شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:06 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597555

تضعیف سیستم ایمنی بدن با اهدای خون باوری غلط است

تضعیف سیستم ایمنی بدن با اهدای خون باوری غلط است
رضا ریشه صاحب رئیس مرکز انتقال خون سقز تضعیف سیستم ایمنی بدن با اهدای خون را باوری غلط دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، این روزها همه، درگیر کروناویروس و اخبار گوناگون از رسانه های مختلف می باشیم و از نیازمندان به خون غافل شده ایم و کاهش اهدای خون نه تنها در سقز بلکه در سراسر ایران چشمگیر بوده است.

یادمان نرود غافل از کرونا، بیمارانی هستند که مداوای آن‌ها مستلزم تزریق خون است؛ کودکان و مادران باردار، بیماران قلبی و عروقی، عمل های جراحی، مجروحین و تصادفات، کودکان مبتلا به سرطان، بیماری های خاص کلیه و کبد، جراحی های نقص عضو، سایر بیماران بستری و بیماران سرطانی از خون های اهدایی استفاده می کنند.

خبرنگار ما با حضور در اداره انتقال خون شهرستان سقز و گفتگویی مختصر با رضا ریشه صاحب مسئول آن از ترس و واهمه مردم با حضور در این مرکز پرسید و وی چنین جواب داد: همشهریان نوع دوست و یاری گر ما در سازمان انتقال خون توجه داشته باشند که نیاز به خون همیشگی است و نباید در این شرایط بحرانی بیماران نیازمند خونی را فراموش کنیم.

ریشه صاحب با بیان اینکه کرونا ویروس از طریق خون وارد بدن نمی شود به شهروندان اطمینان خاطر داد: مرکزانتقال خون شهرستان بر اساس آخرین استاندارد‌های سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می‌کند و نه تنها این مرکز بلکه تمامی مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات آن در حال حاضر و همیشه،  با مواد ضد عفونی(کلر، آب ژاول و کلر) استریل می‌شوند.

وی تضعیف سیستم ایمنی بدن را با اهدای خون باوری غلط دانست و خاطرنشان کرد: در این ایام کرونایی، از ارباب رجوع مرکز از همان درب ورودی با ضدعفونی کردن دستهایشان با الکل و اهدای ماسک استقبال به عمل می آید و پس از پذیرش توسط پزشک حاضر در اداره معاینات بالینی وی انجام می گیرد که در صورت داشتن هرگونه علائم سرماخوردگی(سرفه، تب و...)15 الی 20 روز از اهدای خون معاف می شود و می تواند پس از سپری کردن این دوره دوباره به مرکز جهت اهدای خون مراجعه کند.

 این مسئول با اشاره به کاهش اهدای خون از ابتدای شروع شیوع بیماری کرونا گفت: خوشبختانه از دهم فروردین به بعد مقدار مراجعات بهتر شده و در روز35 الی 40 نفر پذیرش داریم.

ریشه صاحب در ادامه با بیان اینکه تمام گروه های خونی به نوبه ی خود قابل استفاده هستند، یادآور شد: در حال حاضر نه تنها در ایران بلکه در سراسر کشورهای دیگر با کمبود دو گروه خونی O منفی وAB منفی مواجه هستیم و امیدواریم کسانی که دارای این دو گروه خونی هستند به یاری ما بشتابند.

او ضمن تقدیر از هلال احمر شهرستان بعنوان یاری گر و اهدا کننده ماسک در شرایط بحرانی اضافه کرد: اهدا کنندگان خون باید 48 ساعت قبل از اهدای خون دارویی را مصرف نکرده باشند. طی یک ماه گذشته آمپول هایی از قبیل آنتی بیوتیک را تزریق نکرده باشد. روز اهدای خون صبحانه مفصلی را صرف کرده و با ارائه کارت ملی در محل پایگاه انتقال خون سقز حضور یابند و پس از پذیرش و انجام آزمایشات و معاینات مربوطه از آنان خون گرفته خواهد شد.

 مهپاره حمدی پور یکی از شهروندان اهدا کننده خون حاضر در مرکز به خبرنگار ما گفت: بیماران و شهروندان سرطانی ما در این شرایط نیازمند خون هستند و دین اسلام نیزما را موظف کرده است تا زکات هرچیزی را بدهیم  و من زکات سلامتی خود را که از خدا گرفته ام را با اهدای خون به نیازمندان هدیه می کنم تا هم سلامتی خود را تضمین و هم جان 3 نفر دیگر را با اهدای این واحد خون نجات دهم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1597555
ارسال نظر
نظرات