شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 09:56 منتشر شده در مورخ: 1399/01/25 شناسه خبر: 1599070
زائران حداکثر تا ۵۵ سال در اولویت اعزام؛

دارندگان فیش حج تا پایان خرداد ۸۶ به حج تمتع ۹۹ اعزام می‌شوند

دارندگان فیش حج تا پایان خرداد ۸۶ به حج تمتع ۹۹ اعزام می‌شوند
با توجه به خالی بودن ۳۰ درصدی ظرفیت کاروان‌های حج تمتع ۹۹، اولویت‌های جدید حج تمتع سال جاری اعلام شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نام‌نویسی حج تمتع ۹۹ از نهم اسفندماه آغاز شد و در مرحله نخست ودیعه‌گذاران تا ۳۱ فروردین ۸۶ به عنوان زائر اصلی مشمول تشرف به حج تمتع شدند و از ۲۱ اسفندماه نیز نام‌نویسی تکمیل ظرفیت در کاروان‌های حج تمتع برای دارندگان فیش حج تمتع تا نیمه اردیبهشت ۸۶ آغاز شد.

در ایام نوروز نیز نام‌نویسی سفر به حج تمتع ادامه داشت و ۱۲ فروردین با توجه به شیوع کرونا در جهان، عربستان از کشورهای اسلامی خواست تا برای برگزاری حج تمتع سال جاری برنامه‌ریزی نکنند.

با این حال ثبت‌نام از مشمولان متقاضی سفر به حج تمتع ۹۹ ادامه پیدا کرد؛ تا جایی که به گفته مسؤولان سازمان حج و زیارت تاکنون حدود ۷۰ درصد ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شده است.

اما با توجه به خالی بودن ۳۰ درصد ظرفیت کاروان‌ها، مسؤولان اعزام زائران به حج تمتع، تصمیم به اعلام اولویت جدید برای تشرف به حج تمتع ۹۹ گرفتند.

بر همین اساس، اولویت جدید برای تشرف به حج تمتع سال جاری و تکمیل ظرفیت در کاروان‌ها اعلام و دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع تا پایان خردادماه ۸۶ نیز می‌توانند در کاروان‌های باقی‌مانده ثبت‌نام کنند.

یعنی علاوه بر دارندگان فیش حج تمتع تا ۱۵ اردیبهشت ۸۶، دارندگان فیش از ۱۶ اردیبهشت تا ۳۱ خرداد ۸۶ نیز به عنوان مشمولان تشرف به حج تمتع ۹۹ به حساب می‌آیند.

اولویت و مشمولان جدید سفر به حج تمتع سال جاری از چهارشنبه ۲۷ فروردین‌ماه می‌توانند با مراجعه به سامانه رزرو، در یکی از کاروان‌های دارای ظرفیت خالی حج تمتع ثبت‌نام کنند.

همچنین پروتکل بهداشتی برای سفر به حج تمتع تدوین می‌شود که به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی سازمان حج و زیارت، زائران سفر به حج تمتع سال جاری که حداکثر ۵۵ سال دارند، در مرحله نخست معاینه و غربالگری شوند تا در صورت برپایی حج تمتع با کاهش سهمیه کشورها، این افراد در اولیت اعزام قرار گیرند. همچنین پس از انجام معاینات آن‌ها، سایر زائران نیز توسط پزشکان معتمد معاینه شوند.

علاوه بر این، به دلیل اینکه بسیاری از مراکز و بیمارستان‌ها با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، به منظور حفظ سلامت زائران خانه خدا، غربالگری و معاینه زائران با انجام رعایت نکات بهداشتی و در مراکزی که تردد کمتری دارد و حتی مطب پزشکان صورت می‌گیرد.

 تمام ودیعه‌گذاران حج تمتع باید اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنند. همچنین در صورت برپایی حج تمتع و‌ اعلام سهمیه کامل برای تشرف به این سفر معنوی، طبق تفاهم‌نامه ایران و عربستان ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر از کشورمان در ایام حج به عربستان اعزام می‌شود.

https://www.dana.ir/1599070
ارسال نظر
نظرات