شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:19 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597520
گزارشی از حساس‏ترین عملیات زراعی خرما؛

گرده افشانی 13 هزار هکتار باغ خرما در سراوان/ نخیلات منطقه به روش دستی بارور می شود

گرده افشانی 13 هزار هکتار باغ خرما در سراوان/ نخیلات منطقه به روش دستی بارور می شود
مرحله گرده ‏افشانی از جمله مهمترین و حساس‏ترین عملیات زراعی خرما است که نقش بسیار مهمی هم در تولید میوه و هم در بهبود کمیت و کیفیت آن دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، در شهرستان سراوان با توجه به آب و هوای خاص، عمده محصولات کشاورزی از جمله خرما، مرکبات، انگور، بادمجان، خیار، گوجه فرنگی، فلفل، انواع توت ها و زردآلو توسط کشاورزان کشت می شود، اما عمده محصول کشت شده در این شهرستان خرما می باشد که چیزی حدود 13 هزار هکتار از سطح باغات این منطقه را به خود اختصاص داده است. 

 با توجه به اینکه خرما از نوع گیاهان دو پایه ای محسوب می شود که گل های نر و ماده بر روی یک پایه نیستند، گرده افشانی آن به صورت سنتی و دستی انجام می شود.
 
ناصر دولتی کارشناس زراعت جهاد کشاورزی شهرستان سراوان در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه در گرده افشانی درخت خرما اسپات ها از درخت خرمای نر که با نام محلی گش مشهور است جدا و بعد از آن، گل ها داخل اسپات نر رشته رشته و با انتقال آن بر روی درخت خرمای ماده کار گرده افشانی انجام می شود،بیان کرد: فصل گرده افشانی درختان خرما در شهرستان سراوان از نیمه دوم اسفند ماه آغاز و تا نیمه اول اردیبهشت ادامه دارد. 

 وی افزود: در شهرستان سراوان گرده افشانی نخیلات به صورت سنتی و دستی توسط انسان انجام می شود.

 کارشناس زراعت جهاد کشاورزی سراوان ادامه داد: سطح زیر کشت خرما در شهرستان سراوان 13 هزار هکتار است که از این سطح  هشت هزار هکتار به صورت دیم و ما بقی به صورت آبی کشت می شود.

دولتی با بیان اینکه 13 هزار هکتار نخلستان های خرما در این شهر به صورت سنتی گرده افشانی می شود، تصریح کرد: خرما دیم این منطقه از نوع ربی و کاملا به صورت ارگانیک کشت و به کشورهای اروپایی صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه حدود 3 هزار هکتار از سطح زیر کشت خرما به صورت آبی از نوع مضافتی است که توسط بازرگانان در داخل و خارج از کشور توزیع می شود، گفت: حدود هزار هکتار دیگر نیز از سایر ارقام خرما می باشد.

لازم به ذکر است در شهرستان سراوان چیزی حدود 70 نوع رقم خرما وجود دارد که به صورت انبوه و یا تک اصله کشت می شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1597520
ارسال نظر
نظرات