شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 16:12 منتشر شده در مورخ: 1399/01/19 شناسه خبر: 1597332
مسئول فضای مجازی سپاه قدس گیلان:

جامعه امروز در مواجهه با غرب، بیش از هر وقتی به نگاه و تحلیل شهید آوینی نیازمند است

جامعه امروز در مواجهه با غرب، بیش از هر وقتی به نگاه و تحلیل شهید آوینی نیازمند است
سجاد ستوده، گفت: کلام، قلم و دوربین آوینی اگر روشنفکر غرب زده را می سوزانْد و می سوزانَد، متحجرین خود عمار پندار را نیز می سوزانْد و می سوزانَد و چه بسا، این دومی را بیشتر و تیزتر!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سجاد ستوده در گفتگو با خبرنگار ۸دی در آستانه فرارسیدن سالگرد سید شهیدان اهل قلم شهید مرتضی آوینی، اظهار کرد: در مواجهه امروزی ما با شهید آوینی چند نکته از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی افزود: نکته اول مسیری است که «سید مرتضی آوینی» در طول زندگی پر فراز و نشیبی که داشته، طی کرده است، مسیری که او را از «کامران آوینی» به «سید شهیدان اهل قلم»، به تعبیر رهبر معظم انقلاب و به تعبیر حضرت آیت‌الله جوادی آملی به «سلاله سلسله سادات» تبدیل کرده است.

مسئول فضای مجازی سپاه قدس گیلان ادامه داد: داستان زندگی سیدمرتضی آوینی، روایتی صمیمی از مسیرِ شُدن آدمی است. آنچه در این مسیر و از دگردیسی کامران تا تبدیل او به سید شهیدان اهل قلم دیده می شود، روایتی است از گذراندن مسیری از مبداء «آنچه هستیم» تا به مقصدِ آنچه که باید باشیم.

ستوده تصریح کرد: آوینی هر روزِ زندگی اش را در مسیرِ شدن طی می کرد و این درسی است که باید از او آموخت.

وی ادامه داد با بیان اینکه آوینی با زیست جهادی و عارفانه این دنیایی اش به همه آموخت که آدمی آمده است تا بشود و این صیروریت و تلاش برای شدن است که زیست آن دنیایی اش را می سازد، گفت: او، خود، جایی نوشته است که «من از انتهای یک راه طی شده می آیم» و این رازِ شیدایی سید شهیدان اهل قلم است.

مسئول فضای مجازی سپاه قدس گیلان با بیان اینکه شهید آوینی، در رُمان حقیقی «از کامران تا سید مرتضی»، تلاش برای شدن را به همگان می آموزد و این درس مهمی است که باید از آوینی آموخت، ادامه داد: آوینی سال های پیش از پیروزی انقلاب به خصوص در سالهای قبل از ۱۳۵۶ با آوینی سال‌های پایانی عمرش به ویژه در فاصله ۴ ساله سالهای ۶۸ تا ۷۲ تفاوت های بارزی دارد و این تفاوت ها همگی از مسیری خبر می‌دهند که او طی کرده است؛ مسیری که آغازش را در نامه معروفی که به برادرش در آمریکا می‌نویسد، توضیح داده و در همه سال‌های پس از پیروزی انقلاب با تلاش‌ها و زحمت هایش که همگی حاصل جذبه روحی حضرت امام (رحمة الله علیه) در وجود اوست، ادامه می‌یابد تا آوینی را به سید شهیدان اهل قلم بدل کند.

وی با اشاره به ابعاد دیگر زندگی شهید آوینی، گفت: آوینی آثار متعدد قابل توجهی اعم از کتاب، مقاله، یادداشت و مستند دارد که برخلاف تبلیغات رسانه‌ای پیرامون شخص خودش، همچنان مهجور مانده اند.

ستوده تصریح کرد: آوینی نوشته ها و مستندهایی دارد که این نوشته ها و مستندها نورانیتی دارند که باید مستقیماً با این نورانیت مواجه شد و نه با واسطه و از منظر این و آن، که این، این و آن؛ همانانی اند که ژرفنای آوینی را به بِرکه کم عمقی بدل کرده‌اند که کل شناخت مخاطب حزب اللهی از آقا مرتضا را به روایت فتح منحصر کرده است؛ و نه روایت فتح، که صدای محزون آوینی که دل میبرد! و شهدایی است!! و همین...

وی با بیان اینکه بعضی ها تلاش دارند تا یک آوینی تحریف شده و تعریف شده بر مبنای دوست داشتنی های خودشان به جوانان عرضه کنند، بیان کرد: این آسیب بزرگی است که به واسطه دشمنان دیروزِ آوینی که او را به «تلاش برای جای گرفتن در قلوب هنرمندان بازنشسته طاغوتی» متهم می کردند و امروز آوینی شناس شده‌اند، بر آوینیِ واقعی وارد می‌شود.

مسئول فضای مجازی سپاه قدس گیلان، افزود: آوینی روزگاری به خاطر چاپ عکس یک جوان مبارز بوسنیایی با تیپی شبیه هیپی ها و سربند الله اکبر بر پیشانی، مغضوب خودعمار پندارهای آن روزگار شد و در طول این سالیان، خیلی از همان غضب کنندگان، مفسر بیان و فکر آوینی شدند و او را به خیل جوانان مشتاق حزب الهی شناساندند. و این طور است که سید شهیدان اهل قلم به آوینیِ روایتِ فتح تبدیل می شود. آوینی ای با صدایی محزون و شهدایی! و البته دیگر هیچ!

ستوده با بیان اینکه سید مرتضی آوینی در آخرین سال حیات این دنیایی اش، تقریبا از چپ و راست مورد تفقد قرار می‌گرفت و گاه استنباط می‌شد که اینان در تاختن بر سید مرتضی مسابقه ای به راه انداخته اند، گفت: به عنوان مثال، تنها چهار ماه پیش از شهادت آوینی، مجله ای به اصطلاح انقلابی، اقدام به انتشار یادداشت و کاریکاتوری پیرامون او می کند.

وی افزود: نویسنده در این یادداشت که آن را به بهانه نقدی بر چاپ داستانی در ماهنامه سوره به سردبیری آوینی نگاشته است، آوینی را "به تلاش برای جای گرفتن در قلوب هنرمندان بازنشسته طاغوتی"، "فدا کردن اعتقادات"، "بی توجهی و عناد و اصرار بر اشتباه" و ... متهم کرده است.

ستوده ادامه داد: در محتوای کاریکاتور نیز فردی که به ظَنِّ نویسنده، خودِ آوینی است، با عینک دودی، صورت صاف و شیوه ایستادن که آدمی را به یاد به اصطلاح منورالفکران غربزده می اندازد، ترسیم شده و این ها، همه تنها چهار ماه پیش از آن که سید مرتضی آوینی، به «سید شهیدان اهل قلم» ملقب شود، بر اوراق نشریات آن روزگار منتشر شده است.

مسئول فضای مجازی سپاه قدس گیلان، اذعان کرد: داستان ما و آنها و همگان با آوینی و آوینی ها، انگار به جبر تاریخ یا به فلسفه تاریخ تکرار شدنی است و این روزها، این داستان، چه بیشتر از قبل، این گوشه و آن گوشه به چشم می آید.

وی گفت: کلام، قلم و دوربین آوینی اگر روشنفکر غرب زده را می سوزانْد و می سوزانَد، متحجرین خود عمار پندار را نیز می سوزانْد و می سوزانَد و چه بسا، این دومی را بیشتر و تیزتر. و دعوای مرتضای سوره چی و مرتضای نقادِ فرهنگی و مرتضای مستند ساز به ویژه در سالهای 68 تا 72 و مرتضای سید شهیدان اهل قلم با این دو گروه روشن تر و پر سر و صداتر از قبل است؛ چه در سوره، چه در معدود حضورهایش در محافل فرهنگی - دانشگاهی و چه حتی در مستند خنجر و شقایق که راوی مظلومیت مسلمانان بوسنیایی است.

وی با بیان اینکه اصل موضوع این است که آوینی زنده است و عند ربهم یرزقون و آثارش هم، اعم از مکتوبات و مشهودات، موجود و زنده اند، گفت: باید با او مواجه شد، آثارش را خواند و دید، کاری که حداقل برخی از جوان‌های روزگار پس از شهادتش در دهه هفتاد انجام دادند و بی‌واسطه، به خصوص بی‌واسطهِ آوینی پندارهای جدید که این روزها به مدد رسانه های کم عمقِ اجتماعی، چهره و محبوب جوانان حزب اللهی دهه هفتادی و دهه هشتادی شده‌اند، با آوینی و فکر آوینی آشنا شد.

مسئول فضای مجازی سپاه قدس گیلان، گفت: این آوینی ای است که به جوانِ امروز، فکر و عمق می دهد و او را برای نقش آفرینی در آوردگاه تمدنی انقلاب اسلامی با غرب مهیا می‌کند و این خودِ واقعیِ آوینی است؛ همان آوینی ای که غرب زده و متحجر بر او می تازند.

وی ادامه داد: جامعه امروز ما به خصوص جامعه فکری و فرهنگی امروز ما در مواجهه با غرب و فرهنگ غرب، بیش از هر وقتی و پیش از هر شخصیت و متفکری، به نوع نگاه آوینی به غرب و تحلیلی که او از آن ارائه می کند، نیازمند است.

ستوده خاطرنشان کرد: باید برای تحلیل درست غرب و شیوه‌های مواجهه با ابعاد مختلف آن، غرب را از منظر سید شهیدان اهل قلم به نظاره نشست و از دیدگاه آوینی که بیشترین قرابت را با نگاه مترقی و تمدن ساز انقلاب اسلامی دارد، به تحلیل ماهیت غرب و دستاوردهایش پرداخت و این، البته شدنی نیست جز آنکه آثار قلمی و تصویری شهید آوینی از مهجوریت در آیند و به مرجع و یکی از منابع اصلی رجوع فعالان فکری و فرهنگی تبدیل شوند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1597332
ارسال نظر
نظرات