شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:16 منتشر شده در مورخ: 1399/01/24 شناسه خبر: 1598683

ساز و کار بهشت محمدی سنندج برای دفن جان باختگان کرونا/ قربانیان کرونا در کنار افراد عادی دفن می شوند

ساز و کار بهشت محمدی سنندج برای دفن جان باختگان کرونا/ قربانیان کرونا در کنار افراد عادی دفن می شوند
رییس آرامستان بهشت محمدی سنندج اعلام کرد: جایگاه قبر قربانیان ویروس کرونا در بهشت محمدی با سایر افراد متوفی تفاوتی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، در آخرین نفس، وقتی مانیتور اعلام علائم حیاتی بیمارستان به خط صافی در افق می‌رسد، برای فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا مراحل انتقال و تدفین کمی متفاوت‌تر از سایر فوت‌شدگان است. 

این روند متفاوت تنها یک دلیل اصلی دارد و آن‌هم جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به افراد سالم است. 

شاید برای هر کدام از ما که این روزها به‌نحوی درگیر پیشگیری یا مبارزه با ویروس کرونا هستیم، اطلاعاتی از مراحل تدفین بیماران کرونا در بهشت‌ محمدی سنندج ضرورت دارد. 

اجساد افرادی که بر اثر این ویروس درگذشته‌اند، در سکوت دفن می‌شوند و کفن و دفن و مراسم یادبود آنها نیز در نهایت حداقلی برگزار می‌شود و مراسم یادبود این درگذشتگان نیز در فضای مجازی برگزار می‌شود. گویی غربت خاص و اجباری در تدفین این افراد حاکم است که کمتر می‌توان سابقه آن را در ذهن مرور کرد، اما راهی جز این وجود ندارد.

 وزارت بهداشت نیز پروتکلی برای دفن اجساد افراد مبتلا به کرونا تعیین کرده که براساس آن فرد متوفی بر اساس دستورالعمل‌ها و رعایت موازین بهداشتی به خاک سپرده می‌شود.

برای بسیاری این سؤال پیش می‌آید که مدیریت شهری برای بهشت‌ محمدی به‌عنوان یک مکان عمومی تدفین مبتلایان به کرونا، چه تدابیر بهداشتی را اتخاذ کرده است.

قربانیان کرونا در کنار افراد عادی دفن می شوند

«توفیق سرفراز» در گفتگو با خبرنگار کردتودی گفت: به دلیل اینکه شرایط بهداشتی فراهم شده است و همه پروتکل‌ها در باره قربانیان کرونا انجام می‌شود، جایگاه قبر آنها با سایرین تفاوتی ندارد.

وی افزود: «انجام این تدابیر موجب می شود افرادی که از قبل قبری خریده اند، بتوانند عزیزان خودشان را در آنجا دفن کنند.»

وی یادآور شد: همه شرایط بهداشتی در این زمینه در بهشت محمدی سنندج برقرار است و جای نگرانی برای مردم وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا روی اجساد آهک ریخته می‌شود؟ گفت: ابتدا یک لایه آهکی در انتهای قبر پاشیده می‌شود و جسد را در قبر می‌گذارند و بر روی آن خاک می‌ریزند که این موارد نیز باید در شرایط کاملاً ایمن انجام شود.

سرفراز ادامه داد: به دلیل اینکه ویروس در داخل بدن فرد جانباخته وجود دارد و در اثر فعل و انفعال و تجزیه‌ای که صورت می‌گیرد، باید این نکات رعایت شود. البته میزان زمان ماندگاری ویروس در بدن افراد جانباخته هنوز مشخص نبوده و نیاز به بررسی و تحقیق بیشتری دارد.

وی خاطر نشان کرد: قیمت قبر در حال حاضر در بهشت محمدی سنندج یک میلیون و پانصد هزار تومان است اما اگر خانواده های قربانیان ویروس کرونا دارای بضاعت مالی کم باشند این هزینه از آنها دریافت نخواهد شد.

وی در پایان ضمن توصیه به شهروندان خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود افرادی که برای مراسم تشییع می‌روند و یا هر پروسه مربوط به آن، گندزدایی لازم را انجام دهند و از خوردن و آشامیدن خودداری کنند. از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن یکدیگر اجتناب کنند و به عرض تسلیت شفاهی، بدون تماس اکتفا کنند.

حداقل فاصله یک و نیم متری را با یکدیگر رعایت کنند؛ ضمن اینکه حداقل تعداد افراد در چنین زمان‌هایی در مراسم شرکت کنند تا ازدحامی ایجاد نشود.

البته نه اینکه فقط باید این موارد و نکات ذکر شده برای تشییع بیماران جان‌باخته کرونایی رعایت شود، بلکه  پیشنهاد می‌کنیم حداقل افراد در تشییع افراد عادی که در این زمان به علت بیماری‌های دیگر نیز درگذشته‌اند، شرکت کنند تا تجمعی ایجاد نشده و زمینه انتقال فراهم نشود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1598683
ارسال نظر
نظرات