شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:53 منتشر شده در مورخ: 1399/01/18 شناسه خبر: 1596853
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

ابتلا به کرونا انگ نیست/ مردم بیماری خود را پنهان نکنند!

ابتلا به کرونا انگ نیست/ مردم بیماری خود را پنهان نکنند!
ابراهیم قادری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: متاسفانه عده ای از افراد در جامعه ابتلا به این ویروس را انگ می دانند و در بسیاری از موارد این بیماری را پنهان می کنند که این می تواند بسیار خطرناک باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، حدود 45 روز از تایید ورود ویروس کرونا به ایران گذشته است و تقریبا دیگر شهروندی وجود ندارد که اسم این ویروس را نشنیده باشد یا از آن اطلاعاتی نداشته باشد؛ ماسک‌ها به بخشی از پوشش اکثر افراد در شهر تبدیل شده  و در هر گوشه‌ای شهر مردم به هم مایع ضدعفونی کننده تعارف می‌کنند.

با ورود ویروس کرونا به ایران و ابتلای قطعی چند هزار کشته به دلیل این بیماری، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره علت سرعت شیوع این بیماری انجام شده است.

اما متاسفانه بعضی از افراد با شنیدن نام این بیماری می ترسند و اگر خود یا فردی از اطرافیانشان دچار این بیماری شوند آن را ننگ دانسته و احساس خطر می کنند، در این زمینه با دکتر قادری به گفتگو نشستیم.

ابراهیم قادری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: متاسفانه عده ای از افراد در جامعه ابتلا به این ویروس را انگ می دانند و در بسیاری از موارد این بیماری را پنهان می کنند که این می تواند بسیار خطرناک باشد.

وی گفت: پنهان کردن ابتلا به این ویروس باعث می شود که فرد به دنبال درمان نرود و همکاران و اطرافیان خود را نیز آلوده کند لذا سبب گسترش این اپیدمی می شود و هم خود درمان نمی شود و هم دیگران.

وی ادامه داد: در بسیاری از موارد شاهد بوده ایم که افرادی هم که دچار بیماری های قلبی و مغزی بوده اند به دلیل ترس از افراد کرونا در بیمارستان ها حاضر نیستند که این افراد را برای درمان به بیمارستان ها بیاورند در حالی که بیمارستان ها مرتب چک می شوند و محیط دائماً ضدعفونی و گندزدایی می شود و هیچ خطری در این باب وجود ندارد.

قادری بیان کرد: ابتلا به کرونا همانند سرما خوردگی و سایر بیماری های تنفسی است که در هر خانواده ای برای هر گروه سنی و هر طبقه اجتماعی اعم شهر و روستا، پیر و جوان، زن و مرد اتفاق می افتد.

وی با تاکید بر اینکه نباید به بیماران و خانواده های افراد مبتلا به ویروس کرونا بی حرمتی کرد ادامه داد: افرادی که مسائل و نکات بهداشتی را رعایت می کنند نباید نگران همسایگی با فرد کرونایی باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: خوشبختانه ظرفیت بیمارستان ها خالی است و پیک وحشتناک کرونا در استان اتفاق نیفتاده است و و بسیاری از ظرفیت ها و تخت های بیمارستان های ما خالی هستند، اما افراد مبتلا به کرونا که در حال بهبود هستند می توانند اگر اتاق خالی برای قرنطینه خانگی ندارند در نقاهتگاه های ما که تحت نظر علوم پزشکی می باشد بستری شوند.

وی با بیان اینکه رویکرد بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان جلوگیری یا قطع زنجیره انتقال بیماری است خاطر نشان کرد: از این رو رعایت نکات بهداشتی برای تمامی افراد جامعه به ویژه خانواده افراد مبتلا ضروری و لازم است.

قادری در خانه ماندن، اجتناب از هر گونه ملاقات بعد از ترخیص از بیمارستان، نگهداری از فرد بیمار در دوران نقاهت در یک اتاق جداگانه، شستشوی مکرر دست ها، استفاده از ماسک توسط بیمار و اعضای خانواده را از نکات مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا دانست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1596853
ارسال نظر
نظرات