شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:18 منتشر شده در مورخ: 1399/01/17 شناسه خبر: 1596599

خطر شیوع کرونا در روستاها

خطر شیوع کرونا در روستاها
طی یک هفته اخیر چهار مورد مثبت مبتلا به کرونا در روستای قروچای به ثبت رسیده و اوضاع این روستا بحرانی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، وضعیت نابسامان خانه های بهداشت روستایی و امکانات ضعیف این پایگاه های سلامت در روستاهای کردستان و حتی دیگر استان های کشور همواره از جمله سوژه های خبرنگاران رسانه های مکتوب و مجازی بوده و در پاسخ این سوژه نیز یا مسئولان علوم پزشکی گارد گرفته اند و یا به کمبود امکانات و نیروی انسانی اذعان کرده اند.

پس از اعلام شیوع کرونا در کشور نیز بسیاری از رسانه ها نسبت به خطر ورود این بیماری واگیردار به مناطق روستایی و کم امکانات هشدارهای متعددی را مخابره کردند اما این حادثه آنچنان غیرمنتظره بوده که فرصت برنامه ریزی و جبران کمبودهای چندین دهه ای را از متولیان امر گرفت.

حال با ورود دو ماهه کرونا به کردستان شاهد به صدا در آمدن آژیر قرمز تهاجم این ویروس به مناطق روستایی و کم برخوردار هستیم.

در این میان شهرستان دهگلان به دلیل وجود روستاهای پرجمعیت و به عنوان دروازه ورودی استان از مرکز کشور از جمله شهرستان هایی است که باید مورد توجه ویژه قرار می گرفت که متاسفانه این مهم به اذعان کارشناسان بهداشت روستایی این شهرستان مورد توجه آنچنانی قرار نگرفته و گزارش های متعدد این کارشناسان در خصوص کمبود امکانات و عدم توجه مردم به توصیه های بهداشتی آنچنان مورد توجه قرار نگرفته است.

سالار رستمی کارشناس بهداشت روستای قروچای دهگلان که در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارد در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار کردتودی اعلام داشت که مبتلا شدن چهار نفر از اهالی این روستای 2 هزار و 500 نفری به کرونا قطعی شده است اما نگرانی بزرگتر این است که این افراد با ده ها نفر در داخل روستا و روستاهای اطراف ارتباط داشته اند.

وی افزود: نفر اول مبتلا شده را جمعه هشتم فروردین و پس از چند ساعت تعقیب و گریز در روستای میرکی دستگیر و روانه بیمارستان کردند که بدون شک تعدادی از اهالی آن روستا و افراد در مسیر تردد خود را نیز مبتلا کرده است و از تعداد آن افراد بی خبر هستیم.

رستمی اعلام کرد: سه نفر دیگر نیز طی هفته اخیر کشف شده اند و بدون شک ده ها نفر در این روستای پرجمعیت و روستاهای اطراف با این افراد ارتباط داشته اند و این مهم وضعیت این منطقه را وخیم تر کرده است.

این جوان تحصیلکرده کردستانی با ابراز نارضایتی از بی توجهی مردم منطقه به توصیه های بهداشتی و آموزشی در هفته ها و ماه های اخیر اظهار کرد: متاسفانه این بی توجهی ها و عدم همکاری ها بارها به متولیان امر گزارش شده اما امروز نتایج این بی مبالاتی مردمی را در میدان جنگ با کرونا مشاهده می کنیم.

وی افزود: سوگند یاد می کنم که اوضاع روستای قروچای وخیم بوده و متاسفانه مردم این منطقه نیز با بی توجهی های خود بر عمق این فاجعه افزوده و می افزایند.
رستمی ابراز امیدواری کرد که مسئولان شهرستانی و استانی چاره ای فوری برای این روستا و روستاهای اطراف بیاندیشند چرا که تعدادی از اهالی این روستا طی روزهای اخیر به روستاهای اطراف مسافرت کرده و تعدادی نیز به شهرهای دهگلان و سنندج مراجعت کرده اند و این ارتباطات همچنان ادامه دارد.

گفتنی است, روز گذشته روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کُردپرس اظهار کرده بود که متاسفانه چند نفر از اهالی روستای قروچای که در کارخانه لاستیک بارز مشغول به کار بوده اند، مشکوک به بیماری کرونا هستند بر همین اساس هم اکنون این افراد و خانواده ها و کسانی که با آنها در ارتباط بوده اند، در قرنطینه هستند اما گفته های کارشناس بهداشت روستای قروچای مبنی بر مبتلاشدن دو نفر خانم و یک مرد کهنسال نشان دهنده تعداد مبتلایان و افراد مشکوک بیشتر از چهار نفر بوده و این مهم توجه بیش از پیش مسئولان حوزه بهداشت و درمان استان کردستان را برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در این منطقه پرجمعیت روستایی می طلبد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1596599
ارسال نظر
نظرات