شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:49 منتشر شده در مورخ: 1399/01/25 شناسه خبر: 1599203

سرانه فضای سبز در دهگلان نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است

سرانه فضای سبز در دهگلان نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است
با توجه به اینکه دهگلان از همه جهات چه سرانه فضای ورزشی، فضای سبز فضای آموزشی، فرهنگی مشکلات عدیده دارد و نیازمند توجه ویژه و بودجه جهشی می باشد اما با وجود پیگیری های مسئولان و رسانه های شهرستان تاکنون تحقق نیافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، شهرستان جدید التاسیس دهگلان با 65 هزار نفر جمعیت با توجه به اینکه در سال 1335 تبدیل به بخش شد و زیر نظر شهرستان قروه اداره می شد و با وجود داشتن ظرفیت و استعداد در سال 86  از بخش به شهرستان ارتقاء یافت.

با توجه به اینکه این شهرستان از همه جهات چه سرانه فضای ورزشی، سرانه فضای سبز فضای آموزشی، فرهنگی مشکلات عدیده دارد و نیازمند توجه ویژه و بودجه جهشی می باشد که با وجود پیگیری مسئولان تاکنون تحقق نیافته است.

سرانه فضای سبز در دهگلان نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین است 

      

با توجه به اینکه تنها فضای سبز و پار ک موحود در دهگلان 7/3 هکتار می باشد که این فضا دیگر جوابگوی جمعبت 25 هزار نفری این شهر نیست و نیاز است که در چند نقطه شهر فضای سبز جهت رفاه شهروندان احداث شود.

فضای سبز شهری این شهرستان با استانداردهای جهانی و شاخص‌های متوسط و نسبی اعلام شده در ایران، فاصله بسیاری دارد که لزوم رفع و بهبود آن احساس می‌شود و کمبود در سرانه فضاهای سبز  در شهرستان  دهگلان کاملا محسوس است.

پارک های شهری از اصلی ترین بخش های کاربری های فضای سبز هستند که به صورت عمومی و رایگان در دسترس همه شهروندان شهر قرار می گیرند اما آنچه که مهم است کیفیت توزیع و پراکنش این پارک ها در سطح شهر و همچنین کیفیت این فضاها و تاسیسات و خدمات ارائه شده در آن ها است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی دهگلان به عنوان دروازه استان کردستان به مرکز استان ضروری است که به پارک و فضای سبز اهمیت داده شود چونکه مورد نیاز مسافران است و برای حل این مشکل باید اقداماتی اندیشیده شود.

  بدون شک فضای سبز می تواند در شهرها مکانی برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان باشد که متاسفانه فضای سبز شهر دهگلان بسیار محدود واندک است که جوابگوی شهر 25 هزار نفری دهگلان نیست.

سرانه فضای سبز در دنیا برای هر نفر 25 متر مربع درایرن 7 الی 12 متر مربع برای هرنفر و در دهگلان کمتر از 4 متر مربع که نسبت به استاندارد و مقیاس جهانی بسیار ناچیز است.

 

به طور کلی پارکها بخشی از فضای سبز مجهز شهر می باشند که در برنامه ریزی اوقات فراغت و دارا بودن نقش تفریحی، نقشی به سزا دارد و باعث آرامش روحی شهروندان شده و تا حدودی می تواند نیاز دسترسی به طبیعت را برای تمامی قشرها برآورده سازد.

اما آنچه که مهم است کیفیت توزیع و پراکنش این پارک ها در سطح شهر و همچنین کیفیت این فضاها و تاسیسات و خدمات ارائه شده در آن ها است.

 با توجه به انتخابات ادوار شورای اسلامی در این شهر و تعیین شهرداران در ادوار مختلف هیچوقت انتظارت و نیازهای مردم شهرستان و شهروندان دهگلان عملی نشد.

 انتظار مردم از شوراهای اسلامی دوره پنجم این است که با انتخاب دقیق درصدد انتخاب شهرداری باشند که درد آشنا و مسئولیت پذیر باشد و بتواند دغدغه مردم در زمینه های مربوط به شهر و کمبود فضای سبز شهر دهگلان را برآورده سازد.

مردم دهگلان در روز انتخابات با حضور 80 درصدی نشان دادند که در همه حال در صحنه بوده  همراه و همگام نظام اسلامی ایران هستند و مسئولین خصوصا شوراهای اسلامی نیز باید خود را خادمان مردم و از جنس مردم بدانند و همانطور که مردم با رای اعتماد آنان را مورد اعتماد دانستند هم اکنون اعضای شورا نیز باید با اتحاد و همدلی نسبت به پیگیری مشکلات عمرانی و کمبود فضای سبز این شهر از هیچگونه تلاشی دریغ نکنندبنابراین ضرورت دارد که وضعیت فضای سبز در این شهر به لحاظ کمی و کیفی ارزیابی شود

در خواست مردم از مسئولان

 محمدی یکی از کاسبان این شهر در گفتگو با خبرنگار ما ضمن درخواست از مسئولان برای حل مشکل و کمبودهای شهر ستان و شهر دهگلان اظهار داشت: با توجه به اینکه مردم با اتحاد و همدلی در همه صحنه ها حضور دارند الان هم از مسئولان انتظار داریم رفاه و آسایش مردم را مد نظر قرار دهند و تا آنجا در توان دارند در حق مردم کوتاهی نکنند.

وی افزود: این شهر از امکانات اولیه شهر بازی نیز در داخل تنها پار ک موجود شهر محروم است که باید این موضوع مهم که مورد نیاز بچه های این شهر است توجه شود و در اولویت قرار گیرد.

محمدی از مسئولان استانی و شهرستانی خواستار حل مشکلات شهرستان و شهر دهگلان در همه زمینه ها خصوصا کمبود فضای سبز این شهر شد

 توسعه 9 هکتاری فضای سبز در دهگلان

 در ادامه ارسلان طهماسبی شهردار دهگلان با اشاره به زمین 30 هکتاری شهرداری که حدود 9 هکتار آن به فضای سبز اختصاص یافته است گفت: این زمین چند کاربری دارد که به صورت پروژه های سرمایه گذاری تعریف شده است.

  وی اظهار داشت: این پارک 9 هکتاری که امروز درختکاری می شود در سال جدید تا سقف 2 میلیارد تومان هزینه خواهد شد که این مطالبه عمومی است زیرا سرانه فضای سبز در دهگلان 2 مترمربع است در حالیکه متوسط سرانه فضای سبز در کشور 9 متر مربع است که فاصله زیادی داریم و احداث این پارک جدید می تواند فضای سبز شهر را تا 2 متر مربع افزایش دهد.

طهماسبی مشکل اساسی این پارک جدید التاسیس را نبود آب شرب عنوان کرد و گفت: آب منطقه ای قول همکاری داده  که یک چاه عمیق برای تامبن آب حفر شود و کارهای آن تاحدودی انجام شده و باتوجه به اینکه این پارک در مسیر سنندج، تهران قرار گرفته برای مسافرین مسیر و مردم ضروری است.

وضعیت موجود در مورد کمبود سرانه فضای سبز در این شهر: سرانه فضای سبز شهر دهگلان  نسبت به استاندار جهانی بسیار فاصله دارد و برای هرنفر دهگلانی این فضا کمتر از 4 متر مربع می باشد که این رقم در مقایسه با ظرفیت شهر بسیار کم است و امید فراوانی به افزایش آن داریم.

انتهای یپام/

https://www.dana.ir/1599203
ارسال نظر
نظرات