شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:07 منتشر شده در مورخ: 1399/01/23 شناسه خبر: 1598309

تهیه طرح هادی در ۱۳۴۸ روستا / احداث بیش از ۲ هزار واحد مسکن محرومین در کردستان

تهیه طرح هادی در ۱۳۴۸ روستا / احداث بیش از ۲ هزار واحد مسکن محرومین در کردستان
مدیرکل بنیاد مسکن کردستان از تهیه طرح هادی در ‌هزار و ۳۴۸ روستای استان و بهره‌برداری از ۴۴ هزار و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، از جمله ملزومات توسعه و آبادانی کشور، توسعه پایدار در مناطق روستایی است، چرا که خودکفایی و توانمندی روستا، به مثابه کانون تولید و ارزش آفرینی، افزایش تولید ثروت ملی از یک سو و کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی از سوی دیگر را به دنبال خواهد داشت. 

به‌رغم اینکه تبلیغات گسترده‌ای برای ماندگاری و بازگشت به روستاها صورت می‌گیرد، جمعیت روستاهای کردستان در حال کاهش است. این نشان از آن دارد که برنامه‎ریزی خاصی برای بازگشت مهاجران به روستاهای کردستان که پتانسیل غنی و بالایی در تمام حوزه‎ها دارند، انجام نشده است.

طبق آماری که از نتایج سرشماری‌های رسمی کشور استخراج شده است، سنندج به عنوان مرکز استان در سال 85 دارای 99 هزار نفر جمعیت روستایی بود. در سال 90، با اینکه جمعیت شهری سنندج رشد قابل توجهی پیدا می‎کند، جمعیت روستایی آن با کاهش چشمگیر به نزدیک 75 هزار نفر می‎رسد. در سرشماری سال 95 نیز که آخرین سرشماری رسمی محسوب می‌شود جمعیت روستایی کمی افزایش می‌یابد و به 87 هزار نفر می‎رسد.

بیشتر روستاییان برای ماندگاری درخواست اجرای طرح هادی را دارند

 رضا قادری مدیر کل بنیاد مسکن استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار کرد:‌  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به فاصله ی کمتر از دو ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام راحل (ره) در سال 58 تاسیس شد که سهم بزرگی در توسعه و عمران کشور و محرومین را تا به امروز ایفا کرده است، لذا هر ساله از ۲۱ الی ۳۱ فروردین ماه به نام سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.

وی گفت: از هزار و 666 روستای دارای سکنه کردستان ‌هزار و377 روستا بالای 20 خانوار است.

قادری خاطر نشان کرد: یکی از دلایل مهاجرت روستاییان نبود معابر و کوچه و خیابان منظم در روستاهاست که به این دلیل آنها در فصل بارندگی به سختی می‌توانند در گل‌ولای رفت و آمد کنند. بیشتر روستاییان برای ماندگاری درخواست اجرای طرح هادی را دارند.

مدیر کل بنیاد مسکن کردستان تصریح کرد: با آوردن زمین‌های اطراف برخی روستاها به محدوده روستا، کمک به نوسازی خانه‌های فرسوده و صدور سند برای آنها سعی بر ماندگاری روستاییان داشته‌ایم. اما به دلیل بیشترین مطالبات در زمینه اجرای طرح هادی، این حوزه را در اولویت کاری قرار داده‌ایم تا روستاییان در روستاها ماندگار شوند.

وی بیان می‌کند: برنامه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تا افق 1404 این است که 75 درصد واحدهای مسکن روستایی برای ماندگاری روستاییان نوسازی شوند. 

وی به خدمات ۴۱ ساله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان کردستان اشاره کرد و گفت: تا کنون طرح هادی در بیش از ‌هزار و ۳۴۸ روستا تهیه شده و  در ۱۶۱ روستا بازنگری و در ۵۳۰ روستا این طرح اجرا شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان با بیان اینکه مطالعه طرح هادی 825 روستا از تعداد مذکور طی هشت سال گذشته صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: اجرای طرح هادی در ۵۳۰ روستا در دولت نهم و دهم انجام شده که 100 روستای آن جزو مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان بوده است.

قادری با اشاره به وجود 110 هزار واحد مسکن روستایی در استان، از صدور ۷۲ هزار و ۷۴۸ جلد سند مالکیت روستایی خبر داد و گفت: ۱۰ هزار و ۵۵۷ سند مالکیت شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت نیز صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۴ هزار و ۹۰۹ قطعه زمین مسکونی نیز در مدت زمان مذکور به روستائیان در سطح استان واگذار شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان از آغاز احداث 40 هزار واحد مسکن روستایی خبر داد و افزود: 30 هزار و 800 واحد از این تعداد با  اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.

به گفته قادری، 600 واحد از 30 هزار و 800 واحد مسکونی بهره‌برداری شده جزو مصوبات سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به استان است.

وی همچنین به احداث 3 هزار و 260 واحد مسکونی شهری با زیربنای 196 هزار مترمربع در دولت نهم و دهم اشاره کرد و بیان داشت: 700 واحد از این تعداد از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان است، که با صرف اعتباری بالغ بر 70 میلیارد ریال احداث و به بهره‌برداری رسیده است.

بهره‌برداری از 2130 واحد مسکن مهر

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان تصریح کرد: 2 هزار و 130 واحد مسکن مهر از 5 هزار واحد سهمیه مسکن شهرهای زیر 25 هزار خانوار در 17 شهر این استان احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

قادری گفت:‌ بازسازی 2 هزار و 100 واحد مسکن در شهر بم و بازسازی 2 هزار و 500 واحد مسکن برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی از جمله اقدامات این اداره‌کل بوده است.

به گفته وی، تاکنون عملیات احداث هزار و 100 واحد مسکن در آذربایجان شرقی به پایان رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان در پایان به احداث کتابخانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سنندج اشاره کرد و بیان داشت: این کتابخانه با زیربنای 3 هزار و 500 مترمربع و با صرف اعتباری بالغ بر 4 میلیارد تومان از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری با پیشرفت فیزیکی 40 درصدی در حال انجام است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1598309
ارسال نظر
نظرات