شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:51 منتشر شده در مورخ: 1399/01/26 شناسه خبر: 1599429
مدیر کل انتقال خون کُردستان:

مردم بدون ترس به مراکز انتقال خون مراجعه کنند

مردم بدون ترس به مراکز انتقال خون مراجعه کنند
مدیر کل انتقال خون استان کردستان گفت: 85 درصد از اهدا کنندگان خون در استان کردستان گروه خونی مثبت هستند و تنها 15 درصد انها گروه خونی منفی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی،  این روزها که وضعیت کرونا در سطح جهان و بالطبع ان در ایران و در استان کردستان مشهود بوده است و به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان پیک دوم کرونایی در راه است، لذا عده ای از مردم می ترسند که با مراجعه به انتقال خون استان کردستان خون خود را اهداء کنند، در این راستا با دکتر کریمیان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛ 

  چرا مردم از اهداء خون در این روزهای شیوع ویروس کرونا می ترسند؟

در راستای مقابله با کرونا تمامی مراکز انتقال خون استان به طور مرتب ضدعفونی شده و تمام موارد بهداشتی رعایت می شود، بنابراین مردم می توانند با خیال راحت برای اهدای خون به این مراکز مراجعه و اقدام به اهدای خون خود به نیازمندان کنند و از افراد خیر و نوع دوست خواست در تامین نیاز خونی بیماران، مراکز انتقال خون را یاری کنند.

 بیشترین مصرف کنندگان خون و فرآورده های خونی  چه کسانی هستند؟

بیماران قلبی، سرطانی و خاص و مصدومان سوانح رانندگی، بیشترین مصرف کنندگان خون و فرآورده های خونی بوده و تامین نیاز خونی آنان نیاز به کمک اهداکنندگان است.

 هموطنان نوع‌دوست که در همه شرایط یاری‌گر سازمان انتقال خون برای تامین خون و فرآورده‌های خون برای بیماران نیازمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا موجب این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، نیاز به خون همیشگی است، بنابراین بیماران نیازمند به خون را فراموش نکرده و به کمک این بیماران بشتابند.

 اهدا کنندگان خون اطمینان داشته باشند که سازمان انتقال خون بر اساس آخرین استاندارد‌های سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می‌کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور در حال حاضر و همیشه، ضد عفونی و استریل می‌شوند و اهداکنندگان با اطمینان خاطر، خون اهدا کنند.

 آیا ویروس کرونا از طریق خون منتقل می‌شود؟

تاکنون هیچ مستندی مبنی بر اینکه ویروس کرونا از طریق خون منتقل می‌شود وجود ندارد، بنابراین ویروس کرونا از طریق خون انتقال نمی‌یابد.

 شرایط جدید اهدای خون به منظور جلوگیری از انتقال کرونا چیست؟

شرایط جدید اهدای خون به منظور جلوگیری از انتقال کرونا ویروس افزود: پزشک متخصص قبل از اهدای خون از اهداکنندگان تب‌سنجی گرفته و در حین اهدا تمام موارد بهداشتی رعایت خواهد شد.

  بیشترین اهداء کنندگان خون از چه گروه خونی هستند؟

85 درصد از اهدا کنندگان خون در استان کردستان گروه خونی مثبت هستند و تنها 15 درصد انها گروه خونی منفی دارند و بیشترین اهدا کنندگان خون مربوط به گروه خونی o  مثبت و کمترین اهدا کنندگان مربوط به A می باشد.

در ایام تعطیلات نوروز اهداء خون در استان کردستان به چه صورتی بوده است؟

در فروردین و ایام تعطیلات معمولا تعداد مراجعه برای اهداء خون به یک سوم کاهش می یابد لذا از اول فروردین تا امروز ۲ هزار و ۲۰۰ نفر به سازمان انتقال خون درشهرستانهای سنندج و سقز مراجعه کردند که هزار و ۹۰۰ نفر موفق به خونگیری شدند، با این حجم اهداء خون، علاوه بر تامین نیاز ۱۹ مرکز درمانی استان، خون موردنیاز به استان های دیگر نیز ارسال شد. 

۳۳ هزار و ۴۹۹ دواطلب در سال گذشته به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند و از این تعداد ۲۴ هزار و ۶۲۶ نفر موفق به اهدای خون شدند که ۷۰ درصد آنان اهدا کننده مستمر خون و بقیه از اهداکنندگان باسابقه هستند.


سخن آخر شما ...؟

بسیاری از دیگر بیماران مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره‌مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای تمام عمر به شکل منظم خون یا فرآورده‌های خونی دریافت کنند لذا  هر کیسه خون می تواند جان سه نفر را نجات دهد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1599429
ارسال نظر
نظرات