شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 10:42 منتشر شده در مورخ: 1399/01/19 شناسه خبر: 1597178
مدیر عامل انتقال خون خراسان‌جنوبی:

ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود/ بیماران نیازمند به خون را دریابیم

ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود/ بیماران نیازمند به خون را دریابیم
عاملی گفت: تاکنون اثبات نشده ویروس کرونا از طریق خون منتقل شود پس جای هیچ نگرانی برای اهدا کنندگان و دریافت کننده خون وجود ندارد چراکه ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، حدود دو ماهی می‌شود ویروس منحوس کرونا مهمان ناخوانده کشور شده و با شیوع سریع و گسترده‌ای که دارد اغلب استان‌ها را درگیر کرده است.

خراسان‌جنوبی نیز یکی از استان‌هایی است که اولین نمونه مثبت ابتلا به کرونا در 10 اسفند سال گذشته در استان مثبت شد و با گذشت 37 روز از شناسایی اولین بیمار مبتلا به رونا در استان تا روز گذشته 18 فروردین 351 نفر در خراسان‌جنوبی به ویروس کرونا مبتلا شدند که از این تعداد 282 نفر بهبود یافته و مرخص شدند، 36 بیمار بستری و 33 نفر فوت کردند.
 
به دلیل شیوع بسیار سریع این ویروس درصد بسیار زیادی از کار و فعالیت‌های اجتماعی مردم به صفر رسیده و در خانه ماندن در این روزهای سخت کرونایی صحیح ترین کار است.
 
به دلیل قطع انتقال زنجیره ویروس کرونا طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از 8 فروردین در سراسر کشور اجرایی شده و تاکنون تاثیرات مثبت زیادی داشته است.
 
اما در میان تمامی مشکلاتی که ویروس منحوس کرونا در زمینه‌های مختلف برای کشور ما و سایر کشورها به وجود آورده هستند افرادی که نیاز به خون برای ادامه زندگی دارند که متاسفانه به دلیل وجود بیماری کرونا مسئله بسیار مهم و حیاتی اهدای خون تحت تاثیر قرار گرفته و بیماران نیازمند به خون را چشم انتظار گذاشته است.
 
بسیاری از مردم به دلیل نگرانی که از انتقال ویروس کرونا دارند ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و در این روزهایی که بسیاری از بیماران به خون نیاز دارند هم بیرون نمی آیند اما باید بدانند می‌توان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به نیازمندان به خون کمک کرد و زندگی دوباره‌ای به آنها داد.
 
در این راستا در خراسان‌جنوبی اقدام بسیار زیبایی از طرف بسیج جامعه زنان استان برای حضور در پایگاه‌های انتقال خون در استان رقم خورد و بار دیگر بانوان خراسان جنوبی برای کمک به نیازمندان پیش قدم شدند. 
 
آغاز طرح جهادی اهدای خون در خراسان‌جنوبی
 
زهره روستا معاون بسیج جامعه زنان سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: طرح جهادی اهدای خون توسط خواهران در خراسان‌جنوبی همزمان با سراسر کشور از دیروز آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد.
 
وی افزود: در این یک هفته اهدای خون به صورت نمادین و رزمایشی است اما تبلیغ و انگیزه‌سازی آن در بین بسیجیان برای شرکت در این امر ادامه خواهد داشت.
 
مسئول بسیج جامعه زنان خراسان‌جنوبی به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از مشاغل و فعالیت‌های اجتماعی اشاره کرد و تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشت که با توجه به شیوع این ویروس مشارکت مردم در اهدای خون کاهش پیدا کرده است اما بیمارانی چون بیماران تالاسمی همچنان به فراورده‌های خونی نیازمند هستند.
 
روستا عنوان کرد: بسیجیان به خصوص خواهران بسیجی همان‌طور که در برنامه‌های چون خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی حضور جهادی دارند امروز نیز با توجه به این‌که نیاز اورژانسی به خون است آن‌هایی که برایشان مقدور است با اقدام جهادی خود همکاری لازم را خواهند داشت.
 
وی گفت: با توجه به تقاضای برخی از بسیجیان مبنی بر مراجعه خانوادگی جهت اهدای خون، این امکان نیز فراهم شده است.
 
مسئول بسیج جامعه زنان خراسان‌جنوبی با بیان این‌که خیرات می‌تواند در هر زمانی یک شکل به خود بگیرد، خاطرنشان کرد: امسال برات امواتی که در جمع ما نیستند می‌تواند به اموری چون اهدای خون اختصاص یابد و قطعا ثواب آن بسیار بیشتر از حضور در آرامستان و شیوع بیماری خواهد بود.
 
مسئول بسیج جامعه زنان خراسان‌جنوبی ادامه داد: از همشهریان می‌خواهیم از باب امنیت اجتماع، کشور و مردم رعایت کنند و در اجتماعات حضور پیدا نکنند و نذورات خود را آن‌هایی که برایشان مقدور است اهدای خون و در غیر این صورت به نذورات معنوی اختصاص دهند چراکه قطعا اینگونه نذورات به روح امواتمان نیز خواهد رسید.
 
پویش اهدای خون بانوان، هر خانه یک پایگاه انتقال خون
 
محمدرضا عاملی مدیر عامل انتقال خون خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: "پویش اهدای خون بانوان، هر خانه یک پایگاه انتقال خون" از 18 تا 25 فروردین ماه همزمان با سراسر کشور در خراسان‌جنوبی برگزار می‌شود.
 
وی افزود: به دلیل اینکه بانوان در محیط های کم خطر کمتری قرار دارند سلامت خون بانوان بهتر و بیشتر است.
 
مدیر عامل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان کرد: در پویش اهدای خون بانوان و هر خانه یک پایگاه اهدای خون، تمامی نکات مراقبتی بهداشتی به صورت کامل اجرا و فاصله گذاری اجتماعی رعایت می‌شود و جای هیچ نگرانی برای اهدای خون وجود ندارد.
 
سهم 6 درصدی بانوان خراسان‌جنوبی در اهدای خون
 
عاملی با بیان اینکه حضور بانوان برای اهدای خون بانوان در برخی از کشورها 50 درصد و در برخی کشورها 30 درصد است، گفت: در خراسان جنوبی مشارکت بانوان در اهدای خون 6 درصد است که نسبت به مابقی استان‌ها به نسبت خوب است.
 
وی تصریح کرد: در مراکز اهدای خون در خراسان‌جنوبی اهدای پلاسما نداریم.
 
مدیر عامل انتقال خون خراسان‌جنوبی گفت: اما تعداد مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون در استان نسبت به مدت مشابه کاهش دارد اما وضعیت ذخیره خون در استان حاد نیست.
 
عاملی اظهار کرد: از یکم تا 15 فروردین امسال 492 نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که از 409 نفر خونگیری انجام شد.
 
وی افزود: از 409 نفری که خون گیری انجام شد 28 نفر خانم و 381 نفر آقا بودند.
 
کاهش 29 درصدی اهدای خون در ایام نوروز 99
 
 مدیر عامل انتقال خون خراسان‌جنوبی از کاهش 29 درصدی اهدای خون در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و تاکید کرد: 
 
به تمام گروه‌های خونی نیاز داریم و اگر ارگان یا سازمانی درخواست خونگیری داشته باشد تیم سیار ما آماده است با تجهیزات و مواد ضدعفونی برای خونگیری اقدام کند.
 
ویروس کرونا با اهدای خون منتقل نمی‌شود
 
عاملی تصریح کرد: مردم نگران نباشند چراکه با اهدای خون به کرونا مبتلا نمی‌شوند و تمامی تجهیزات در فرایند انتقال خون بهداشتی ضدعفونی شده است.
 
وی تصریح کرد: تمامی افرادی که برای اهدای خون به مراکز سطح استان مراجعه می‌کنند قبل از خون گیری معاینه می‌شوند و اگر احتمال بسیار کم دارای علائم ابتلا به کرونا حتی به صورت خفیف باشند از آنها خون‌گیری انجام نمی‌شود.
 
مدیر عامل انتقال خون خراسان‌جنوبی گفت: اگر احیانا فردی برای اهدای خون مراجعه کرد و دارای نهفتگی بیماری کرونا بود و هیچ علائمی نداشت نیز تاکنون اثبات نشده ویروس کرونا از طریق خون منتقل شود پس جای هیچ نگرانی برای اهدا کنندگان و دریافت کننده خون وجود ندارد چراکه ویروس کرونا از طریق خون منتقل نمی‌شود.
 
عاملی خاطرنشان کرد: حتی از مراجعه کنندگان برای اهدای خون سوال می‌شود که اگر فردی از نزدیکان آنها به بیماری کرونا مبتلا بوده یا می‌باشد خون‌گیری انجام نمی‌شود.
 
وی افزود: دو مرکز اهدای خون در شهرستان بیرجند، یک مرکز در طبس، یک مرکز در فردوس و یک مرکز در قاین پذیرای اهداء کنندگان خون هستند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1597178
ارسال نظر
نظرات