شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 15:10 منتشر شده در مورخ: 1399/01/23 شناسه خبر: 1598464

بلبان آباد پس از 10 سال شهرنشینی غرق در تلاطم مشکلات شهری!

بلبان آباد پس از 10 سال شهرنشینی غرق در تلاطم مشکلات شهری!
شهر بلبان آباد با جمعیت 4 هزار نفر با توجه به اینکه حدود 10 سال از ارتقاء آن از روستا به شهر گذشته در تلاطم مشکلات غرق شده و همچنان چهره روستا را به یدک می کشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، بخش بلبان آباد با جمعیت 18 هزار و 812 نفر به مرکزیت شهر بلبان آباد دارای دو دهستان سیس و ییلاق جنوبی و 36 روستای دارای سکنه و 5 روستای فاقد سکنه است.

شهری که از مزایای روستایی و امکانات شهری محروم است نه می توان آن را روستا نامید و نه نشانی از استانداردهای شهری در خود دارد و پس از گذشت 10 سال از ارتقاء یافتن به شهر در برزخ میان شهر و روستا بودن همچنان دست و پا می زند.

با ورود به شهر بلبان آباد چیزی که ذهن هر انسانی را به محض ورود شهر به خود مشغول می کند فاضلاب روباز با بوی نامطبوع که بسیار آزار دهنده است.

محور بلبان آباد به دهگلان نیاز به خط کشی و نصب علائم دارد

با توجه به اینکه محور مواصلاتی دهگلان به بلبان آباد به عنوان محوراصلی تعریف شده است، با اشاره به حادثه خیز بودن این جاده بخشی از ترافیک کامیون ها به این مسیرهدایت شده است اما این محور دارای چندین نقطه حادثه خیز است که هرهفته شاهد کشته یا زخمی شدن چند نفر در این محورهستیم، علائم و خط کشی ها ضعیف بوده و برخی جاده های فرعی این بخش نیز نیاز به خط کشی و نصب علائم و شانه خاکی دارد

عدم استقرار ادارات در این بخش

بلبان آباد پس از گذشت 10 سال از ارتقاء یافتن به شهر تنها ادارات آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی و مخابرات دارای نمایندگی درمرکز بخش هستند که چندین اداره دیگر نیز با وجود داشتن نمایندگی، فضا و جای مشخصی برای استقرار ندارند.

 بهروز محمدی عضو شورای اسلامی شهر بلبان آباد و نایب رئیس شورای استان کردستان با اشاره به این مشکلات اظهار داشت: اگر مسائل و مشکلاتی مطرح می شود دلیل برکم کاری مدیران نیست بلکه ما به عنوان شورا طبق بند 2 ماده 80 وظیفه داریم مشکلات اقتصادی، اجتماعی مردم را به گوش مسئولین برسانیم.

عضو شورای شهر بلبان آباد ضمن بیان مشکلات این شهر اظهار داشت: نبود ادارات و بانکها در بخش 18 هزار نفری بزرگترین معضل است که نیاز است برای حل این مشکل تلاش شود و نمایندگی ادارات در مرکز بخش مستقر شود.

 وی دیگر مشکل شهر بلبان آباد را نبود آب شرب مناسب عنوان کرد و گفت: نبود منبع ذخیره آب شرب، تزریق مستقیم به شبکه، عدم کلر زنی مناسب و حداقل اینکه 2 الی 3 ماه در سال این شهر با کمبود آب شرب روبروست که بخشی از شهر به صورت ویژه آب آن قطع می شود.

نایب رئیس شورای استان کردستان گفت: سیستم دفع فاضلاب این شهر که جزء ابتدایی ترین است باید در یک شهر پایه ریزی شود که تنها هزار و 200 مترآن اجر وهزار و 200 متر دیگرقرار است اجرا شود که اگر به این شیوه حرکت کنیم تا چند سال دیگر فاضلاب شهر قابل اجرا نمی باشد و کارهای که شهرداری قرار است انجام دهد صورت نخواهد گرفت.

محمدی در ادامه گفتمتاسفانه یک سانتی متر سرانه ورزشی در شهر وجود ندارد و شهرداری مبلغ 27 میلیون تومان برای ورزش هزینه کرده که نیاز است اداره ورزش وجوانان در راستای فراهم شدن مکانهای ورزشی اقدام کنند.

عنوان شهر بر روی شانه های بلبان آباد سنگینی می کند

 محمدی یکی از جوانان بلبان آباد در مورد مشکلات شهرش می گوید متاسفانه بلبان آباد تنها از روستا به شهر تغییر نام یافته و هیچگونه مشخصه و امکانات شهری که معرف یک شهر باشد در بلبان آباد وجود ندارد دارد زیرا پس از گذشت 10 سال از ارتقاء یافتن به شهر از مزایای روستایی محروم و فاقد امکانات شهری است.

وی با اشاره به مشکلات شهر بیان داشت: شهر بلبان آباد محروم از همه امکانات تفریحی، ورزشی می باشد که نیاز است مسئولان استان و شهرستان برای رفع محرومیت این شهر اقدام نمایند.

مشکل قطعی آب شرب در بخشی از شهر بلبان آباد

 محمدی یکی از بانوان ساکن شهر بلبان آباد گفت: نصفی از ساکنان شهربا مشکل قطعی آب شرب دست به گریبانند و حدود چند ساله که مسئولین وعده حل این مشکل را داده اند اما تاکنون این وعده عملی نشده است.

به گفته وی دیگر مشکل آب شرب تزریق مستقیم از چاه به شبکه مصرف بوده و کلرزنی مناسبی برای آن صورت نمی گیرد.

سیمای روستایی یک شهر

از ارتقاء بلبان آباد به شهر تنها تابلوی آن تغییر کرده است و امکانات شهر در آن ایجاد نشده است.

در شهر بلبان آباد حتی یک نمایندگی ادارات و دستگاه های دولتی مستقر نشده است وامکاناتی همچون بانک، عابر بانک، کتابخانه، اماکن و فضای ورزشی وجود ندارد.

احمد محمدی یکی از شهروندان بلبان آباد سیما و منظر این شهر را پس از گذشت 10 سال از ورود به عرصه شهرنشینی کاملاً روستایی توصیف کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولین و اختصاص بیشتر بودجه برای برون رفت از این وضعیت شد.

سرانه فضای ورزش بسیار کم است/ زمین چمن ورزشی فراموش شده

یاسین بهمنی یکی از ورزشکاران شهر بلبان آباد ضمن گلایه از نبود امکانات ورزشی در شهر بلبان آباد گفت: متاسفانه اعتبارات در بخش ورزشی در این شهر بسیار کم است.

وی ضمن گلایه از بی توجهی به ورزش شهر و بخش گفت: هیچگونه امکانات ورزشی در این شهر وجود ندارد و تیم فوتبال ما برای تمرین فوتبال که رقیب تیم ذوالفقار سنندج هستیم باید به سالن ورزشی شهرهای دهگلان و موچش برویم که این تردد علاوه برسختی و مشکلات انگیزه ورزش را از ما گرفته است.

محمدی یکی دیگر از ورزشکاران شهر بلبان آباد بیان داشت: در بلبان آباد علاوه برمشکلات عدیده متاسفانه زمینی که برای چمن ورزشی در نظر گرفته شده به امان خدا رها شده و به جایگاه فضولات حیوانی تبدیل شده است و کسی نیست که پاسخگوی مشکلات ورزشی برای جوانان شهر باشد.

شکوری رئیس اداره ورزش و جوانان دهگلان در یکم آبان ماه سال 96 ضمن تشریح مشکلات ورزشی بخش بلبان آباد گفت: در این بخش و شهر بلبان آباد سرانه فضای ورزشی وجود ندارد و برای حل این مشکل مبلغ 1 میلیارد و 200 میلیون تومان در نظر گرفته شده که در صورت تملک زمین در کمترین زمان ممکن این پروژه آماده بهره برداری شود.

اما متاسفانه با وجود قول و وعدهای که مسئولین برای حل مشکلات شهر فرهنگی بلبان آباد داده اند تاکنون هیچکدام از وعده ها داده شده عملی نشده است.

فاضلاب شهر همچنان رو باز است 

فاضلاب بلبان آباد به صورت روباز در داخل کوچه ها جاری است و مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است مردم می گویند اگر امکانات شهر شامل ما نمی شود می خواهیم به شرایط روستا برگردیم.

هادی محمدی شهردار بلبان آباد با بیان اینکه این فاضلاب شهر به صورت روباز است بیان داشت: فاز اول خروجی فاضلاب به صورت سربسته طی سال گذشته و امسال 6 کیلومتر فاضلاب شهر انجام شده اما به علت کمبود اعتبار دیگر امسال قادر به انجامخروجی فاضلاب نخواهیم بود.

هیچ کتابخانه‌ای در شهر بلبان‌آباد وجود ندارد/ پروژه مغفول مانده کتابخانه

در شهر بلبان‌آباد هیچ کتابخانه‌ای وجود ندارد پروژه مربوط به احداث کتابخانه شهر بلبان‌آباد در فضایی به مساحت هزار و 500 متر مربع و با زیربنای 780 متر و در دو طبقه طراحی شده است اما به علت مغفول ماندن در حال مدفون شدن است.

شهر بلبان آباد با وجود افراد تحصیلکرده و با وجود تعدد فرهنگیان از داشتن کتابخانه کاملا محروم است و هیچ مرکز مطالعه ای در این شهر با جمعیت 4 هزار نفر وجود ندارد.

با توجه به وضعیت شهر فرهنگی بلبان آباد و نیاز به فضاهای کتابخوانی، تسریع در ساخت این پروژه بسیار مهم است

پروژه‌های نیمه‌ تمام کتابخانه عمومی شهر بلبان‌آباد که احداث آنها از سال 90 شروع شده و پس از گذشت 8 سال 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که آن هم فرسوده شده و در زیر خاک مدفون شداست.

افتتاح و تعطیلی بانک کشاورزی در مدت 29 روز  

در راستای ایجاد باجه بانک کشاورزی بلبان آباد باتوجه به اینکه شهر بلبان آباد در سال های دهه 70 الی 80 دارای شعبه بانک کشاورزی بود و در سال 80 به بهانه عدم بهره دهی توسط مسئولین وقت بانک کشاورزی استان اقدام به لغو شعبه بانک در سال80 نمود.

از سال 80 اعضای شورای اسلامی، بخشداری و فرمانداری مکرر پیگیر مجدد شعبه بانک شدند و علیرغم پیگیریهای فرماندار، شورا و بخشدار بلبان آباد در سال 95 مدیر شعب بانک کشاورزی استان کردستان متقاعد گردید باجه ای در شهر بلبان آباد مستقر نماید.

 یکی از شهروندان بلبان آباد گفت: باجه در 17 بهمن 95 افتتاح و در ۱۶ اسفند ماه تعطیل گردید که علت تعطیلی را عدم بهره دهی عنوان کردند در کجای دنیا طی ۲۴روز بنگاههای اقتصادی به بهره دهی کامل می رسند پس  آیا تعطیلی این باجه غیر منصفانه به نظر می رسد که لازم است در این خصوص تجدید نظر گردد.

تنها تابلوی بلبان آباد از روستا به شهر تغییر کرده است اما خدمات رفاهی، زیرساخت ها و تجهیز شهر و امکانات شهری در حد خیلی ناچیز است است.

هرچند دولتها معیارارتقاء روستاها به شهر را تا حد زیادی تقلیل داد و بر همین اساس بسیاری از روستاهای کشور به راحتی به شهر تبدیل شدند ولی امروز تنها اسم شهر را یدک می کشند و هیچ زیرساخت شهری و یا رنگ و بوی شهر بودن بر این مناطق حاکم نیست.

سیما و منظر این شهر را پس از گذشت ده سال از ورود به عرصه شهرنشینی کاملا روستایی، که نیازمند توجه بیشتر مسئولین و اختصاص بیشتر بودجه برای برون رفت از این وضعیت است..

آسیبی که عمدتاً شهرهای کوچک را مورد تهدید قرار می دهد باور مسئولین به این موضوع است که شهرهای کوچک نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارد

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1598464
ارسال نظر
نظرات