شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 13:50 منتشر شده در مورخ: 1399/01/19 شناسه خبر: 1597264
گزارش/

برات متفاوتی با میدان‌ندادن به کرونا و هزینه در امور خیریه برگزار کنیم

برات متفاوتی با میدان‌ندادن به کرونا و هزینه در امور خیریه برگزار کنیم
بهتر است به جای حضور در آرامستان‌ها و صرف هزینه‌های زیاد برای برگزاری مراسم روز برات با درخانه ماندن در قطع انتقال زنجیره کرونا همکاری کرده و کمک‌های مالی خود را به حساب نهادهای حمایتی واریز کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از خاورستان، مردم دیار خراسان مراسمی در روز 14 شعبان دارند با نام چراغ برات. در این مراسم که هر ساله به طور خاص و باشکوه در خراسان‌های رضوی و جنوبی برگزار می‌شود مردم برای  شادی روح امواتشان که از بین آنها رفته و دستشان از این دنیا کوتاه است با حضور در آرامستان‌ها و توزیع انواع پذیرایی بین زنده‌ها خیرات و مبرات می‌فرستند.

 
مردم معتقد هستند با خیرات دادن بر سر مزار اموات ثواب این کار به روح اموات می‌رسد که اعتقاد درستی است اما بهتر است خیراتی که قرار است برای اموات انجام شود جنبه معنوی خود را حفظ کرده و در خوراکی‌ها خلاصه نشود.
 
مردم خراسان‌جنوبی نیز هر ساله از صبح روز 14 شعبان با حضور در آرامستان‌ها و قرائت فاتحه، قرآن و توزیع انواع خوراکی از شیرینی گرفته تا میوه برای اموات خود خیرات می‌کنند که این کار هزینه‌های زیادی در پی دارد و چندین سال است از طرف نهادهای حمایتی برای مدیریت درست این هزینه‌های برنامه ریزی شده و اطلاع رسانی صورت می‌گیرد.
 
اما امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا و برای رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی تاکید شده است مردم از حضور در آرماستان‌های سراسر استان در روز 14 شعبان خودداری کرده و از خانه با قرائت فاتحه و قرآن برای اموات خود خیرات کنند.
 
یکی از بهترین راه‌هایی که امسال می‌توان برای اموات خیرات کرد پرداخت هزینه‌هایی که قرار است برای تهیه خوارکی‌های روز برات هزینه شود به نهادهای حمایتی استان برای تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز نیازمندان استان است.
 
به دلیل حضور بسیار زیاد مردم در روز برات در محل آرامستان‌ها و توزیع انواع خوارکی‌ها چنانچه مسئله مهم در خانه بمانیم رعایت نشود شاهد اوج گرفتن بسیار شیوع ویروس کرونا در سطح استان خواهیم بود که این مسئله اصلا به صلاح استان و مردم نیست.
 
مردم استان فهیم خراسان جنوبی فردا که همزمان با 14 فروردین و روز برات است با در خانه ماندن به مدافعان سلامت استان کمک خواهند کرد و نشان خواهند داد قدر دان زحمات این قشر زحمت کش در این روزها هستند.
 
روز برات از حضور در آرامستان‌ها خودداری شود
 
محسن کدخدا سرپرست سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری بیرجند در این خصوص در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا اولویت حفظ سلامتی مردم است و باید از حضور در آرامستان در روز برات خودداری شود.
 
وی افزود: از شهروندان گرامی تقاضا داریم در روز برات نیز با رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی اصول و عدم حضور در آرامستان گامی مثبت در راستای ریشه کن نمودن کرونا بردارند.
 
سرپرست سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری بیرجندبا بیان اینکه در آستانه نیمه شعبان و روز «برات» هستیم، بیان کرد: با عنایت به اینکه تمامی مسیرهای منتهی به آرامستان در روز برات مسدود است از مردم خواهش می‌کنیم در آرامستان‌ها حضور نیابند و از راه دور نیت و نذر خود را ادا کنند.
 
کدخدا عنوان کرد: امسال از درون خانه‌هایمان با ذکر فاتحه و اهدای تلاوت قرآن به روح شهدا و اهل قبور و اهدای کمک ها و نذورات به خیریه های معتبر و نهادهای حمایتی و نیز پرهیز از حضور در بهشت متقین به قطع زنجیره انتقال کرونا کمک کنیم تا نذورات هم هدفمند به نیازمندان واقعی برسد.  
 
هرگونه تجمع به نفع مردم نیست
 
محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی نیز در این خصوص اظهار کرد: براساس پروتکل‌های بهداشتی، هرگونه تجمع به نفع مردم نیست و آسیب پذیری به همراه دارد.  
 
وی ضمن قدردانی از همراهی مردم در جدی گرفتن توصیه‌های بهداشتی و در خانه ماندن، برای اجرای موفق طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، افزود: اگرچه روز «برات» از رسومات ارزشمند استان است اما در شرایط فعلی، با توجه به تاکیدات ستاد ملی کرونا مبنی بر آسیب‌زا بودن هر گونه تجمع، حضور مردم در آرامستان‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.  
 
استاندار خراسان‌جنوبی همچنین با اشاره به فعالیت گروه‌های مختلف در جذب کمک‌های مردمی، تاکید کرد: براساس اعلام وزارت کشور، در شرایط فعلی، در بحث جمع آوری کمک‌های مردمی، محوریت با مجمع خیرین سلامت است.
 
روشن کردن چراغ برات از خانه برای اموات
 
علی ناصری فرماندار بیرجند نیز با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرامش از مردم خواست امسال چراغ برات را در دل‌ها و خانه‌ها برای شهدا و اهل قبور روشن کنند.  
 
وی در این مطلب گفت: مراسم آیینی جراغ برات در خراسان قدمتی دیرینه دارد و آنچه در روز چهاردهم شعبان و در آستانه شب نیمه شعبان در جای جای استان خراسان از جمله شهرستان بیرجند برگزار می‌شود سال‌هاست که از حالت سادگی و معنویت خود خارج شده و حضور بر سر مزار درگذشتگان به صورت یک امر پر تجمل و اسراف و مشکلات متعدد بهداشتی در آمده بود که با حضور بی‌شمار متکدیان حرفه‌ای، عملا خیرات برای اهل قبور را به محلی برای اسراف و تجمل‌گرایی و متاسفانه گاهی نمایش مدهای لباس تبدیل کرده بود.  
 
فرماندار بیرجند بیان کرد: سال‌ها است که متولیان مذهبی، فرهنگی و بهداشتی و متصدیان اداری امور بر اصلاح این شیوه منسوخ خیرات و هدایت مبالغ صرف شده بی‌شمار در این مراسم به سوی خیریه ها و نهادهای حمایتی برای بهره‌مندی اقشار آسیب‌پذیر و نیازمندان واقعی تاکید می‌کنند.  
 
ناصری عنوان کرد: حال که ویروس منحوس کرونا ما را از همه اجتماعات محروم کرده چه خوب است که این عادت های غلط و پیرایه‌های بسته شده به آیین کهن و نیک روز برات را کنار گذاریم.
 
وی اظهار کرد: امسال از درون خانه‌هایمان با ذکر فاتحه و اهدای تلاوت قرآن به روح شهدا و اهل قبور و اهدای کمک ها و نذورات به خیریه های معتبر و نهادهای حمایتی و نیز پرهیز از حضور در بهشت متقین به قطع زنجیره انتقال کرونا کمک کنیم تا نذورات هم هدفمند به نیازمندان واقعی برسد. 
 
در پویش "نذر قربانی" و "صدقه سلامتی امام زمان (عج)" شرکت کنیم
 
احمد رفیعی معاون توسعه مشارکتهای مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی در گفت و گو با خاورستان، با اشاره به روز برات و نیمه شعبان از برگزاری دو پویش با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) استان و مراکز نیکوکاری با عنوان "نذر قربانی" و "صدقه سلامتی امام زمان (عج)" جهت کمک به نیازمندان استان خبر داد.
 
وی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن مراسم روز برات در خراسان‌جنوبی مردم خیر و نیکوکار استان می‌توانند جهت مشارکت در این دو پویش به صورت الکترونیکی اقدام کنند.
 
رفیعی افزود: مردم می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری *8877*056*3# ، شماره کارت 6037991899958890، نرم افزارهای سنا، بام و بله و مراجعه به شعب کمیته امداد در سراسر استان مراجعه و کمک‌های نقدی خود را پرداخت کنند.
 
ورود کلیه وسایل نقلیه در روز برات به آرامستان‌ها ممنوع است
 
علیرضا عباسی رئیس پلیس راهور خراسان جنوبی از ممنوعیت ورود کلیه وسایل نقلیه در روز برات همزمان با ۱۴ شعبان به آرامستان‌های خراسان‌جنوبی خبر داد.
 
وی افزود: برابر تدابیر اتخاذ شده و جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، از ورود و تردد کلیه وسایل نقلیه در آرامستان های استان جلوگیری خواهد شد.
 
رئیس پلیس راهور خراسان‌جنوبی بیان کرد: در صورت رعایت نکردن رانندگان، پلیس مکلف به اعمال قانون به مبلغ 5 میلیون ریال و توقیف یک ماهه خودرو به دلیل تردد غیرضروری در مکان از قبل تعیین شده برابر مصوبات ستاد مدیریت کرونا خواهد بود.
 
عباسی از همه هم استانی‌ها درخواست کرد برای حفظ سلامت عمومی، امسال از عزیمت به آرامستان‌ها جدا خودداری کنند.
 
پس بیاییم همه با هم علاوه بر در خانه ماندن و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به بهترین روشی که ارزش واقعی خیرات کردن برای اموات دارد هزینه‌هایی که برای روز برات در نظر گرفته شده را مدیریت کرده و با وازیر کردن به شماره حسابهای اعلام شده از سوی نهادهای حمایتی در خراسان‌جنوبی کمک کنیم کمکی که برای اموات و خودمان خیراتی فراوانی در پی خواهد داشت.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1597264
ارسال نظر
نظرات