شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:05 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597498
یادداشت؛

کرونا زدگی و دنیای پیشرو

کرونا زدگی و دنیای پیشرو
شاید کرونا باعث شود ابرقدرت پنداری به زیر کشیده شده و با ظهور ابرقدرت های واقعی هیمنه ی پوشالی ابرقدرت پنداران تحت الشعاع قرار گیرد نشانه هایی از این موردهم مشهود است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، روزی که ووهان به دست ویروس نانومتری قفل شد هیچ فردی در دنیا از اقتصاد دانان سیاسیون وجامعه شناسان تا افراد عادی فکر نمی کردند که کوید19 بتواند کلیه ی معادلات دنیای مادی را برهم زند و همه ی ممالک را مورد تاخت و تاز قرار داده و به عبارتی نه تنها ووهان را در چین بلکه کل دنیا را قفل کند. جدای از مشکلات عدیده ای که برای دنیا ایجاد شده است وباعث مرگ و میر سرمایه های انسانی در دنیا شده است، حتما باید قائل شویم که نانومتر ناخوانده، احتمال دارد تحولات زیادی را در دنیا به دنبال داشته باشد که هیچ ابرقدرتی را یارای ایجاد این تحول نبوده است. فارغ از اینکه این خودخوانده را ایجاد کرده اند یا ایجاد شده است، نیاز است تحلیلی منطقی در مورد آن در مجالی در آرامش صورت گیرد، اما اگر به اجمال بخواهیم اشاره ای بکنیم می توانیم در یک بعد سیاسی و بین المللی و ... به بازتعریف مفهومی ابر قدرت و ابر قدرت بودن پرداخت در جایی که ابر قدرت های جدید و قدیم در گروگان مهمانی خودخوانده درآمده و این در حالی است که دنیا و ثروت زیاد دنیا را تا قبل از کرونا در گرو خود داشتند، شاید کرونا باعث شود ابرقدرت پنداری به زیر کشیده شده و با ظهور ابرقدرت های واقعی هیمنه ی پوشالی ابرقدرت پنداران تحت الشعاع قرار گیرد نشانه هایی از این موردهم مشهود است. تصور کنید پس از غلبه ی چین بر کرونا ویروس و انحصاردرمان احتمالی دراین زمینه چه اتفاقی می تواند بیفتد. هر چند این مسئله برای هر کشوری که بتواند به نتیجه ی درمان زود هنگام دست یابد متصور است. شاید اصرار ترامپ بر شرکت داروسازی آلمانی به همین علت بود حتی تماس ترامپ با شی جینگ پینگ در مورد درمان بیماران کرونایی درحالی که خودش قبلا این بیماری را ویروس ووهان می نامید را در این راستا بتوان ارزیابی کرد.

 دربعد اقتصادی نیاز به تامل زیادی نیست. از ووهان گرفته تا شرق و غرب عالم تمامی فعالیت های اقتصادی به زیر کشیده شده است و تنها چین که تا الآن بلای جان اقتصادخصوصاً امریکا بود با تولدی دوباره پس از کرونا دنیا را وابسته به خود خواهد کرد و شاید همین مسئله عاملی باشد تا سهام دار جدیدی برای شرکت ها و موسسات اقتصادی پیدا شود و رئیس جمهور مغرور جمهوری خواه مجبور شود تعرفه های محصولات چینی را پایین آورده و حتی در برابر فعالیت های اقتصادی چین تسلیم شود. در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری امریکا همین عامل کافیست که معادلات سیاسی در امریکا هم بهم بخورد. فعالیت اقتصادی وپیشرفت بازاریابی اینترنتی (digital marketing ) در سایه ی کرونا هم خود حدیث مفصلی است.دل مشغولی دنیا در مقوله مهم اقتصاد، ورشکستگی بنگاه های اقتصادی و استقراض هایی است که تکانه هایی سهمگین بر هر  سیستم مالی در پی خواهد داشت.

 کووید 19 نه تنها در سیاست و اقتصاد بلکه در عالم زبان شناسان هم بی تأثیر نبوده است.آنجایی که همه ی نهاد های پزشکی از سازمان بهداشت جهانی گرفته تا مراکز بهداشتی دنیا تأکید می کردند که برای غلبه بر این ویروس لازم است همه در خانه بمانند عده ای بر آن شدند که ساز ناسازگاری کوک کرده ، آنرا جدی نگرفته و حتی به سخره بگیرند. فرهنگ لغت اربن (Urban dictionary) با ترکیب دو واژه ی covid  و idoit (آدم ابله) واژه ی جدید« covidiot» را به فرهنگ لغت وارد کردکه درزبان فارسی می توان به معادل آن یعنی «فرد کرونا گستر »یا «فردکرونافشان»برگردانده و اشاره کرد و گامی شد تا کرونا ویروس نشان دهد در تسخیر قله های مختلف اصلا هم به خود ترس راه ننداده و همه را تسخیر خواهد کرد، البته باید منتظر تحولات دیگری در حوزه های دیگر زبان شناسی و حوزه های نشانه شناسی، معنا شناسی و تحلیل گفتمان نیز باشیم. در متون مختلف نیز با تعابیر مختلفی مثل دشمن، مریضی ویرانگر، مهمان ناخوانده، مهمان خودخوانده و قرنطینه بر می خوریم که برداشت ها از آنها، همگی با ترس، اضطراب و استرس همراه بوده است.

 در حوزه ی بهداشت و سلامتی نیز تأثیر کووید 19 کم نبوده است. حفظ بهداشت فردی، قانون 20 20 وحفظ فاصله اجتماعی را می توان در دنیا کاملا شاهد بود. در کنار این امر تلنگری بر سیستم های بهداشت و درمان دنیا جهت آمادگی برای بحران های مرتبط، کاستی های درمانی و بهداشتی، ناتوانی در درمان خیلی از بیماری های نوظهور، جنگ های بیولوژیک آینده و ناتوانی بشر در این راستاو لزوم خلاقیت و ابداعات متعدد در راستای بهداشت و درمان را یادآوری نمود. علاوه بر این باعث حرکتی جهشی در راستای اختراع ، ابداع و ساخت لوازم جدید تشخیصی ،واکسن و دارودر جهان شد.

 در حوزه فرهنگ جامعه شناسی، روانشناسی و رسانه هم تأثیرات زیاد آن را شاهد بوده ایم. شاید در نسل های آتی دنیارا بتوانند به قبل از کووید 19 و بعد از آن تقسیم کنند. اگر چه نمی توان تمامی این مسائل را با قطعیت مطرح کرد اما برخی از نتایج ظهور این نانومتر غریب را شاید به نوعی در خود اتکایی، رجوع به معنویت دربرابر مادیات، ظهور قدرت های جدید، از بین رفتن ابرقدرت پنداری قدرت های سنتی، اتکا برخی از قدرت های سنتی بر سایر قدرت های به ظاهر ضعیف و فاصله ی سیاسی و اقتصادی در وابستگی اروپا و امریکا نام برد. موارد مطرح شده تنها بخش کوچگی از تلاطم های مثبت و منفی در جهان بوده و بررسی شرایط پیش آمده ناشی از کرونا ویروس و نتایج حاصله، نیازمند تحلیل های دقیق  و علمی در مجالیست که در دنیای پساکرونا باشیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1597498
ارسال نظر
نظرات