شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 13:40 منتشر شده در مورخ: 1399/01/23 شناسه خبر: 1598484
حمایت گروهی از سینماگران از یک مفسد اقتصادی؛

نامه ای که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

نامه ای که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!
گروه کوچکی از اهالی سینما و چند منتقد سینما، نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه ارسال کردند که ضمن تمجیدهای گسترده از سرمایه گذار سریال شهرزاد و چند فیلم سینمایی دیگر، خواستار آزادی او به بهانه کرونا شده بودند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گروه کوچکی از اهالی سینما و چند منتقد سینما، نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه ارسال کردند که ضمن تمجیدهای گسترده از سرمایه گذار سریال شهرزاد و چند فیلم سینمایی دیگر، خواستار آزادی او به بهانه کرونا شده بودند؛ نامه‌ای که از زمان انتشار رسمی‌اش با ریزش امضا مواجه بوده و اسامی که امضاهایشان ذیل این نامه درج شده بود، یک به یک امضای این نامه را رد کردند.

 پس از آنکه دادگاه بانک سرمایه، علنی برگزار شد، در چندین جلسه که جزئیاتش در خبرگزاری صداوسیما و خبرگزاری قوه قضاییه منتشر شد، ابعاد چندصد میلیارد تومانی پرونده محمد امامی مشخص شد و بدین سان بسیاری از هنرمندانی که تاکید می‌کردند تا زمان رسیدگی قضایی به پرونده این شخص، نباید درباره او بدگمانی کردند، سکوت در پیش گرفتند؛ اما اکنون با شیوع کرونا، برخی از آنها پای نامه‌ای را امضا کرده‌اند که اسباب رسوایی است.

نامه برای آزادی سرمایه گذار سریال شهرزاد که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

در این نامه تمجیدآمیز از محمد امامی با الفاظی یاد شده که انگار درباره یک قهرمان ملی سخن به میان آمده و در نهایت خواستار آزادی موقت او شده‌اند. این ادبیات منجر به واکنش‌های شدیدی شد. از جمله منیژه حکمت که این نامه را امضاء نکرده بود، به عنوان یکی از منتقدین اصلی چنین نامه‌ای به میدان آمد و نقدهای شدیدی مطرح کرد. او در نهایت در یادداشت کوتاهی نوشت: «شرم بر ما، شرم بر سینماى ما که به خاطر نواله‌اى که برایمان پرت کرده اند این چنین به دریوزه گى افتاده ایم و عزت و آبروى فرهنگ و هنرمان را از کسى طلب میکنیم که غارت سفره ناچیز فرهنگیان کشورمان تنها خلاقیت اوست و چشم به دست او داریم تا بازگردد و از ابتکارات خلاقانه و عزتمندانه اش شاید لیسیدن کاسه اى هم نصیب ما گردد. چه شد که به اینجا رسیدیم؟ اینها کیستند که بر جرائمشان هم نام هنر میگذارند و چاپلوسى و دستبوسى شان را عدالتخواهى و انسان دوستى مینامند. آیا رسوا تر از این میشود ذلت و حقارت را فریاد زد ؟»

نامه برخی سینماگران برای آزادی متهم بانک سرمایه که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

نقدهای گسترده به چنین نامه نگاری، منجر به واکنش سریع برخی از سینماگرانی شد که نامشان در ذیل این نامه به رئیس قوه قضاییه درج شده بود؛ سینماگرانی که گفته‌اند چنین نامه‌ای را امضا نکرده‌اند و بدون اخذ تاییدیه و امضای آنها، نامشان ذیل این نامه عجیب درج شده است.

نامه برای آزادی سرمایه گذار سریال شهرزاد که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

با وجود آنکه نام محسن تنابنده در لیست نهایی و رسمی منتشر شده ذیل این نامه نبود، او امضای چنین نامه‌ای را تکذیب کرد. سپس نوبت به مهران احمدی رسید که این موضوع را رد کند. احمدی شفاف گفت: «نامه برای من را فرستادند و من گفتم اگر بحث کرونا است، این بحث‌های فرهنگی و اینها چیست؟ قرار شد متن نامه را تغییر دهند و بیاورند تا نظر بدهم. نیاوردند و اسم من را سرخود ذیل نام قرار دادند. اگر من امضایی کردم بیاورند. تکذیب می‌کنم. من نامه‌ای برای محمد امامی امضا نکرده‌ام.»

نامه برای آزادی سرمایه گذار سریال شهرزاد که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

روح الله حجازی، کارگردان سینما نیز که نامش در کنار مهران احمدی در ذیل متن رسمی به عنوان یکی از 46 امضاکننده منتشر شده، تاکید کرد: «قرار بود متن را برای من بفرستند تا بررسی کنم اما چیزی برای من نفرستادند. بنابراین من چیزی را امضا نکردم و امضای چنین نامه‌ای (نامه برای محمد امامی) را تکذیب می‌کنم. اگر امضایی وجود دارد، لطفاً منتشر کنند.»

نامه برای آزادی سرمایه گذار سریال شهرزاد که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

همچنین مهدی کرم پور، دیگر کارگردان سینما، که نام او نیز در میان امضاکنندگان نامه قرار داده شده بود، در متنی ضمن تکذیب امضای چنین نامه‌ای نوشت: «مدتى است دلخور به گوشه دیگرى از دنیا آمده‌ام. نه وارد حاشیه سینماى ایران مى شوم نه دوست دارم دنبال کنم. در سیاهه اى نام خود را دیدم. دلیلش را نمى‌دانم. شاید دوستى در غیابم گذاشته یا دشمنى به عمد یا سهوى است و اشتباهى. به هر حال از کلیت ماجرا بى اطلاعم. از کسى هم درخواستى ندارم. یا حق»

نامه برخی سینماگران برای آزادی متهم بانک سرمایه که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

در ادامه محمدحسین مهدویان کارگردان سینما نیز در متنی در حساب اینستاگرامی خود، امضای چنین نامه‌ای را تکذیب کرد. مهدویان نوشت: «امروز دوستی نامه‌ای را از سایت تابناک برایم فرستاد و پرسید این را امضاء کرده‌ای؟ گفتم اولین بار است که این متن را می‌بینم. چیزهایی برایم گفت که با فرض صحت، در فضای عمومی نگفته بماند بهتر است. اما آخرش حرفی زد به خودم که دوست دارم بازگو کنم. گفت وسط این همه عمروعاص تو ابوموسی اشعری نباش. بگذریم از اصل ماجرا که چه بوده و چه شد اما حرف حساب واقعیت تلخی را گوشزد می‌کرد که بدجوری در ذهنم فرو رفت. کمی عصبانی و سرخورده‌ام اما ترجیح می‌دهم بیش از این سخنی نگویم.»

نامه برخی سینماگران برای آزادی متهم بانک سرمایه که امضاهایش یک به یک تکذیب می‌شود!

عباس رزیجی کارگردان مستند هم امضای نامه‌ حمایت از آزادی محمد امامی را تکذیب کرد و نوشت: «دوستی تماس گرفت و گفت که برای مرخصی محمد امامی نامه‌ای نوشتند‌ قرار بر این شد که نامه را برایم بفرستند، بخوانم تا اگر موافق نامه بودم اسم‌ام را به لیست امضاءکنندگان اضافه کنند. هیچ نامه‌ای ندیدم تا همین دیروز که مثل بقیه‌ی دوستان در رسانه‌ها دیدم و خواندم. با آن نامه مشکلات بسیاری دارم و واقعا نمی‌توانستم پای آن را امضا کرده باشم.»

در شرایطی که عاملان تنظیم، جمع آوری امضا و انتشار این نامه «رسما» اعلام نشده‌اند، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که برخی دیگر از سینماگرانی که نامشان پای این نامه درج شده، منکر چنین امضایی هستند و احتمالاً در ساعات آینده، امضای چنین نامه‌ای را تکذیب می‌کنند؛ اتفاقی که اعتبار چنین نامه‌ای عجیب و تکان‌دهنده‌ای را بیش از پیش مخدوش می‌سازد.

 

 

 

کیانوش عیاری امضای نامه آزادی موقت امامی را تایید کرد/ نیت‌مان انسان‌دوستانه بود!
 
کیانوش عیاری: تعدادی از همکاران ما مدتی پیش طی نامه ای از  ریاست قوه قضاییه درخواست کردند با توجه به شیوع بیماری کرونا نسبت به آزادی موقت سید محمد امامی موافقت کنند.
 
نامه ای که صرفا با نیت انسان دوستانه و با هدف فراهم شدن شرایط آزادی موقت یکی از تهیه کنندگان سینما و نمایش خانگی نوشته شده بود. ما نیز مثل بقیه امضاکنندگان نامه برای این که قدمی در راه کمک به یکی از هم صنفان مان برداریم این نامه را امضا کردیم.
 
بر همگان واضح و مبرهن است که نه ما در مقام قضاوت نشسته ایم و نه کسانی که بدون هیچ سند و مدرکی و تنها بر اساس شنیده هایشان اصرار بر گناهکار بودن وی دارند. بنابر این واقفیم تشخیص این امر تنها بر عهده قوه قضاییه است و بس.
 
انتهای پیام/
 
 
 

 

https://www.dana.ir/1598484
ارسال نظر
نظرات