شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 14:40 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597647
در گفت و گو با کارشناسان مطرح شد؛

«هنر انقلاب» همراه جامعه است/«هنرمند انقلابی» آب به آسیاب دشمن نمی ریزد

«هنر انقلاب» همراه جامعه است/«هنرمند انقلابی» آب به آسیاب دشمن نمی ریزد
هنر انقلاب زبان گویای انقلاب اسلامی است و باید بازوی محکم انقلاب در گام دوم انقلاب باشدو هنرمندانی که با تیزبینی و در بزنگاه های سیاسی و اجتماعی نباید آب در آسیاب دشمن بریزند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  گلستان ما؛ هنر انقلاب اسلامی، هنری است که قدمت همسنگ خود انقلاب دارد، و بیان کننده اندیشه و احوالات جامعه است.

در آنروزهای ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و تحولات سیاسی ، اجتماعی جامعه و سپس هشت سال دفاع مقدس هنرمندانی همچون شهید سید مرتضی آوینی فعالیت های هنری را پایه گذاری کردند که کنش های انقلابی و دفاع از ارزش های انقلابی را در جامعه  گستراندند.

جریان سازی که هنر و رسانه انقلابی در اینروزها انجام می دهد برکسی پوشیده نیست، هنری که می تواند بر قشرهای خاکستری آنچنان اثر بگذاردکه فرهنگ آنها را دگرگون کند لذا آرمان سازی در این حوزه باید واقعیت گرا و در عین حال امیدآفرین  باشد.

هنرمند تراز انقلاب در مقابل زورگویان سکوت نمی کند

احمد گلچین با گرامیداشت روز هنر انقلاب اسلامی و شهادت سید مرتضی آوینی، در گفتگو با خبرنگار گلستان ما اظهار کرد: خودِ تشکیل انقلاب اسلامی هنر بزرگی بود توسط مردم انقلابی ایران به رهبری امام خمینی(ره) شکل گرفت.

معاون فرهنگی ارشاد گلستان درباره هنرمند تراز انقلاب اسلامی اظهار کرد: «هنر و رسانه» تاثیرگذار ترین ابزار در جامعه امروزی ومهمترین جبهه در تهاجم فرهنگی است.

وی به ویژگی های هنر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: «هنر» برایندی از جامعه است  و شکل آن باید انقلابی و امیدوارانه، بیان کننده حققیت باشد و دارای آینده نگری مثبت باشد.

هنر انقلاب اسلامی حقیقت را کتمان نمی کند

گلچین اضافه کرد: هنر انقلاب اسلامی حقیقت را کتمان نمی کند و در مقابل زورگویان عالم قاطعانه می ایستد. این همه دروغی که رسانه های استعمارگر ترس از ایران را به خورد جهان می دهند هنرمند ما باید وارد این فضا شود و اجازه ندهد که با این دروغ استعمارگران حقیقت اصلی را که ایران یک کشور دوستی ها و مهربانی ها است مخدوش کند.

وی به روز بودن هنرمند انقلابی را ویژگی مهم آن بیان کرد و گفت: باید هنر خود را به روز عرضه کند و اهل سیاه نمایی نباشد، صبور، اخلاقمدار و فرهنگساز، مدافع ارزش های انقلاب و مطالبه گر باشد و هنر خود را متعهدانه برای مردم عرضه کند تا تاثیر گذاری و جریان سازی فرهنگی آن بیشتر باشد.

آثار هنرمند انقلابی، زبان گویای انقلاب اسلامی

اما محمود خواجه نژاد هم در گفتگو با خبرنگار گلستان ما با بیان اینکه قائل به هنرمند انقلابی وغیر انقلابی نیست، اظهار کرد:  هرکس در کشور و در راستای قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می کند هنرمند انقلابی نامیده می شود اما آنچیزی که هنرانقلاب اسلامی را متمایز میکند، آنچیزی است که از زبان هنر انتقال داده می شود و آثاری که تولید می شود گویای رسالت و زبان گوی انقلاب اسلامی باشد.

رئیس حوزه هنری گلستان افزود: آثارهنری هرکدامشان ارزشمند است چون خود هنر تعالی و بلندمرتبه است و نمیتوان آن را تفکیک کرد و زبان گویای انقلاب اسلامی است تفاوتی ندارد با هر گرایش هنری رشته ای که باشد می توان آن را بعنوان یک هنر انقلاب اسلامی و در راستای انقلاب اسلامی  نام نهاد.

وی به جایگاه هنر در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: قدمت هنر در انقلاب همطراز خود انقلاب است و از سال 57 آغاز بکار کرده است و این مشخص می کند که هنر انقلاب اسلامی جایگاه ویژه ای در انقلاب ما دارد. در احوالات و اتفاقات در کشور همواره هنرمندان نقشی دارند مانند هشت سال دفاع مقدس بحث مدافان حرم، سیاست خارجی مدافعان سلامت و معضلات اجتماعی خانواده سبک زندگی ایرانی اسلامی موضوعاتی هست که در حال تولید محتوا هستند.

خواجه نژاد تاکید کرد: حوزه هنری رسالتش انتقال پیام انقلاب اسلامی از زبان هنر و ترویج اشاعه هنر دینی است که با حمایت از هنرمندان این کار انجام می شود.

وی اذعان کرد: خیلی ها فکر کنند هنرمند انقلابی از جایی خط می گیردو یا حاکمیت پشت آنهاست اما می بینیم بسیاری از آثاری که تولید می شود به نوعی تراوشات و دغدغه خود هنرمند است و بدون سفارش کار انجام می شود. حتی برخی ازهنرمندان در ذهنیت عامه شاید به ظاهر تعلق به انقلاب نشان ندهند اما اثری که تولید می کند اثرشان ازهزاران خطابه و بحث سیاسی تاثیر گذارتر است از روی اثر می شود که می توان تفکیک کرد.

هنر انقلاب همراه جامعه است

سامان مراد حسینی هنرمند جوان گلستانی هم  در گفتگو با خبرنگار گلستان ما هم بیان کرد: ویژگی هنر انقلابی به روز بودن آن است که تنها با اقتضای زمان تغییر حالت و حتی تغییر فرم و ساختار می دهد زیرا پویایی خاصیت هنر انقلابی است.

این مستندساز  افزود: در شرایط کنونی جنگ فرهنگی و نرم در جریان است، هنر انقلاب باید براساس مطالعات و سنجش دقیقی که از موقعیت خود و مخاطبان دارد به آن ورود و با آن مقابله کند و آثاری جذاب و دارای مفهوم  خلق کند.

وی تاکید کرد: هنرمند انقلابی کسی نیست که مستقیما درباره موضوعاتی که در لایه ابتدایی انقلاب صورت گرفته است اثری تولید کند بلکه هنرمند انقلابی باید از وضعیت زندگی اقشار مردم در شرایط مختلف مطلع باشد و بداند این افراد در چه شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی می‌کنند.

مرادحسینی گفت: هنر انقلاب یک هنر متعهد دینی و همراه با جامعه است ، پیش از انقلاب اسلامی، هنر انقلاب دست به اعتراض می‌‌زند. پس از پیروزی با مردم همراهی می کند. زمان جنگ و دفاع مقدس با روحیه دادن به مردم هنرنمایی های ایثارگرانه می کند و اگر خطری کشور را تهدید می کرد تذکر می دهد و هنر انقلاب بشیر و نذیر است.

به نظر می رسد؛ آنچه که امروز از هنر و هنر انقلابی در جامعه متبادر می شود تنها در اثر آن هنرمند خلاصه نمی شود و با گسترش فضای مجازی و فعالیت به اصطلاح سلبریتی ها،سبک زندگی هنرمندان نیز به نوعی اثری از آنان تولید می کند و اگر تعهد و اخلاق مداری درهنرمند نباشد چه بسا جامعه را به انحراف بکشاند.

هنر انقلاب اسلامی باید زبان گویای جمهوری انقلاب اسلامی به دور از سیاه نمایی باشد تا بازوی محکم انقلاب در گام دوم انقلاب قرارگیردوهنرمندانی که با تیزبینی و در بزنگاه های سیاسی و اجتماعی نباید آب در آسیاب دشمن بریزند .

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1597647
ارسال نظر
نظرات