شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:51 منتشر شده در مورخ: 1399/01/26 شناسه خبر: 1599511

لزوم استفاده از رواشناسان و جامعه شناسان در ستاد مدیریت کرونا

لزوم استفاده از رواشناسان و جامعه شناسان در ستاد مدیریت کرونا
یک روانشناس گفت: می طلبد که در کنار تشکیل ستاد های ملی و استانی مدیریت کرونا، ستادی متشکل از روان شناسان، جامعه شناسان و... تشکیل گردد که بی شک نقش این ستاد کمتر از ستاد مبارزه و مدیریت کرونا نخواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «رضا آیین مهر» در گفت وگو با خبرنگار کُردتودی گفت: با تغییر شیوه و سیاق زندگی بشری، بسیاری از خلق و خوهای وی نیز تغییر محسوسی داشته است، روزگاری انسان از تکنولوژی گریزان بود، ولی اکنون بدون آن تاب زندگی کردن ندارد که این یعنی قدرت تطابق پذیری انسان.

این روانشناس ادامه داد: از سوی دیگر انسان ذاتا یک موجود اجتماعی است که دور بودن از اجتماع برای وی کمتر از شکنجه و زندان نیست و این عوامل همه دست به دست هم داده اند که تشکل های انسانی همانند خانواده، جامعه، شهر و... را به وجود بیاورند.

آیین مهر اظهار کرد: ولی در این میان از این تشکل های انسانی که شاید بتوان کوچکترین و صمیمی ترین آن را خانواده عنوان کرد، طبیعتا برخی از رفتارها سر می زند که این رفتارها جدای از اینکه بخشی از آن به ضمیر انسان برمی گیرد، بخش عمده ای از آن معلول عوامل اجتماعی پیرامون فرد است.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: نزدیک به دو ماه می باشد که بیماری «کرونا» از دو جبهه جامعه رو مورد هجوم قرار داده است، یکی از نظر سلامتی جسمی و دیگری سلامتی روحی که هر دو به یک اندازه برای همه ما مهم و تاثیرگذار هستند.

این روانشناس یادآور شد: لذا در این میان مسئولان متولی و درمانی کشور به کرار در این مدت به واژه «ماندن در خانه» ما را عادت داده اند و البته این مهم نیازی برای رهایی و دور شدن از بیماری است، ولی همین در خانه ماندن ها می تواند پیامدهایی به دنبال داشته باشد که شاید بیشتر از کرونا نباشد، ولی یحتمل کمتر نیز نخواهد بود.

آیین مهر گفت: زمانی که شرایط پیرامون یک خانواده را برای مدتی نسبتا طولانی در خانه نگه می دارد، بی شک شاید این ماندن در روزهای اول به چشم نیاید، ولی بعد از مدتی تراکم جمعیت در یک فضای بسته بازخوردهای منفی به دنبال خود خواهد داشت.

وی عنوان داشت: اما راهکار این مسئله که اکنون باید آن را معضل بدانیم چه چیزی می تواند باشد؟! بسیاری از متولیان فرهنگی همانند رسانه ملی و... می توانند تا حدقابل توجهی راهکارهای خوب و عملی برای جلوگیری از شیوع بازخوردهای منفی در کنار مشکلات بیرون از خانواده در این برهه از تاریخ کشور داشته باشند.

این روانشناس در ادامه اشاره کرد: انسان چون ذاتا اجتماعی است در خلوت ماندن وی را طبیعتا موجودی تندخو، عصبی و تحریک پذیر می کند، بنابراین زمانی که مسئولان توصیه به ماندن در خانه می کنند باید راهکارهای این «تجربه اجباری» را نیز به جامعه ارائه دهند که متاسفانه اینگونه عمل نشده است.

آیین مهر اظهار کرد: به تازگی هم مسئولان و متولیان امر در بحث مبارزه با کرونا در پیام هایی که جدیدا به مشترکین تلفن های همراه ارسال می شود از واژه های «کودک آزاری»، «همسرآزاری» و... سخن به میان آورده اند که از نظر علمی و روان شناختی بیان این واژه به علت نبود زیرساخت هایی که در سطرهای پیشین بدان اشاره کردیم، بی گمان باعث ایجاد یک محیط مضطرب در خانواده ها می شود.

وی گفت: از سویی دیگر این مسئولان باید قبل از ارسال این پیامک ها که از نظر محتوایی هیچ تفکر و تاملی پیش آن وجود ندارد، باید ابتدا یک بازدید میدانی از آمارها در مباحث مطرح شده در محتوای پیامک های مذکور داشتند، تا ناخواسته زمینه دو استرس را در خانواده ها ایجاد نکنند.

این روانشناس در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: این پیامک را باید تلقینی ناخواسته دانست که باعث تحریک خانواده ها و افراد و مهمتر از همه کاهش سطح تحریک پذیری فردی می گردد، شرایط کنونی در بحث در خانه ماندن بدین حد حاد نشده است که این پیامک ها که شعله های آتش نیم سوز را شعله ور تر می کنند بدین دستپاچگی برای افراد جامعه به ویژه در این شرایط ارسال شود.

آیین مهر در پایان سخنان خود بیان کرد: لذا می طلبد که در کنار تشکیل ستاد های ملی و استانی مدیریت کرونا، ستادی متشکل از روان شناسان، جامعه شناسان و... تشکیل می گردید که بی شک نقش این ستاد کمتر از ستاد مبارزه و مدیریت کرونا نخواهد بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1599511
ارسال نظر
نظرات