شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 09:53 منتشر شده در مورخ: 1399/01/27 شناسه خبر: 1599726
گفت و گو با مدیر «العالم سوریه»؛

به بهانه سالگرد تأسیس "العالم سوریه"/ صداوسیما و راه‌اندازی شبکه‌ای در آن سوی مرزها

به بهانه سالگرد تأسیس "العالم سوریه"/ صداوسیما و راه‌اندازی شبکه‌ای در آن سوی مرزها
مدیر شبکه "العالم سوریه" با اشاره به سمپاشی‌های اعتقادی صهیونیسم، تأکید کرد: امیدوارم شبکه العالم سوریه بتواند به یک پل ارتباطی میان دو ملت ایران و سوریه تبدیل شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزهای جنگ و غم و رنج به تدریج جای خود را به شادی ناشی از پیروزی بر تروریسم می‌دهد اما توقف شلیک‌ها و خاموشی آتشبارها به مفهوم ایمنی کامل نیست بلکه عرصه فرهنگ و رسانه به مراتب مأموریت مهم‌تری در پیش دارد تا مانع از ظهور مجدد فتنه‌های تفرقه افکن غربی شود.

در چنین شرایطی شبکه العالم سوریه در فروردین سال گذشته با 5 ساعت پخش در روز به صورت رسمی و بعد از چندین ماه کار آزمایشی، فعالیت خود را آغاز کرد. برنامه‌های این شبکه جدید که کاملاً متفاوت با شبکه خبری  «العالم» است، شامل قالب‌های متنوع تولید برنامه از خبری تا مستند و فیلم و سریال و… و مو ضوعات گوناگون از سیاسی تا فرهنگی و اجتماعی و… و ویژه مسائل داخلی سوریه است.

حالا یک سال گذشته و تجربه‌ای متفاوت در عرصه رسانه رقم خورده است. صداوسیما برای نخستین و تنها بار در عمر فعالیت خود، شبکه‌ای را در خارج مرزهای ایران راه‌اندازی کرده است و  مدیر و کلیه عوامل آن در کشور سوریه مشغول به کارند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , معاونت برون مرزی ,

برای آشنا شدن با این تلویزیون جدید ایران با ناجی چنانی مدیر شبکه العالم سوریه به گفت‌وگو نشستیم که از نظر شما می‌گذرد:

* العالم سوریه با چه اهدافی راه‌اندازی شد و چه رویکردهایی در نظر دارید؟

این شبکه با شعار الامل و المستقبل (امید و آینده) به منظور پاسداشت رشادت‌ها و صیانت از پیروزی‌ها و دستاوردهای ارزشمند محور مقاومت در مرحله پساداعش و نیز افزایش حضور فرهنگی و اجتماعی در افکار عمومی ملت سوریه و ارتباط‌گیری با نخبگان این کشور در عرصه‌های مختلف راه‌اندازی شده است. یکی دیگر از کارویژه‌های این شبکه معرفی توانایی‌های اقتصادی و صنعتی ایران برای بازسازی سوریه است. در یک سال سپری شده از افتتاح رسمی، خوشبختانه توانستیم میزان فعالیت شبکه را به 16 ساعت در روز افزایش دهیم که شتاب خوبی محسوب می‌شود.

* فعالیت شبکه را چگونه ارزیابی می‌کنید و  در چه بخش‌هایی فعالیت دارد؟

حضور رسانه‌ای کاملاً بومی وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه ظرفیتی بزرگ و یک فرصت کم‌نظیر و تکرار نشدنی برای جمهوری اسلامی ایران است که باید حداکثر استفاده تبلیغاتی از این ظرفیت رسانه‌ای به عمل آید. 

العالم سوریه براساس تحقیقات کارشناسی و رفتارشناسی مخاطب در حال تولید محتوا و پخش برنامه در بخش‌های مختلف دین، فرهنگ، فیلم و سریال، ورزشی و ... در قالب‌های متنوع و مطابق فناوری‌های روز با رعایت تنوع دینی و مذهبی سوریه است.

* از بازخوردها و نیز  نحوه اقبال مردم به العالم سوریه اطلاع دارید؟

چنانکه می‌دانید مخاطبان سوری به ویژه قشر جوان آن کشور، حضور و تعامل بسیاری در شبکه‌های اجتماعی سالیان اخیر داشته‌اند. از این رو تأثیرگذاری این رسانه‌های مجازی در مدیریت، هدایت و جریان‌سازی افکار عمومی، امری انکارناپذیر است. ما هم با درک این مهم دسترسی و ضریب نفوذ برنامه‌های شبکه را به شکل قابل ملاحظه‌ای گسترش دادیم و برای مثال دسترسی به محتوای  العالم سوریه در فضای مجازی از مرز سه میلیون نفر گذشته است که رقم کمی نیست. میانگین بازدیدهای پخش زنده در هر بار پخش بین  12 هزار تا 20 هزار بازدید است که از شبکه‌های خود کشور سوریه و حتی تلویزیون‌های مطرح لبنانی به مراتب بیشتر است.

برنامه‌های شبکه به نحو مطلوبی جا افتاده و از نظر تکنیک و قالب‌های گرافیکی و هویت بصری و هم از نظر محتوا، ریتم و ضرباهنگ، این برنامه‌ها مورد استقبال قرار گرفته است. برای نمونه از برنامه‌های گفت‌وگومحور طولانی و خسته‌کننده خبری نیست و مواردی را که مورد نیاز مردم است، در دستور کار داریم.  

* این شبکه چه جایگاهی در سوریه به دست آورده است؟

العالم سوریه حالا به  یکی از منابع مهم خبری و رسانه‌ای تبدیل شده و بسیاری از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های سوری از شبکه ما برای پوشش رویدادها و مناسبت‌های مختلف خودشان دعوت می‌کنند. همچنین به فراخور فعالیتی که دارند برنامه‌های شبکه را در وبسایت خود قرار می‌دهند.

* العالم سوریه چگونه می‌تواند در برابر دسیسه‌های رسانه‌ای غربی و سعودی مقاومت کند؟

سوریه دارای مردمی اهل مقاومت، بافرهنگ، بصیر و فهیم است. آنها می دانند دشمنان ملت سوریه برای پیش بردن برنامه های ضد سوری از رسانه استفاده می‌کردند. با وجود اینکه اکنون دشمنان سوریه در میدان نبرد قافیه را باخته‌اند اما بازهم به این سادگی دست بردار نخواهند بود و از مسیرهای دیگری دست به کار می‌شوند.

رسانه‌های غربی و سعودی همچنان به تفرقه‌افکنی، سمپاشی عقیدتی، یأس‌آفرینی در حوزه‌های مختلف معیشتی و بازسازی‌اند و تلاش می‌کنند با بزرگنمایی مشکلات، دولت دمشق را عاجز و ناکارآمد نشان دهند. به برکت گفتمان انقلاب اسلامی و تجربه‌های موفق برون‌مرزی صداوسیما در زمینه جنگ نرم، ما تلاش می‌کنیم توطئه‌های دشمنان را به صورت هوشمند و مبتکرانه خنثی کنیم. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که مدت چندانی از راه‌اندازی العالم سوریه نمی‌گذرد و از نظر امکانات، منابع مالی و نیروی‌انسانی هرگز قابل مقایسه با رسانه‌هایی نیستیم که کشورهای غربی و دولت سعودی با هدف‌گذاری‌های ویژه راه‌اندازی کرده‌اند. 

* به نظر شما بعد از پایان جنگ ممکن است فتنه‌ای جدید باز هم از مسیر افکار مردم سوریه به وسیله عربستان، آمریکا و انگلیس شروع شود؟

دشمنان سوریه به ویژه رسانه‌های وابسته به سعودی هرگز دست از دشمنی با ملت سوریه برنمی‌دارند. آنها به دنبال اهدافی که علیه وحدت امت اسلام است، فعالیت می‌کنند و به ابزاری در خدمت رژیم صهیونیستی تبدیل شده‌اند. این قبیل رسانه‌ها به بهانه‌های مختلف به دنبال تفرقه‌افکنی بوده و از هیچ اقدامی دریغ نمی‌ورزند.

ماهیت رسانه‌های فتنه‌گر غربی و سعودی آشکار شده و مردم سوریه به این شبکه‌های رسوا، کاملاً بی‌اعتمادند از طرف دیگر هرگز فراموش نمی‌کنند حامیان آن رسانه‌ها که آمریکا، سعودی و انگلیس‌اند، چه بر سر کشورشان آوردند.

* چگونه می‌توان با آگاهی رساندن به مردم سوریه توطئه‌های غرب و عربستان و اسرائیل را خنثی کرد؟

یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های شبکه العالم سوریه علاوه بر امید دادن به مردم، آگاهی‌بخشی نیز هست. یادآوری رشادت‌ها و آنچه را به مردم این کشور گذشت، برعهده خود می‌دانیم. می‌دانید که شبکه‌های بیگانه عامل چه ویرانی‌ها، کشتارها و فتنه‌هایی بودند که هرگز از حافظه مردم سوریه پاک نخواهد شد.

نیت‌های خبیث و شوم رژیم‌های صهیونیستی و سعودی و ایجاد گروهک‌های تروریست مانند داعش و النصره قابل اغماض نیست. همچنانکه مردم سوریه دوستان خود را در محور مقاومت همیشه به یاد خواهند داشت. یادآوری این نکات و ممانعت از فراموشی آن دسیسه‌ها را تا حد امکان پیگیری می‌کنیم.

* چه مشکلاتی در مسیر فعالیت العالم سوریه وجود دارد؟

در ابتدای فعالیت به لحاظ ساختاری و اداری مشکلاتی در سوریه داشتیم که اکنون تا حدودی حل شده است.  تاکنون وزارت اطلاع‌رسانی سوریه  همکاری خوبی با ما داشته است.

مسأله دیگر تنگناهای مالی و ارزی است؛ البته به دشواری تأمین اعتبار و انتقال ارز واقفیم اما محدودیت مالی مانع از آن می‌شود که اهداف شبکه به نحو احسن تحقق یابد. بنابراین برای اینکه شبکه العالم سوریه بتواند لسان صدقی باشد و در صیانت از موفقیت‌ها و رشادت‌های محور مقاومت باشد مؤثر ظاهر شود نیاز به حمایت‌های بیشتری است. 

* آیا آرزویی هست که بخواهید تحقق آن را در شبکه العالم سوریه ببینید؟

امیدوارم شبکه العالم سوریه بتواند به یک پل ارتباطی میان دو ملت ایران و سوریه تبدیل شود. تصورم این است شناخت نسبتاً خوبی از امکانات، تمدن، فرهنگ و توانمندی‌های دو کشور از یکدیگر وجود ندارد. از این رو افکار عمومی نیازمند آگاهی بیشتر در خصوص این ظرفیت‌هاست. برای مثال بسیای از مردم سوریه اطلاع کاملی از پیشرفت‌ها و توانمندی‌های کشورمان ندارند.

در حالی که در حوزه‌های فکر، فرهنگ، ادبیات، علم، اقتصاد،  نمایش و هنر زمینه‌های بسیاری وجود دارد و لازم است این ظرفیت‌ها معرفی شود. ارتباط گیری نخبگان دو کشور در همه زمینه‌ها باید برقرار باشد.

خوشبختانه این روند شروع شده و با برنامه‌هایی که از شبکه العالم سوریه پخش می‌شود مانند جاذبه‌های گردشگری ایران، مستند، فیلم و سریال موجب خواهد شد که مردم سوریه به تدریج از ظرفیت‌های ایران مطلع شوند. از این رو آرزو دارم این شبکه بتواند آینه تمام‌نمایی برای معرفی ظرفیت‌های دو کشور به همدیگر.

منبع:تسنیم

https://www.dana.ir/1599726
ارسال نظر
نظرات