شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان ایلام
ساعت: 11:45 منتشر شده در مورخ: 1399/01/18 شناسه خبر: 1596864
سایه سنگین گرانی بر بازار نیمه تعطیل؛

کرونا بهانه‌ای برای افزایش قیمت کالاها شد/ لزوم افزایش بیش از پیش نظارت‌ها

کرونا بهانه‌ای برای افزایش قیمت کالاها شد/ لزوم افزایش بیش از پیش نظارت‌ها
متاسفانه این روزها مردم با افزایش قیمت کالاها روبرو هستند که این امر گلایه شهروندان را درپی داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایلام بیدار، "کرونا ویروس" نامی جهان را با خود درگیر کرده است  بسیاری از مردم این کره خاکی نام آن را شمیده اند و با آن به نحوی دیگیر هستند. برطبق امار ها بیش از 180 کشور جهان با این ویروس درگیر هستند. ویروسی که اگر چه خطرناک است، اما خطرناکی آن به دلیل میزان کشندگی آن نیست، خطرناک بودن این بیماری  و تلاش جهانی برای کنترل آن، به دلیل سرعت انتشار و شیوع کرونا ویروس است.

با ورود این ویروس به ایران ستاد مبارزه با کرونا شکل گرفت، ستادی که ازاعضا مختلف همچون رئیس جمهور، وزرا، مسئولین اقتصادی و سایر اعضا که در راستای مبارزه با این ویروس منحوس هرکدام راه کاری را ارائه می دادند.

شاید یکی از مواردی که می توان به آن اشاره کرد افزایش قیمت کالاها در روزهای کرونایی است، روزهایی که مردم برای در امان ماندن در منازلشان مانده و ازترددهای غیرضرور خودداری می کنند.

طی روزهای گذشته طرح بسته شدن برخی از اصناف به اجرا درآمد، طرحی که اصناف غیرضرور باید تعطیل می شدند و فقط صنف هایی اجازه فعالیت داشتند که اقلام ضروری را عرضه می کردند.

افزایش سرسام آور قیمت کالاها

در این میان و در سایه شیوع ویروس کرونا عده ای با سواستفاده از این موقعیت اقدام به افزایش خودسرانه قیمت کالاها کردند، کالاهایی که این روزها مردم به آنها نیاز دارند و جزو اقلام ضروری محسوب می شوند.

همه رسانه ها ومسئولان به کرات اعلام کرده اند که مردم از منازلشان خارج نشوند و مردم هم  تا حدودی رعایت کرده اند اما برای تامین مایحتاج زندگی مردم مجبور هستند چند وقت یکبار اقدام به خرید کنند و معمولا شاهد هستیم که همه اقلام را با هم خرید می کنند.

با نگاهی به قیمت اجناس و با مقایسه اجمالی، شاهد افزایش قیمت چند درصدی در اجناسی همچون،برنج،تخم مرغ و روغن هستیم که برخی از مغازه داران اقدام به افزایش قیمت کرده اند.

لزوم برخورد شدید قضایی و قانونی

"قاسم سلیمانی"، استاندار ایلام در این خصوص به خبرنگار ایلام بیدار گفت: چرا باید همزمان با نیاز بیشتر مردم به میوه برای تقویت سیستم ایمنی بدن شهروندان، شاهد گرانی‌های غیرمنصفانه باشیم.

وی بر رعایت انصاف در شرایط کنونی کشور تاکید و اظهار کرد: متاسفانه شاهد گرانی برخی میوه جات و مواد غذایی هستیم که در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر گذارند.

نماینده عالی دولت در استان ایلام با تاکید بر همکاری مردم و رعایت بهداشت فردی در بحث بیماری کرونا، افزود: معمولا در شرایط سختی همه به هم کمک می‌کنند اما سوء استفاده برخی از شرایط پیش آمده در بحث کرونا در احتکار و گران کردن مواد مورد نیاز مردم ظلم و گناه نابخشودنی است.

استاندار ایلام بیان کرد: در اینجا قیمت واقعی را باید بر مبنای فاکتور واقعی گذاشت و راستی آزمایی این موضوع بر عهده تعزیرات و صنعت و معدن است.

نظارت‌ها افزایش می‌یابد

"عزت‌الله عبدخانی"، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام  نیز از نظارت بر بازار خبر داد و گفت: 19 گروه با 40 بازرس در 2 نوبت صبح و عصر بر رعایت بهداشت، جلوگیری از تقلب، درج قیمت، پرهیز از کم‌فروشی، صدور برگ خرید رسمی، قیمت‌گذاری کالاها و برخورد جدی با متخلفان در بازار ایلام حضور دارند.

وی بابیان اینکه با متخلفان و گران‌فروشان برابر قانون برخورد می‌شود؛ تأکید کرد: مردم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف گران‌فروشی، کم‌فروشی، درج نکردن قیمت و عدم صدور برگ خرید مراتب را با سامانه 124 مطرح نمایند.

وی افزود: تمامی واحدهای صنفی موظف به نصب قیمت کالا و نرخ نامه در معرض دید عموم هستند .

هرچند مسئولان نظارتی از حضور19 گروه با 40 بازرس در دو نوبت صبح و عصر خبرمی‌دهند اما هنوز بازار ایلام با وضعیت عادی خود فاصله زیادی دارد که نشان می‌دهد چنین برخوردهایی کافی نبوده و هنوز نتوانسته بازدارندگی لازم را در شرایط بحران کرونا ایجاد کند.

در این شرایط علاوه بر تشدید شدن نظارت‌ها و برخورد با متخلفان و محتکران لازم است که بازارچه‌های موقتی برای فروش بدون واسطه و باقیمت مصوب محصولات بهداشتی و اقلام خوراکی مانند میوه ایجاد شوند تا بتوانند نیازهای مردم را در کمترین زمان و با حداقل قیمت برآورده سازند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1596864
ارسال نظر
نظرات