌ها به شرکت‌های هواپیمایی بابت پرداخت بدهی‌ها و همکاری با شرکت‌های هواپیمایی بابت پرداخت عوارض فرودگاهی از دیگر درخواست‌های شرکت‌های هواپیمایی بابت شیوع کرونا و کاهش سفرها است.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1596285
ارسال نظر
نظرات