شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:03 منتشر شده در مورخ: 1399/01/19 شناسه خبر: 1597234

ساخت دستگاه ایزوله انگشت توسط مخترع دهگلانی

ساخت دستگاه ایزوله انگشت توسط مخترع دهگلانی
محمد قاسمی مخترع دهگلانی از ساخت دستگاه ایزوله انگشت با نایلکس جهت جلوگیری از انتقال ویروس در کارتخوانهای سیار باجه های بانکی و کیت های اثر انگشت خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، محمد قاسمی یکی از مخترعین شهرستان دهگلان با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور جهت پیشگیری از انتقال این ویروس اقدام به ساخت دستگاه ایزوله انگشت با نایلکس جهت جلوگیری از شیوع  و انتقال ویروسها و باکتریها در کارتخوانهای سیار باجه های بانکی و کیتهای اثرانگشت نموده است.

وی متولد 1377 که دوران ابتدایی را در شهرستان سقز و متوسطه اول و دوم را درشهرستان دهگلان گذرانده و در سال 97 در کنکور شرکت و با قبولی در دانشگاه بوعلی سینا همدان دانشجوی ترم چهارم رشته مکانیک بیوسیستم در حال تحصیل می باشد.

این مخترع و دانشجوی دهگلانی که تاکنون 3 اختراع داشته و دو اختراع را به ثبت رسانده در گفتگو با خبرنگار کردتودی، با اشاره به مشکلاتش در حوزه فعالیت‌های علمی، اظهار داشت: متاسفانه مسائل و مشکلاتی که پیش روی مبتکرین و مخترعین کشور وجود دارد با صحبتها و حمایت‌هایی که در رسانه‌ها از طرف مسئولین دولتی جهت حمایت از نخبگان مطرح می‌شود، کاملاً مغایرت دارد.

وی ضمن بیان هدف از اختراع اخیر خود گفت: توجه به پیدایش ویروسی بسیار واگیر به نام (کویید19) یا (کرونا) که تمام جهان را درگیر کرده و معضلی برای سازمان بهداشت جهانی شده است لذا نیاز و واجب به رعایت بهداشت فردی برای مقابله و پیشگیری از مبتلا شدن به آن است و در گذشته هم گسترش ویروس ها و بیماری های واگیر مانند( آنفلو آنزا) را در سطح کشور و جهان داشته ایم.

قاسمی افزود: برای شناسایی مکانهایی که انتقال ویروس و بیماریهای واگیر خطرناک سریع وجود دارد جهت رفع و جلوگیری از آن اقداماتی باید انجام شود و طبق تحقیقاتی که صورت گرفت آن مکانها شناسایی و برای آن اختراع  دستگاه مذکور پیشنهاد شد که در آزمایش به خوبی جواب داد.

این مخترع دهگلان بیان داشت: از طریق مرکز بهداشت شهرستان اقدام به مجوز (گواهی) از وزارت بهداشت نمودم و طی مکاتبه با دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکنون هیچ جوابی دریافت نکرده ام.

قاسمی اظهار داشت: از تاریخ 10 اسفند ماه 98 شروع به طراحی و ساخت دستگاه مذکور کردم و در تاریخ 24 اسفند 98 این دستگاه ثبت اظهارنامه اختراع در اداره اختراعات ایران شده است.

وی بابیان اینکه نمونه اولیه دستگاه ایزوله انگشت طراحی و ساخته شده است گفت: عملکرد دستگاه کاملا مثبت بوده و با توجه به ثبت دو اختراع قبلی‌ام اختراعات دیگر در دست ثبت دارم که برای ثبت آنها نیاز به حمایت دارم

قاسمی اظهار داشت: تاکنون غیر از هنرستان کشاورزی کروندان ارگانی یا سازمانی از اختراعاتم حمایت نکرده است به جای اینکه مسئولین و نهادهای مسئول به‌ دنبال نخبگان حل مشکلات آنها و حمایت از آنان جهت بالا بردن رتبه علمی کشور در مجامع بین المللی باشند این نخبگان هستند که به دنبال موسسه یا نهادی جهت حمایت هستند.

وی در ادامه گفت: از مسئولین درخواست دارم با ارائه تسهیلات از اختراعات و مخترعین حمایت کنند زیرا با تولید انبوه این اختراع و استفاده از آن انتقال ویروس کرونا یا هر ویروس و بیماری واگیری از طریق مکان های مذکور به حداقل میرسد و در صورت مجوز یا گواهی عملکرد از سوی وزرات بهداشت این اختراع قابلیت صادارات دارد.

محمد قاسمی با 3 اختراع به عنوان برگزیده جشنواره های جوان خوارزمی در سال 96، جشنواره رویش اختراعات و ابتکارات بنیاد نخبگان در سال 97 و برگزیده عضو بنیاد نخبگان در سال 96 معرفی شده است.

وی با معرفی اختراعات خود از مسئولان استان کردستان به سبب عدم توجه آنان به مخترعان و نوآوران شهرستان گلایه دارد و می گوید: مشکلات مالی و عدم توجه مسئولان استانی موجب شده که انگیزه ای برای ادامه فعالیت های جدید خود نداشته باشم.

دستگاه تمام مکانیکی کود کار و بذرکار، پلاستیک کش، نصب لوله و بذرکار صیفی جات، دستگاه (لوله وکابل گذاری بدون نیاز به حفر کانال) و ایجاد کانال عمودی با فواصل منظم جهت امکان نصب رایزر و سه راهی از دو اختراع ثبت شده این مخترع دهگلانی می باشد.

این مخترع دهگلانی ضمن تاکید برحمایت از مخرعین و نخبگان گفت: متاسفانه نخبگانی که هیچگونه روابطی ندارند قطعاً هنر و علم آنها به کار گرفته نمی شود و دچار سرخوردگی و رخوت می‌شوند.

قاسمی با بیان اینکه شعار تنها نمی تواند دلگرمی به مخترع بدهد بلکه باید از آنان حمایت عملی کرد از مسئولین استان کردستان خواست ضمن حمایت از مخترعان و طرح های علمی آنها، پیگیر حل مشکلات آنان باشند تا نوآوران با دلگرمی و امید به کار خود ادامه دهند.

وی اظهار داشت: عدم حمایت و بی توجهی مانعی بزرگ برای افراد ایده‌پرداز در راستای ثبت اختراعاتشان است و انتظار می‌رود مسئولین این موانع را از پیش روی مخترعین بردارند.

صحبت پایانی

از مسئولین، نهادها و موسسات مربوطه در حوزه نخبگان انتظار می‌رود که به مخترعین و نخبگان توجه بیشتری کنند و به آنها کمک کنند تا طرحها، اختراعات و ایده‌هایشان را به مرحله تولید برسانند.

این مخترع دهگلانی در پایان تاکید کرد: حمایت از نخبگان قطعاً به رشد و شکوفایی کشور و بالا بردن رتبه علمی ایران در مجامع بین اللملی کمک ویژه‌ای خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1597234
ارسال نظر
نظرات