شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:31 منتشر شده در مورخ: 1399/01/27 شناسه خبر: 1599733
یادداشت؛

شورایی که در کردستان وجود خارجی ندارد

شورایی که در کردستان وجود خارجی ندارد
شورای اطلاع‌رسانی موظف است ساز و کار اطلاعات را بین بخش‌های مختلف برقرار نموده و بر آن نظارت نماید تا در نتیجه با پاسخگویی فعال، استانداری و دستگاه‌های اجرایی را در پیشبرد اهداف خود یاری نماید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، گستردگی حیطه وظایف و نقش محوری استانداری به عنوان رکن اساسی دستگاه‌های اجرایی استان و نوع تعامل با سایر نهادهای حکومتی در ایفای وظایف حاکمیتی خود در همه زمینه‌ها اعم از سیاسی امنیتی اجتماعی و عمرانی موجب شده است که استانداری درجایگاه منبع اخبار نقش ثابت و موثری در فضای رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی استان ایفا نموده و بعنوان مرجع اصلی پاسخ گویی درزمینه‌های متنوع مورد پرسش قرار گیرد.

به این ترتیب ضرورت تاسیس ساختاری که علاوه بر محوریت در حوزه سیاست گذاری و هماهنگی در امر اطلاع‌رسانی صاحب صلاحیت و دارای ضمانت اجرایی بوده و در جهت ایجاد و ترویج گفتمان غالب منطبق بر سیاست‌های کلان نظام بین دستگاه‌های اجرایی، بخش‌ها و سازمان های مطبوع تلاش نماید، کاملا احساس می گردد.
این ساختار به منظور ایفای نقش اساسی درحوزه اطلاع رسانی موظف است سازوکار اطلاعات را بین بخش‌های مختلف برقرار نموده و بر آن نظارت نماید تا در نتیجه با پاسخگویی فعال، استانداری را در پیشبرد اهداف خود یاری نماید.

شورای اطلاع رسانی دراستان‌ها در اجرای سیاست‌های کلان دولت مبنی بر اطلاع‌رسانی شفاف به افکار عمومی در مورد طرح‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های عمرانی، اقتصادی، ساماندهی وضعیت سیاسی، اجتماعی و امنیتی تشکیل شده‌اند و این شورا علاوه بر محوریت در حوزه سیاست‌گذاری و هماهنگی در امر اطلاع رسانی در جهت ایجاد و ترویج گفتمان غالب منطبق بر سیاست‌های کلان نظام بین دستگاه‌های اجرایی، بخش‌ها و سازمان‌های متبوع  گام برمی‌دارد.

شورای اطلاع‌رسانی  موظف است ساز و کار اطلاعات را بین بخش‌های مختلف برقرار نموده و بر آن نظارت نماید تا در نتیجه با پاسخگویی فعال، استانداری و دستگاه‌های اجرایی را در پیشبرد اهداف خود یاری نماید.

تحلیل خط مشی و سیاست‌های رسانه‌ای و تحلیل محتوای رسانه‌های استان و همچنین سیاست‌گذاری رسانه‌ای از وظایف کمیته  امور رسانه‌ای و مطبوعاتی است که اعضای این کمیته از بین رسانه‌های تاثیر گذار استان‌ها انتخاب می‌شوند.

رصد فضای مجازی استان، انتشار  اخبار در شبکه‌های اجتماعی و رفع ابهامات ، چالش‌ها و شایعات کاذب در  فضای مجازی از جمله وظایف کمیته فضای مجازی شورای اطلاع‌رسانی در استان‌هاست که متأسفانه طی چند سال اخیر نه تنها شاهد اقدامات مؤثر در این عرصه در کردستان نبوده‌ایم بلکه به نوعی شاهد منفعل‌بودن شورای اطلاع‌رسانی و یا شاید تعطیلی این شورای تأثیرگذار در استان بوده‌ایم.

استان کردستان یکی از استان‌های ویژه ایران اسلامی از لحاظ منابع آب و خاک، شرایط مرزی و جغرافیایی، تنوع قومی و مذهبی است و این ویژگی‌ها موجب شده است که اخبار و رویدادهای کردستان به عنوان سوژه‌ای درجه اول برای رسانه‌های داخلی و خارجی قلمداد شود.

با وجود این شرایط ویژه کردستان متأسفانه طی سنوات اخیر هیچ همتی برای سامان‌دادن به وضعیت اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی اطلاعاتی به اصحاب رسانه و در نهایت به مردم استان صورت نگرفته است.

کم‌کاری شورای اطلاع‌رسانی استان و منفعل‌بودن این شورا در حوادث و اتفاقات مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی طی سنوات اخیر صدمات بسیاری را به استان وارد کرده است و این منفعل بودن موجب شده است که بازار شایعات در استان داغ شده و موج‌سواری رسانه‌ای نیز به دست رسانه‌های خارجی و معاند بیافتد.

ضعف و یا به بیانی دیگر تعطیلی شورای اطلاع‌رسانی استان کردستان نه تنها خدمات دولت را در اذهان عمومی ضعیف جلوه داده است بلکه موجب شده است که رسانه‌های استان از دریافت اطلاعات درجه اول محروم شده و بر تأثیرگذاری آن‌ها در جامعه اثرات منفی بگذارد.

شورای اطلاع رسانی استان که زیر نظر معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان فعالیت می‌کند باید بر عملکرد دستگاه‌ها در زمینه اطلاع رسانی اقدامات و دستاوردها نظارت داشته باشد تا امر اطلاع‌رسانی در دستگاه‌های اجرائی استان در اسرع وقت و به بهترین نحو انجام شود اما متأسفانه این شورا جزو منفعل‌ترین شوراها و ناکارآمدترین شوراهای استان کردستان طی سنوات اخیر بوده است.

باید به این مهم توجه کرد که اطلاع‌رسانی و انعکاس اقدامات و دستاوردهای نظام زمینه رضایتمندی و تقویت روحیه امید و نشاط در جامعه را فراهم می کند و اگر از این اصل بسیار مهم غفلت نماییم به آسانی سرمایه‌های اجتماعی را از دست خواهیم داد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1599733
ارسال نظر
نظرات