شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 14:42 منتشر شده در مورخ: 1399/01/16 شناسه خبر: 1596366
بر اساس گزارش وزارت اقتصاد؛

تحقق درآمد نفتی بودجه 99 ناممکن است

تحقق درآمد نفتی بودجه 99 ناممکن است
بر اساس گزارش‌های تهیه شده در وزارت اقتصاد، به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت و افت صادرات به دلیل تحریم های تحقق بخشی از درآمد نفتی بودجه سال 99 ناممکن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی با عنوان سیاست گذاری اقتصاد در سال 99 در مورد وضعیت نفت در بودجه نوشت: تحقق فروض بودجه 99 در حوزه نفت به دلیل محدودیت های به وجود آمده ناشی از تحریم ها خود با اما و اگرهای بسیار مواجه بوده است، اما افت شدید قیمت جهانی نفت در روزهای اخیر در صورت تداوم می‌تواند بر نا اطمینانی یاد شده بیافزاید. آخرین آمارها حاکی از آن است که فروش نفت ایران پس از اعمال تحریم ها در بازه‌ زمانی خاصی به شدت کاهش یافته است.

این در حالی است که انتظار می رود باتوجه به تداوم تحریم های نفتی و نبود چشم انداز مشخصی مبنی بر رفع آن، افت صادرات در سال ۱۳۹۹ نیز ادامه داشته و سقف فروش نفت حداکثر مشابه سال ۹۸ باقی بماند.

از سوی دیگر قیمت نفت در بودجه سال 99 در حدود ۵۰ دلار به ازای هر بشکه مفروض بوده است اما در روزهای اخیر شاهد افت کم سابقه حدودا ۳۰ درصدی قیمت نفت خام و کاهش قیمت آن به حدود ۳۱ دلار بوده ایم. در بروز این شوک هر دو طرف عرضه و تقاضا نقش قابل توجهی داشته اند، به طوری که شیوع کرونا ویروس بر کاهش تقاضای جهانی و رقابت نفتی عربستان و روسیه بر افزایش مازاد عرضه جهانی دامن زده است.

گرچه تاثیر کرونا بر قیمت نفت کوتاه مدت خواهد بود اما با توجه به این که در حال حاضر چشم انداز مشخصی از زمان پایان شرایط فعلی وجود ندارد، کما اینکه در جریان موج جدید این ویروس برخی از دیگر مصرف کنندگان بزرگ نفت جهان از جمله هند و برخی کشورهای اروپایی نیز میزبانان جدید کرونا بوده‌اند که در صورت شیوع می‌تواند تقاضای آنها را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد، موضوعی که می تواند قیمت نفت را همچنان پایین‌تر از ۵۰ دلار نگه دارد.

از این رو، تحقق درآمد پیش بینی شده از فروش نفت، حداقل تا سه ماهه نخست سال 99 تحت تاثیر کاهش قیمت ها قرار خواهد گرفت و همین مساله تحقق بخشی از درآمد ۴۸ هزار میلیارد تومانی پیش بینی شده در بودجه 1399 را ناممکن خواهد ساخت. به نحوی که با فرض قیمت ۳۰ دلاری نفت، دولت جهت جبران مخارج پیش بینی شده در بودجه میبایست یک میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز (۶۵۰ هزار بشکه علاوه بر میزان تعیین شده در بودجه) صادرات داشته باشد که تحقق این امر در شرایط فعلی امکان پذیر نخواهد بود.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1596366
ارسال نظر
نظرات