شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:06 منتشر شده در مورخ: 1399/01/24 شناسه خبر: 1598748

سایه سنگین کرونا بر معیشت مردم/ نارضایتی تاکسی داران از طرح فاصله اجتماعی

سایه سنگین کرونا بر معیشت مردم/ نارضایتی تاکسی داران از طرح فاصله اجتماعی
اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و سوار کردن دو نفر مسافر در صندلی عقب موجب نارضلایتی تاکسی داران استان شده است، اجرای این طرح ها هر چند تاثیر مستقیم بر معیشت برخی مردم دارد اما بخاطر سلامت خود و دیگران چاره ای نیست و باید صبر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، پای درد دلشان که بنشینی حرف بسیاری برای گفتن دارند ، از سختی شغلشان می گویند که در باور نمی گنجد ، می گویند کاش تنها دردمان هزینه بنزین ، روغن ، لاستیک و استهلاک ماشین بود .کوچک شدن سفره معیشتمان را چه کنیم.

رانندگی آن هم با تاکسی نه روز می‌شناسد و نه شب! نه سرما و نه گرما،شغلی برای تمام روزها و فصول! که از سر کله زدن با هر قشری از مردم را دارند از دانش آموز گرفته تا پیرمرد و بازنشسته.

ویروس کرونا، مدتی است که در جهان شیوع یافته و ایران نیز از اواخر بهمن سال 98 درگیر این موضوع شده و البته صنوف از جمله رانندگان تاکسی هم از لطمه و گزند کرونا در امان نماندند و کساد بازار کارشان معضلاتی را برای این صنف به وجود آورده‌ است.

این روزها ویروس کرونا فقط به ریه های انسان و اختلال در سیستم تنفسی حمله نمی کند بلکه نفس بسیاری از کسب و کارها را هم به شمارش انداخته و «دشت» و دخل نان آوران را به شدت کاهش داده است.

یکی از تدبیرهای مهم دولت برای مقابله با این ویروس اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و کاهش حضور مردم در خیابان ها برای پیشگیری و ممانعت از اشاعه کرونا بوداما بخش دیگری از شهروندان که به نظر می رسد تحت هر شرایطی برای لقمه ای نان باید در خیابان ها بچرخند را در تنگنای معیشتی قرار داده است؛‌ آنها رانندگان تاکسی و خطی های بین شهری، آژانس های مسافرتی و اتوبوس های متعلق به بخش خصوصی هستند.

از روز گذشته که برخی صنوف مجاز به آغاز کسب و کار با رعایت موازین بهداشتی بودند ، خیابان ها مملو از جمعیت شد و به تبع آن رونق کسب و کار تاکسی داران هم آغاز شد.

رانندگان تاکسی جهت پیشگیری از شیوع کرونا و اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی فقط می‌توانند حداکثر دو مسافر در صندلی عقب سوار کنند.

با درآمد 30 هزار تومان در این آشفته بازار قیت ها می شود زندگی کرد!

اما با پرس و جویی در برخی از شهرهای استان کردستان از جمله بیجار، قروه ، بانه ، سقز و سنندج این قانون متاسفانه نادیده گرفته شده و تاکسی داران مانند سابق سه نفر مسافر در صندلی عقب سوار می کنند.

یکی از تاکسی داران بیجاری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: برای مقابله با این ویروس همگی باید دست به دست هم بدهیم و با رعایت موازین بهداشتی بتوانیم آن را شکست دهیم ، اما من تاکسی دار خرج و مخارج ندارم ، با روزی 30 هزار تومان و 40 هزار تومان با این آشفته بازار قیمت ها می شود زندگی کرد.

وی بیان داشت: باشد ما در صندلی عقب دو نفر سوار می کنیم ، اما ای کاش مسافران هم کرایه نفر سوم را بین خود تقسیم کنند تا ما هم بیشتر از این ضرر نکنیم.

یکی دیگر از رانندگان تاکسی گفت: تردد مردم در شهر بسیار کاهش یافته و آن تعداد هم که به هر دلیلی به سمت بازار و خیابان های مرکزی شهر می آیند با اکراه سوار تاکسی می شوند یا با خودروی شخصی تردد می کنند و همین مساله سبب شده درآمد ما بسیار کاهش یابد و هزینه سوخت و استهلاک خودرو هم که جای خود دارد.

محمد زاده یکی از مسافران بیجاری در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: برای مقابله با ویروس کرونا طرح خوبی است اما برخی از رانندگان تاکسی رعایت نمی کنند و تا سه نفر سوار نکنند راضی به حرکت نیستند.

یکی از رانندگان دیگر بیجاری اظهار داشت: اجرای این طرح برای حفظ سلامتی خودمان و مسافران بسیار خوب است اما باور بفرمایید بر درآمد ما تاثیر دارد و این درآمدها جوابگوی نیاز معیشتی یک روز هم نیست .

یکی از بانوان راننده نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: یک ماه است که بیکاریم از روز گذشته شروع بکار کردیم ، اجرای این طرح خوب است اما بهتر است مسافران با تدبیر خودشان کرایه را بین خودشان تقسیم کنند که ما هم بیشتر از این ضرر نکنیم.

با این اوصاف اجرای این طرح ها شاید تاثیر مستقیم بر معیشت خیلی از مردم داشته باشد اما برای سلامتی خودمان و دیگران چاره ای نیست و باید صبور بود.

بهره مندی از «تهویه مناسب» بسیار مهم و اساسی است

از روز گذشته با بازگشایی برخی صنوف خیابان های شهرهای استان کردستان مملو از جمعیت شده و متاسفانه برخی مردم بدون در نظر گرفتن موازین بهداشتی مانند ماسک و دستکش در حال تردد در شهر هستند و همین امر موجب هشدار جدی رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان شد.

وی با تاکید بر اینکه نگران مردم استان کردستان هستیم از آنها می خواهیم در راستای طرح فاصله گذاری اجتماعی همچنان در خانه بمانند.

دکتر فرزین رضاعی، با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته شاهد افزایش شدید بستری بیماران مبتلا به کرونا در شهر سنندج بودیم، گفت: مردم باید توجه داشته باشند؛ اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند و بازگشایی برخی اصناف به معنی بازگشت به شرایط عادی قبل از کرونا نیست و مردم و کسانی که خروج شان از منزل ضروری نیست باید همچنان در خانه بمانند.

وی با اشاره به صحنه های بسیار شلوغ در بسیاری از شهرهای استان از جمله پارک کودک سنندج، گفت: مشاهده این صحنه های به شدت نگران کننده است و مردم استان باید توجه داشته باشند که کرونا همچنان در کمین است.

رضاعی با بیان اینکه در کنار شستن دست ها و سایر توصیه های بهداشتی ، بهره مندی از «تهویه مناسب» بسیار مهم و اساسی است، گفت: صنوفی که کارشان را از امروز آغاز کرده اند باید این مسئله را به صورت جدی مد نظر داشته باشند.

مرگ قطعی 88 نفر در استان کردستان بر اثر کرونا

آخرین امار covid19 بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کردستان تا ظهر دیروز تهداد کل نمونه های ویروس کرونا 1552 بوده است که از میزان 773 مورد مثبت و 737 مورد منفی است.

بر اساس این آمار تعداد مبتلایان در شهر سقز 217، در سنندج 191، در بانه 116 ، در قروه 55 ، در دهگلان 43 نفر ، در بیجار ، 36، در دیواندره 34 نفر ، در کامیاران 26 نفر و در سروآباد 11 نفر است.

طبق آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی کردستان تا کنون 88 نفر بر اثر ابتلاء به کرونا ویروس در استان کردستان فوت کرده اند که 28 نفر آن مربوط به سقز ، 12 نفر در سنندج، 14 نفر در قروه، 13 نفر در بانه ، 5 نفر در مریوان ، 6 نفر در بیجار ، 6نفر در کامیاران و 4 نفر در دیواندره است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1598748
ارسال نظر
نظرات