شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:23 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597535
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داد

کنترل بیماری کرونا در استان یزد

کنترل بیماری کرونا در استان یزد
محمود نوری شادکام گفت: برای اینکه از مرحله کنترل به مرحله مهار بیماری برسیم همچنان نیازمند مشارکت، همراهی و یاری مردم هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛محمود نوری شادکام در گفتگو با خبرنگار یزدرسا؛ در تشریح اظهارات روز گذشته خود مبنی بر کنترل و مدیریت بیماری کرونا در استان یزد گفت: اینکه می گوئیم در حال کنترل و مدیریت این بیماری در استان هستیم به معنای عدم ابتلای افراد به بیماری نیست چرا که زمانی به مرحله ریشه کنی و عدم ابتلا خواهیم رسید که درمان قطعی برای این بیماران ایجاد شود یعنی دارو و یا واکسن آن ساخته شود مانند بیماری فلج اطفال که پس از کشف واکسن و کار درمانی، طی سالیان طولانی به طور کامل ریشه کن شده است.

برای مهار کوئید 19 همچنان نیازمند یاری مردم هستیم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: زمانی که از پیک بیماری یا اپیدیمی آن صحبت می شود به معنای آن است که ورودی بیمارستان ها و ابتلای افراد به سرعت اتفاق افتاده و شیب صعودی دارد اما زمانی که از کنترل و مدیریت سخن به میان می آید به این معنی است که نسبت ورودی ها ی بیمارستانی ما به خروجی ها کاهش پیدا کرده و مراکز درمانی مانند گذشته درگیری شدیدی ندارند اما به هیچ عنوان به معنای ابتلای افرادی که مراعات مسائل بهداشتی را نکنند نیست.

نوری شادکام در ادامه توفیق دانشگاه علوم پزشکی در کنترل این بیماری را حاصل همراهی مسئولان و همکاری مردم دانست و ابراز داشت: برای اینکه از مرحله کنترل به مرحله مهار بیماری برسیم همچنان نیازمند مشارکت، همراهی و یاری مردم هستیم و اگر این همکاری ادامه دار باشد تا اواسط یا اواخر اردیبهشت ماه کوئید 19 را مهار خواهیم کرد.

زمان مهار بیماری کرونا در استان یزد

وی در واکنش به این سوال که چه زمانی به مرحله مهار بیماری کرونا خواهیم رسید ابراز داشت: زمانی به مرحله مهار خواهیم رسید که تعداد کل بیماران ما در سطح استان بین 20 تا 50 نفر باشد و اکثریت بیمارستان های ما از بیماران کرونایی خالی شده و تنها یک یا دوبیمارستان با بخش های محدود درگیر این بیماری باشند.

این مقام مسئول ضمن قدردانی از مشارکت مردم و همراهی آنان در طرح فاصله گذاری اجتماعی گفت: بازهم تاکید می کنم که رسیدن به مرحله مدیریت و کنترل حاصل همراهی هم استانی های عزیز بوده و همچنان از آنان درخواست دارم نکاتی را که از سوی ستاد ملی و استانی پیشگیری و مقابله با کرونا مطرح می شود را جدی بگیرند.

معاون درمان علوم پزشکی یزد تاکید کرد: مردم عزیزهمچنان جز درموارد ضروری از منازل خود خارج نشده، فاصله دومتری را با دیگر افراد رعایت کرده،سفرهای برون شهری را لغو،سفرهای درون شهری را نیز کاهش داده،هیچ تجمعی اعم از فرهنگی،مذهبی،خانوادگی را برگزار نکرده و در آن ها شرکت نکنند ضمن اینکه هنگام خرید و حضور در جامعه حتما از ماسک و دستکش استقاده کرده و دست ها را به طور مداوم به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویند.

نوری شادکام به بیماران بهبود یافته کرونایی و خانواده های آنان نیز توصیه کرد شرایط قرنطینه در منزل را رعایت کنند تا مانع از آلودگی سایر اعضای خانواده به این بیماری شوند.

نا مشخص بودن زمان ریشه کن شدن بیماری کوئید 19

وی زمان ریشه کن شدن بیماری کوئید 19 را نامشخص دانست و اظهار داشت: تاکنون هیچ کشوری نتواسته ادعا کند که این بیماری را ریشه کن کرده چرا که تا زمان ساخت دارو یا واکسن بیماری چنین ادعایی قابل طرح نیست اما در زمینه مهار بیماری تاکنون چین و کره به این مهم دست یافتند که انشالله ما نیز با توکل به خدا و همت مردم و مسئولان  به آن دست خواهیم یافت.

معاون درمان علوم پزشکی یزد در خصوص وضعیت شهرستان میبد در زمینه مقابله با این بیماری هم  ابراز داشت: در شهرستان میبد نیز در حال مدیریت و کنترل هستیم و الحمدالله تعداد بیماران بستری این شهرستان از 104 نفر به 42 نفر تقلیل یافته است.

 انتهای پیام/ح

 

https://www.dana.ir/1597535
ارسال نظر
نظرات