شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:03 منتشر شده در مورخ: 1399/01/16 شناسه خبر: 1596322
نیم نگاهی به پرونده کۆچکەرەش سنندج؛

احداث شهر دانش کمک به توسعه زیرساخت‌ها و رونق اشتغال در کردستان

احداث شهر دانش کمک به توسعه زیرساخت‌ها و رونق اشتغال در کردستان
برخی از موافقان اجرای پروژه شهردانش در دامنه کوه کوچه‌ره‌ش عنوان می کنند احداث شهر دانش در این منطقه می تواند به توسعه زیرساخت‌ها و رونق اشتغال در کردستان رونق بخشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، پارک‌های علم و فناوری که تقریبا تا دو دهه قبل، تشکیلاتی کاملا جدید در زیست بوم علم و فناوری ایران محسوب می شدند، اکنون یکی از شناخته شده ترین ساختارها برای تقویت فعالیت ها و اشتغال دانش بنیان و کسب ثروت از دانش در مسیر تحقق اهداف دانش بنیان به شمار می آیند. باوجودی که قدمت پارک‌های علم و فناوری به بیش از دو دهه نمی رسد، اما با حضور جوانان نخبه و فعالان این عرصه پارک علم و فناوری کردستان توانسته جایگاه مختص به خود را در سطح کشور و بین الملل پیدا کند و حرفی برای گفتن داشته باشد.

توسعه و فضای کسب و کار در کردستان
 
در راستای توسعه فعالیت های این پارک و توسعه و فضای کسب و کار در استان طرح ملی تاسیس شهر دانش به تصویب رسید و سالها سپری شده اما این طرح هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است و این در حالی است که مجوز لازم برای انجام فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز پارک علم و فناوری کردستان در 15 هکتار در دامنه کوچکه‌ره‌ش از سوی اداره‌ کل راه و شهرسازی و سایر مراجع ذی‌صلاح صادر شده است و در ماههای پایانی سال 92 پارک علم و فناوری کردستان بخشی از وسعت این منطقه را به صورت رسمی از مسکن و شهرسازی استان تحویل گرفت و مقرر شد که در این منطقه ضمن احداث ساختمان و دیگر زیرساخت‌های لازم، فضای تحقیقاتی را ایجاد کند.
 
اما در سالجاری با شروع به کار پارک برای حصارکشی منطقه با مخالفت جمعی از فعالان محیط زیستی و اجتماعی مواجه شد و آنها تاکید داشتند که کوه کوچکه‌ره‌‌ش جزو هویت فرهنگی و تاریخی شهر سنندج است و با احداث سازه ها و حصار کشی منطقه، محیط زیست و هویت تاریخی آن دچار آسیب و نابود می شود و این در حالی است که موافقان اجرای این پروژه معتقد هستند که شهر دانش تحولی بزرگ در دانشگاه و فناوری استان خواهد بود در استانی مانند کردستان که همواره از ریل توسعه عقب مانده می‌تواند بارقه امید و بستری برای رونق تولید و جذب اعتبارات و همچنین اشغال‌زایی بسیاری از جوانان شود.
 
لذا در راستای رسالت رسانه ای خود برای روشن شدن زوایای این پروژه به میان اقشار مختلف رفته و گزارشی را از دیدگاههای شهروندان و مسئولان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.
 
کوچکه‌ره‌ش هویتی فرهنگی در حاشیه شهر
 
یکی از اهالی محله فرجه می گوید: کوچکه‌ره‌ش جزو هویت فرهنگی شهر سنندج است و این محلات با نام این کوه شناخته شده و به قولی میعادگاه مردم سنندج است.
 
فرج احمدی می افزاید: روستای فرجه  از دیرباز به دلیل داشتن چشمه ها و باغاتی که داشته محل تفرجگاه و تفریحگاه مردم شهر سنندج بوده که به دلیل توسعه شهر بافت سنتی آن از بین رفته است و اکنون نشانی از باغات و چشمه ها نیست.
 
وی تشریح می کند: در چند دهه گذشته بیشتر مالکان فرجه زمین ها کشاورزی را تغییر کاربری داده وبا مسکونی شدن منطقه ساخت و سازها به سمت دامنه کوه کوچکه‌ره‌ش پیش رفته است.
 
این شهروند اضافه می کند: ساخت و سازها در دامنه کوه انجام شده و از سمت شرقی کوه نیز به تعاونی مسکن واگدار شده است و با این شرایط پیش برویم در چند سال آتی نشانی از کوه نمی بینیم.
 
 
احمدی با اشاره به حصار کشی پارک فناوری عنوان می کند: اگر به صورت طبیعی و بدون تخریب محیط زیست منطقه شهر دانش ایجاد شود ما موافقیم و مسئولان به فکر توسعه و توزیع عادلانه خدمات در مناطق حاشیه باشند و با این اقدام شاید تغییر در این منطقه ایجاد شود.
 
واگذاری بخشی از اراضی کوچکه ره‌ش در راستای توسعه کردستان
 
پیرامون موضوع استاندار کردستان در جلسه‌ای که با حضور دستگاه‌های ذیربط در مورد تصمیم‌گیری در این مورد اظهار کرد: در بحث واگذاری بخشی از اراضی کوچکه ره‌ش به پارک علم و فناوری هیچگونه منافع شخصی یا هدف خاصی وجود ندارد و این اقدام صرفا در راستای توسعه استان انجام شده است و اگر این زمین‌ها در اختیار حوزه علمی و پژوهشی قرار نمی‌گرفت، زمین‌خواران آن را تصرف می‌کردند واین واگذاری صرفا بدون ساخت و سازهای غیرمتناسب و با کاربری فضای سبز، پارک‌‌های گل و گیاه، باغ بوتانیک، پیست دوچرخه‌سواری و گردشگری برای استفاده عموم مردم انجام شده است.
 
تفکر توسعه ای؛ عامل اصلی رشد و پیشرفت 
 
برای بررسی پروژه شهر دانش در کوچکه ره ش با کارشناسان و صاحب نظران گفت و گوهایی انجام دادیم و آنها بر ساخت شهر دانش تاکید داشتند و عنوان می کردند که احداث شهر دانش می تواند به توسعه زیرساخت ها و رونق اقتصادی استان رونق ببخشد زیرا در این شهر بسیاری از جوانان تحصیل کرده مشغول به کار می شوند. پیرامون موضوع با «لقمان فتاحی» کارشناس ارشد تجزیه وتحلیل فضای کسب و کار به گفت‌وگو نشستیم او در معرفی خود عنوان می کند: حدود ۱۵ سال در حوزه تجزیه و تحلیل فضای کسب و کار به ویژه توجه به شرکت های دانش بنیان در استان مشغول فعالیت هستم و اقدامات بسیار خوبی را در این حوزه انجام داده ایم که متاسفانه در برخی موارد به دلیل عدم تفکر توسعه ای سبب ناکام ماندن در اجرایی کردن آن شد.
 
وی تفکر توسعه‌ای را عامل اصلی رشد و پیشرفت یک جامعه عنوان می کند و توضیح می دهد: تفکر توسعه ای میزان پیشرفت، عواقب و عواید طرح را در نظر می گیرد و به طور مثال ما در چند سال گذشته طرح پرداخت خورد در تاکسی های سطح شهر را ارائه دادیم اما به دلیل تفکرات بسته و سلیقه نگری مسئولان این طرح اجرایی نشد و ما امروز به این طرح نیاز داریم.
 
این کارشناس عنوان می کند: سرمایه گذار برای سود وارد معامله و فضای کسب و کار می شود و انتظار رشد اقتصادی را برای سرمایه خود دارد بنابراین اگر فرد مسئول و تصمیم گیر با تفکر توسعه ای به طرح ما داشته باشد به بازخورد و چشم انداز آن نگاه می کنند.
 
 
کسب درآمد از ظرفیت های هویتی و فرهنگی
 
لقمان فلاحی می افزاید: این موارد را عنوان کردم که باید به پروژه شهر دانش در دامنه کوچکه ره ش نیز با تف‌کر توسعه ای نگاه کنیم و مسئله کوچکه ره ش را در کمیته شورایی متشکل از کارشناسان ، صاحب نظران و چهره های فرهنگی و هنری و اقتصادی استان فارغ از هر دیدگاه و نگرشی بر روی کاغذ پیاده و عواید و معایب آن را مطرح کنند و بعد از داخل این تفکر خروجی نهایی را به افکار عمومی ارائه داد.
 
وی با طرح این سوال عنوان می کند: کوچکه ره ش به عنوان یک نماد هویتی فرهنگی و شهری مطرح می باشد آیا تاکنون ما توانسته ایم از این ظرفیت برای شهر و استان کردستان کسب ثروت کنیم؟ با قاطعیت می توان پاسخ داد که خیر، در صورتی که استان کردستان یکی از قطب های گردشگری و فرهنگی در کشور محسوب می شود اما ما تاکنون از این فرصت در استان توسعه اقتصادی استان استفاده نکرده ایم.
 
این کارشناس ارشد تجزیه وتحلیل فضای کسب و کار توضیح می دهد: با توجه به اقدامات و تمهیدات استان کردستان برای ثبت جهانی شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و همچنین برگزاری مراسم آئین  نوروز در سنندج ، این استان ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد اما امسال با توجه به مشکلات موجود و به ویژه بیماری کرونا مراسمات نوروز برگزار نمی شود.
 
پارک علم و فناوری ایجاد کسب و کارهای جدید 
 
لقمان فلاحی تصریح می کند: توسعه استان تنها با احداث یک کارخانه  نیست توسعه استان استفاده از منابع انسانی و منابع موجود استان محقق می‌شود  به طور مثال پروژه پارک علم و فناوری استان که می تواند با ایجاد فضای کسب و کارهای جدید در استان تاثیر گذار باشد.
 
وی با تاکید بر حفظ هویت های فرهنگی و شهری عنوان می کند: همه خواستار حفظ هویت های فرهنگی هستیم اما بدون استفاده ماندن ظرفیت کوچکه ره ش منطقی نیست و امروز بحث اجرای طرح شهر دانش در این منطقه مطرح شده و به مرحله اجرایی شدن رسیده ما همه بدون در نظر گرفتن معایب و نقاط قوت و ظرفیت های آن اقدام به کارشکنی و سو گیری کنیم و باید به دور از تعصبات  و هیجان های فرهنگی این پروژه را تجزیه و تحلیل کنیم. 
 
فلاحی به قابلیت های پارک علم و فناوری د استان اشاره می کند و می گوید: پار در استان از نقطه صفر از یک منزل کلنگی فعالیت خود را شروع کرد و امروز شاهد پیشرفت پارک علم و فناوری در استان هستیم و دهها شرکت دانش بنیان در استان تاسیس شده است و این شرکت ها در سطح کشور  و بین الملل حرف برای گفتن دارند.
 
حمایت از جوانان و نخبگان کردستان
 
کارشناس ارشد تجزیه وتحلیل فضای کسب و کار تصریح میکند شهر دانش در راستای حمایت از جوانان و نخبگان این استان می باشد  با هدف رونق شرکت های دانش بنیان که دارای قابلیت های مناسب در حوزه های گردشگری، منابع طبیعی، سلامت هستند و با ایجاد مرکز علمی و فناوری در استان شاهد رونق فضای کسب و کار خواهیم بود .
 
وی می افزاید: شهر دانش بر حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و هویت فرهنگی منطقه تاکید می کند و به هیچ وجه در این منطقه تفریحی انجام‌نمی شود بلکه شاهد توسعه خواهیم بود.
 
شرکت‌های دانش بنیان؛ حفاظت از محیط زیست
 
این کارشناس عنوان می‌کند: در دنیای امروز فضای کسب و کار بر شرکت های دانش بنیان است و با رشد این نوع فضای کسب و کار شاهد رشد اقتصادی و اشتغال در استان خواهیم بود . در چند دهه گذشته کارخانه پتروشیمی را در شهر سنندج احداث کردند که در حال حاضر تنها برای عده ای محدود  اشتغال ایجاد کرده و درکنار آن یکی از معضلات زیست محیطی در منطقه است که به محیط زیست استان آسیب می زند.
 
فلاحی تفکر شرکت های دانش بنیان را حفاظت محیط زیست عنوان می کند و ادامه می دهد: باید تفکر توسعه ای را در استان ایجاد کنیم و بدور از تعصبات و تصمیم گیری های آن برای کوچکه ره ش تعیین تکلیف کنیم
 
کوچکه ره ش ظرفیت برای رونق اقتصادی در سنندج
 
وی می افزاید: کردستان از خام فروشی رنج می برد  بزرگترین نقطه قوت استان گیاهان دارویی است که متاسفانه به دلیل نبود صنایع و کارخانه های فرآوری به صورت خام از استان خارج می شود و سود اصلی به جیب دلالان می رود.
 
فلاحی عنوان می کند؛ کوچکه ره ش ظرفیت برای رونق اقتصادی در سنندج می باشد و باید عنوان کنیم که الزاما توسعه هیچ منافاتی با اصلا فرهنگی و تاریخئ ندارد و براین باوریم که باید در کنار توسعه، نمادهای فرهنگی و شهری را حفظ کنیم بنابراین با احداث و تاسیس شهر دانش کوچکه ره ش نماد آن را درست کنیم.
 
این‌کارشناس تجزیه و تحلیل فضای کسب و کاردر استان می افزاید: کوچکه ره ش این ظرفیت را دارد که در کنار یک مرکز گردشگری با حفظ محیط زیست و هویت آن هم تبدیل شود.
 
 
نهال پارک علم و فناوری کردستان
 
برای پیگیری موضوع با«خالد سعیدی»، رئیس پارک علم و فناوری کردستان گفت وگویی انجان دادیم که وی می گوید: هدف ما ایجاد زمینه اشتغالزایی و رونق اقتصادی در استان است وعملکرد ما تاکنون این مهم را به اثبات می رساند.
 
 وی در ادامه در تشریح تاریخچه پارک در استان پرداخت و عنوان می کند: پیرو مصوبات دور دوم سفرهای استانی ریاست محترم جمهور و هیئت وزیران به استان کردستان، ایجاد پارک علم و فناوری کردستان در دستور کار قرار گرفت و استاندار محترم کردستان طی هماهنگی‌های لازم با دیگر ارگان‌های استان، مقدمات لازم جهت راه‌اندازی پارک را فراهم نمود و در آغاز سال 1392 پارک علم و فناوری کردستان شروع به فعالیت کرد. 
 
«خالد سعیدی»، رئیس پارک علم و فناوری کردستان می افزاید: پارک علم و فناوری کردستان، در راستای برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب ماموریت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف گسترش فعالیت‌های دانش بنیان و ارتقای سطح فناوری در منطقه شکل گرفته است.
وی تصریح می کند: وجود ظرفیت‌های منطقه‌ای فراوان در استان به ویژه منابع طبیعی سرشار و اقلیم چهار فصل آن، پتانسیل بالای معدنی، کشاورزی و برخورداری از منابع انسانی متخصص در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، پارک علم و فناوری کردستان را به عنوان یکی از قطب‌های علمی و کارآفرینی منطقه دارای جایگاه و اعتبار ویژه ای کرده است. 
 
هدف پارک علم و فناوری کردستان، خلق ارزش از طریق نیروی انسانی توانمند
 
«سعیدی»، عنوان می کند: این پارک در اسفند ماه سال 1391 مجوز فعالیت خود را از شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت و در شهریور سال 1392 فعالیت خود را در شهرستان سنندج آغاز نمود. پارک علم و فناوری کردستان، با هدف خلق ارزش از طریق نیروی انسانی توانمند، برند معتبر و زیر ساخت پیشرفته؛ با تکیه بر مزیت‌های نسبی منطقه‌ای می‌کوشد تا با ایجاد ارتباط سازنده، پرورش نوآوری و تسهیل انتقال دانش بین موسسات فناور، بازار، دانشگاه و جامعه، به توسعه و تجاری‌سازی فناوری در محدوده‌ی منطقه ای، ملی و بین‌المللی مبادرت ورزد. مهم‌ترین رسالت پارک‌های علم و فناوری هم‌افزایی بین مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و محیط‌های کسب و کار است. این نوع هم‌افزایی باعث ایجاد خدمات و محصولات با ارزش افزوده‌ی بالا و توسعه‌اقتصاد دانش محور می‌شود.
 
رئیس پارک علم و فناوری کردستان می افزاید: هسته اولیه پارک علم و فناوری کردستان در ساختمانی به مساحت تقریبی 200 متر مربع در ساختمانی استیجاری شکل گرفت، اما با تلاش و همت تمامی مسئولان دلسوز استان و همکاران پارک از بدو فعالیت تا به امروز و خیرین عزیزی که بدون هیچ چشمداشتی فقط برای ایجاد کسب و کار برای جوانان این خطه و اعتلای این سرزمین همت کردند، با توجه به دغدغه مدیریت در جهت توسعه پارک علم و فناوری  و وجود پتانسیل تشکیل شرکتهای فناور با رایزنی‌های فراوان و طاقت فرسا، پارک علم و فناوری کردستان موفق به اخذ زمین در بلوار زکریای رازی شده و احداث ساختمان جدید مرکز رشد پارک علم و فناوری کردستان، در زمینی به مساحت 1620 متر و زیر بنای تقریبی 6800 متر در اول فروردین ماه سال 1395 آغاز شد و پس از گذشت کمتر از یک سال و نیم از آغاز عملیات ساخت، به بهره‌برداری رسید. 
 
ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری، پروژه‌ای ملی 
 
رئیس پارک علم و فناوری کردستان عنوان می کند: پروژه ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری در استان کردستان با حدود 17 سال تاخیر نسبت به سایر استانهای کشور مطابق مصوبه هیات دولت در استان مورخ 24/01/88 با حداقل 10 هکتار زمین کلید خورد. خالدی سعیدی می افزاید: پروژه ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری یک پروژه ملی است که امکانات زمین آن باید توسط استانها تامین و در اختیار پارک علم و فناوری قرار گیرد. وی توضیح می دهد: در سال‌های 87 و 88 به دلیل عدم وجود کد دستگاهی برای پارک علم و فناوری، حدود 52 هکتار از زمین‌های ننله و  سوره ئازە (سرخه دزج) ( موصوف به دول سیدحسین) برای ایجاد پارک علم و فناوری به دانشگاه کردستان پیشنهاد گردید.
 
وی عنوان می کند: از آنجائیکه قسمت وسیعی از این زمینها به صورت شبانه و کاملا غیرقانونی به مسکونی تبدیل شده بود، عملا مساحت مورد نظر به 20 هکتار تقلیل یافته و بعد از دو مرحله حدود 13 هکتار آن به تعاونی های مسکن واگذار و حدود هفت هکتار آن ( ابتدا دو هکتار در تاریخ 11/ 11/91 و بعد طبق مصوبه هیات نمایندگی در تاریخ 20/01/93، 5 هکتار دیگر به آن اضافه شد) به پارک واگذار گردید. در مدت این دو سال، مسئولان استانی بعد از دریافت طرح پارک، بارها با سازمان ملی زمین و مسکن برای تعیین تکلیف تماس گرفتند (نامه‌های شماره 1/8/93 و 12/11/92 به وزیر و سازمان ملی زمین و مسکن). اما به دلیل شیب‌دار بودن 7 هکتار باقی مانده مشاور تعیین شده برای طراحی سایت پارک، زمین مورد نظر را فاقد ارزش دانسته و در جلسه‌ای با حضور استاندار و سایر مدیران ارشد استان اعلام داشتند که محدوده مورد بررسی برای پروژه توسعه پارک مناسب نمی باشد.
 
وی می افزاید: پس از آن رئیس پارک علم و فناوری کردستان مکلف به تعیین چندین محدوده در حومه شهر سنندج گردید تا اعضا محترم کارگروه زیربنایی استان از محل‌ها بازدید و یکی از محدوده‌ها را جهت انتخاب بهترین مکان با کمترین تخریب و اثرات زیست محیطی، که متناسب با شرح وظایف پارک علم و فناوری و شرکتهای دانش بنیان و فناور هم راستا باشد، تعیین و به مسکن و شهرسازی برای مطالعه بیشتر معرفی نمایند. براین اساس در تاریخ 27/06/93 کلیه اعضای کارگروه زیربنایی از جمله معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیران ارشد راه و شهرسازی، مدیران شهرداری، شورای شهر، فرماندار، نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مدیران پارک و ... به بازدید از محدوده‌هایی معرفی شده  به منظور تعیین زمین برای پارک علم و فناوری پرداختند. محدوده‌های مورد بازدید عبارت بودند از 1- اراضی روستای حسن آباد (به میزان 200 هکتار) 2- روبروی فرودگاه (به میزان 20 هکتار)  3- کمربندی بهشت محمدی(به میزان 50هکتار) و 4-  دامنه جنوبی کوچکه‌ره‌ش(به میزان 1636هکتار). در پایان کلیه اعضاء با محدوده دامنه کوچکه‌ره‌ش موافقت و طی صورت جلسه‌ای به اداره کل راه و شهرسازی محدوده فوق-الاشاره معرفی گردید. در ادامه درخواستهای پارک طی نامه مورخ 06/07/93 رئیس پارک و نامه 09/07/93 توسط معاون محترم هماهنگی امور عمرانی استانداری به راه و شهرسازی نیز ارائه، تا ضمن مطالعه محدوده کوچکه‌ره‌ش، کلیه موارد مرتبط با اجرای پروژه را در کارگروه امور زیربنایی مطرح نماید. طبق نامه شماره 35180 مورخ 26/07/93 راه و شهرسازی تاییدیه کارگروه را به معاونت عمرانی اعلام کرد. بعد از مطالعه منطقه توسط مشاور طرح تفصیلی، مشخص شد که پهنه 546 هکتاری از آن اراضی ملی بوده  و میزان 5/137 هکتار آن قابل بهره برداری است. نتیجه  مطالعه در تاریخ 08/07/93 در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی مطرح، ضمن تصویب، در جلسه مورخ  18/11/93 در شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز مصوب گردید.
 
پرفسور خالدی می گوید: بعد از حدود 2 سال، پیگیر‌یهای مداوم و مکرر و با وجود مصوبه هیات وزیران برای تامین حداقل 20 هکتار  زمین و تخصیص آن به پارک علم و فناوری استان،  براساس بخشنامه سازمان ملی زمین و مسکن میزان 15 هکتار را در تاریخ 19/04/95 به پارک واگذار و 100 هکتار را برای استفاده آینده پارک تحدید نمودند. پس از تعهد مقامات و دستگاه‌های اجرایی استان برای پرداخت هزینه زمین،  قرارداد واگذاری در تاریخ 30/09/95 فی‌مابین پارک علم و فناوری و اداره کل راه و شهرسازی استان تنظیم و کلیه استعلام¬های قانونی از دستگاه‌های مرتبط با موضوع از سوی پارک بعمل آمد. نهایتاً در آبان ماه سال 1396 پروانه محصور نمودن محدوده مورد موافقت صادر گردید. در طی این مدت، افراد متعدد تاثیرگذار مانند معاون پژوهشی وزارت علوم، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاون توسعه سازمان برنامه و بودجه از سایت پارک بازدید نموده و حدود 15 میلیارد تومان برای ایجاد زیرساختهای آن اختصاص دادند. در حین انجام  حصارکشی، به دلیل اعتراض برخی افراد و تعدادی از حامیان محیط زیست، همچنین  متاسفانه به دلیل کار شکنی مدیران میانی و مکاتبه یک مدیر ناآگاه اعتبار 15 میلیاردی به  5/7 میلیارد تقلیل پیدا کرد. برای رفع مشکل، طی جلساتی متعدد مساحت 546 هکتار دامنه به عنوان کاربری آموزش عالی تحت عنوان شهر دانش برای سالهای آینده، فعالیت پارک علم و فناوری استان مشروط به اختصاص زمین در محدوده‌های دیگر در شهر سنندج برای توسعه پارک، متوقف شد.
 
وی عنوان می کند: متاسفانه بعد از حدود 5/1 سال با وجود مکاتبه فراوان و تماس‌های پی‌درپی با بخشهای مختلف از جمله نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، فرماندار، شورای شهر و راه و شهرسازی و شهرداری هیچ اقدامی درخصوص تامین محدوده مورد نیاز  برای پارک بعمل نیامد. لذا اعتباری نیز اختصاص نیافته و اداره کل  راه و شهرسازی به دلیل عدم پرداخت هزینه های واگذاری، قرارداد را لغو نمود. 
 
رئیس پارک علم و فناوری استان عنوان می کند: بعد از رایزنی و تلاش و تعهد به پرداخت هزینه‌ها از طرف پارک، قرارداد فی مابین پارک و اداره کل راه و شهر سازی تمدید و از مساحت 564 هکتار با ۱۵ هکتار جهت انجام ساخت و ساز بر اساس الگوی معماری و بافت دانشگاههای نسل چهارم موافقت گردید و برای جلوگیری از تصرف زمین مورد نظر توسط افراد سودجو و زمین‌خوار اقدام به محصور نمودن محیط پیرامونی با دیوارهای پیش‌ساخته بتنی گردید.
 
سعیدی تصریح می کند: لازم به ذکر است بر اساس توافق بعمل آمده فی‌مابین پارک علم و فناوری و مدیریت دانشگاه کردستان، زمین دامنه کوچکه‌ره‌ش با 6 هکتار از عرصه دانشگاه کردستان مبادله گردد. فلدا پارک مکلف است زمین واگذار شده در دامنه کوچکه‌ره‌ش را به منظور انتقال و واگذاری به دانشگاه کردستان محصور نماید. این موضوع در جلسه شورای برنامه ریزی استان مقرر شد که در محدوده کوچکه‌ره‌ش، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان مستقر و اقدام به ایجاد آزمایشگاه و باغ بوتانیک به منظور حفاظت و حراست و از گونه‌های گیاهان آندمیک و بومی، اکولوژیکی و دارویی  بنماید. امیدواریم و انشاالله اعتبار لازم تامین و اهداف مورد نظر حاصل گردد.
 
مزایای ایجاد و توسعه پارکهای علم‌ و فناوری
 
شرکت‌ها و مشاغلی که شرایط را برای استقرار در پارک احراز کنند، از معافیت‌های مالیاتی وگمرکی بهره خواهند برد. طبق آیین‌نامه اجرایی ماده 9 قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان سازمان امور مالیاتی کشور، کلیه واحدهای فناوری مستقر در پارک‌های علم و فناوری نسبت به درآمدهای حاصل از فعالیت‌های قید شده در مجوز پارک از معافیت مالیاتی موضوع ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری مصوب 1372 و اصلاحیه‌های بعدی آن با رعایت سایر مقررات آیین‌نامه اجرایی ماده 47 قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه برخوردار خواهند بود. همچنین شرکت‌های مستقر در پارک از معافیت از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی بهره‌مند می‌شوند.
 
پارک علم و فناوری یک منطقه آزاد است و کلیه مزایای مناطق آزاد را در بردارد. لذا کلیه شرکت های فناور مبتنی بر علم و دانایی می‌توانند در داخل محوطه پارک بدون پرداخت مالیات، عوارض گمرکی، ارزش افزوده برای مدت 20 سال فعالیت کنند. البته پارکها در طول این مدت مکلف‌اند که خدمات و فعالیت‌های متعددی به این شرکتها ارائه نمایند، که از جمله آن خدمات و حمایت‌ها، تامین فضای استقرار در ساختمان‌های پارک با بهای بسیار اندک، ارائه تسهیلات مالی و اعتباری، خدمات مشاوره و منتورینگ، نمایشگاهی، فنی و مهندسی و آموزش‌های عمومی و تخصصی کسب و کار می باشد. 
 
در واقع قانون شرکت‌های دانش بنیان و قانون حاکم بر پارک های علم و فناوری برای افرادی که دارای ایده نوآورانه، خلاقانه و فناورانه‌ای  می‌باشند، برای راه‌اندازی کسب و کار و ایجاد اشتغال پایدار بسیار تسهیلگر است. تاریخ به ما آموخته است که اینگونه قوانین تاریخ مصرف دارند و باید در زمان اوج (پیک) آن استفاده نهایی و بهینه را از این موقعیت داشته باشیم. اکنون که سیاست‌های توسعه پایدار کشور حرکت در راستای شکوفایی اقتصاد دانش بنیان است، قوانین حمایتی حاکمیت نیز به این سمت و سو سوق یافته است. پس در زمانیکه دولت و قوانین دولتی برای ایجاد کسب و کار حمایت می‌کنند لازم است تا نهایت بهره را از این قوانین ببریم.
 
با کمال تاسف استان کردستان دارای زیرساخت‌های صنعتی نیست لذا اینگونه امکانات برای جوانان تحصیل کرده و خلاق این استان غنیمت است. حدود 17 سال غفلت شده و 11 سال است که به دنبال تهیه زمین و امکانات بوده‌ایم؛ اکنون همانطور که شرح آن رفت، تعدادی از شهروندان (با تحریک برخی از افراد) و مستمسک قراردادن برخی مسائل (که به تحریک احساسات پاک برخی از شهروندان را موجب شده) مانع ایجاد زیرساخت لازم در جهت جذب منابع و استفاده از تسهیلات قوانین پارکها و شرکت‌های دانش بنیان در استان شده‌اند. پروژه توسعه پارک علم و فناوری کردستان پروژه‌ای ملی است، ولی اجرای آن بر عهده استان بوده پس باید همه، همسو و همفکر و همدل شویم تا با حفظ سیمای شهر سنندج و محیط زیست، این واقعیت مهم که توسعه استان مبتنی بر گسترش علم و فناوری است را نهایی کنیم. 
 
واقعیت این است که 546 هکتار از اراضی اطراف شهر سنندج جهت ایجاد شهر دانش تحدید حدود شده است و حتی اگر50 سال طول بکشد کاربری آن برای فعالیت‌های آموزش عالی می‌باشد. بنابر پیش-بینی و آینده نگری به نظر می‌رسد تغییرکاربری (نه تغییر فیزیکی و منظر) محدوده کوچکه‌ره‌ش برای زیرساخت‌های فناورانه و نوآورانه هم مانع ساخت و سازهای شبانه توسط افراد سودجو زمین‌خوار می‌گردد، هم با کمترین هزینه لازم زیرساخت اساسی برای ایجاد المانهای شهری و توسعه استان ایجاد خواهد شد. من خالد سعیدی علاوه بر رئیس پارک علم و فناوری کردستان، به عنوان یک شهروند سنندجی و کُرد تمام تلاش خود را جهت ایجاد فضای کسب و کارهای فناورانه و نوآورانه به کار خواهم بست و خداوند را صد هزار بار شاکرم که با حمایت مردم و سایر منابع، ساختمان موجود در شهرک بهاران سنندج را در حدود کمتر از یکسال و نیم احداث کرده و در حال حاضر حدود 105 شرکت فناور با بیش از 800 نفر پرسنل متشکل از متخصصین و کارشناسان نخبه و حرفه¬ای در آن مشغول به کار هستند که تعدادی از آنها در حال تولید اعم از نرم افزار و سخت افزار علی‌الخصوص در راستای حفاظت از محیط زیست و انرژی پاک هم در سطح ملی و هم صادرات این محصولات به 70 الی 80 کشور دنیا هستند.  امیدوارم به کمک مردم و مسئولین بتوانیم حق و حقوق واقعی مردم فهیم و فرهیخته استان کردستان را در جلو چشمان همگان به نمایش درآوریم. این مهم میسر نخواهد شد مگر با همدلی، همفکری، تلاش، تلاش و تلاش.
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1596322
ارسال نظر
نظرات