شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 11:46 منتشر شده در مورخ: 1399/01/27 شناسه خبر: 1599742
گزارشی از مشکلات متعدد روستاهای خراسان جنوبی؛

آلودگی آب، مشکل اصلی روستاهای خراسان جنوبی/ مسئولین وعده صد من یک غاز ندهند

آلودگی آب، مشکل اصلی روستاهای خراسان جنوبی/ مسئولین وعده صد من یک غاز ندهند
روستای مرزی اِشک از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان دارای مشکلات فراوانی است که می‌طلبد مسئولان برای رفع مشکلات این روستا توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، طی سال‌های گذشته به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی‌، قنات‌های بسیاری در روستاها خشک شده و ادامه زندگی را با مشکل مواجه کرده است.

 
یکی از راه‌های کمک به مردم روستایی که با مشکل کمبود و نبود آب مواجه هستند آبرسانی سیار به روستاها است اما این راه حل موقتی است و باید برای رفع مشکل کم آبی در روستاهایی که دارای جمعیت زیاد است چاره اندیشی اساسی صورت گیرد.
 
با توجه به این‌که سالم بودن آب شرب مورد نیاز مردم نیز از دیگر مسائل مهمی است که باید مورد توجه باشد اما مردم روستای اِشک از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان از نعمت آب شرب سالم محروم هستند و در این روزهایی که همه برای سلامتی خود و رهایی از بیماری کرونا باید چندین نوبت در شبانه روز دست‌های خود را با آب و صابون بشویند، مردم روستای اِشک از آب شرب غیربهداشتی استفاده می‌کنند که برای آنها مشکلات فراوانی به وجود آورده است.
 
آب شرب روستای اِشک آلوده است/ مسئولان چاره اندیشی کنند
 
نهتانی دهیار روستای اِشک در گفت‌وگو با خاورستان،در این خصوص اظهار کرد: روستای اِشک در 17 کیلومتری شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان قرار دارد و دارای 200 خانوار و 850 نفر جمعیت است.
 
وی افزود: به دلیل خشکسالی آب قنات روستای اشک خشک شده و کشاورزی در این روستا از رونق افتاده است اما یک قنات که مربوط به چند نفر از اهالی روستا است مقداری آب دارد که در حال حاضر تمامی مردم روستا از این آب برای شرب استفاده می‌کنند.
 
دهیار روستای اشک بیان کرد: آبی که در حال حاضر مورد استفاده مردم است از نظر بهداشتی سالم نیست و طی آزمایشاتی که توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان درمیان انجام شده به مردم اعلام کردند از این آب استفاده نشود چراکه موجب بیماری مردم خواهد شد.
 
نهتانی عنوان کرد: از طرفی در روستای اشک هیچ آبی به جز آب این قنات برای استفاده وجود ندارد و مردم به اجبار مجبور به استفاده از آب آلوده هستند.
 
وی اظهار کرد: آب موجود در روستای اشک برای خوردن، شستن لباس و ظرف و حتی مورد استفاده دام‌ها است.
 
دهیار روستای اشک از انجام آبرسانی سیار به روستا خبر داد و گفت: دو تانکر 5 و 10 هزار لیتری آب در سطح روستا وجود دارد و مقرر شده آبفار شهرستان درمیان در ماه 60 تانکر آب شرب برای مردم ارسال کند اما متاسفانه در ماه فقط 25 تانکر آب برای روستای اشک ارسال می‌شود.
 
نهتانی عنوان کرد: در فصل زمستان نیاز به آب کمتر بود اما با توجه به گرم شدن هوا و جمعیت ساکن در روستا میزان آب ارسال شده سیار، کفایت نمی‌کند.
 
گلایه از نامنظم بودن برنامه آبرسانی سیار
 
وی خاطرنشان کرد: آبرسانی سیار به روستای اشک بدون برنامه‌ریزی و نامنظم است شاید در یک بازه زمانی حدود 15 روز هیچ تانکر آبی برای روستا ارسال نشود اما گاهی اوقات برای چندین روز متوالی یا در یک روز سه تانکر آب برای روستا می آورند.
 
دهیار روستای اشک بیان کرد: برنامه آبرسانی به روستا باید منظم باشد، این‌که مردم 15 روز بدون آب باشند و یک روز چندین تانکر آب ارسال شود مناسب نیست.
 
نهتانی عنوان کرد: اگر قرار است در ماه 60 تانکر آب برای روستا ارسال شود باید روزی دو تانکر آب به روستا بیاورند.
 
وی اظهار کرد: زمانی‌که برای پیگیری مشکلات و دیر ارسال کردن تانکر آب به روستا، به اداره آبفار درمیان مراجعه می‌کنیم با گفتن نبود و کمبود اعتبار، بدهی به رانندگان و عدم همکاری رانندگان تانکرها برای آبرسانی سیار پاسخ ما را می‌دهند؛ اما این که جواب نشد. اگر اداره‌ای مشکل اعتباری دارد مردم در روستاهای مرزی و دور افتاده باید تاوان بدهی‌ها را بدهند؟
 
گلایه از بی توجهی مسئولان شهرستان درمیان به روستای اِشک/ کسب درآمد از طریق کارگری در تهران
 
دهیار روستای اشک با بیان این‌که از مسئولان شهرستان درمیان بسیار گلایه‌مند هستم، تصریح کرد: متاسفانه مسئولان شهرستان هیچ توجهی به روستای اشک ندارند و مردم این روستا احساس می‌کنند جزئی از کشور افغانستان هستند که هیچ مسئولی به فکر این روستا نیست.
 
نهتانی با بیان این‌که اداره آبفار درمیان در 13 کیلومتری روستای اشک چاهی حفر کرده که دارای آب گوارا و شیرینی است، افزود: مسئولان قول دادند برای آبرسانی پایدار به روستا از این چاه اقدام شود و تاکنون فقط دو کیلومتر لوله گذاری انجام شده اما حدود یکسال است که کار متوقف و ادامه پیدا نکرده است.
 
وی تصریح کرد: بیش از 20 سال است مردم روستای اشک برای تامین آب روستا نامه‌نگاری داشته و به ادارات شهرستان و استان مراجعه می‌کنند اما تاکنون به نتیجه مناسبی نرسیده‌اند.
 
دهیار روستای اشک بیان کرد: کشاورزی در روستای اشک به طور کامل تعطیل شده است و منبع درآمد مردم از طریق کارگری در تابستان‌های داغ در تهران تامین می‌شود و زمستان برای این‌که بالای سر خانواده باشند به روستا می‌آیند.
 
نهتانی از مهاجرت جوانان روستا برای کارگری به تهران گلایه کرد و گفت: شرایط زندگی جوانان روستای اشک در تهران با وجود کارگری اصلا خوب نیست و بهتر است مسئولان شهرستان برای جلوگیری از کاهش جمعیت جوانان روستاها چاره اندیشی کنند.
 
داستان همیشگی حضور مسئولان در مناطق مرزی و قول‌های بدون عمل/ مشکلات روستای اِشک بسیار است
 
وی به سفر استاندار خراسان‌جنوبی به شهرستان درمیان، حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در سال 97 و برخی از مسئولان استانی به روستای اشک اشاره کرد و افزود: حضور مسئولان تنها در حد دیدن روستا و دادن چند قول در حضور مردم بوده و تاکنون هیچ قولی عملی نشده و هیچ اتفاق خوبی برای روستای اشک نیفتاده است.
 
دهیار روستای اشک با بیان سایر مشکلات روستا، اظهار کرد: مشکل دیگر روستای اشک عدم دسترسی به شبکه دیجیتال است.
 
نهتانی افزود: حدود پنج سال قبل فضای مورد نیاز و برخی از تجهیزات گیرنده دیجیتال در روستا فراهم شده اما طبق گفته مسئولان مربوطه یکی از تجهیزات وجود نداشت که گفتند تهیه خواهد شد و برای راه‌اندازی کامل شبکه دیجیتال در روستا اقدام می‌شود اما هم‌اکنون بعد از گذشت پنج سال نه تنها تجهیزات کامل نشده بلکه همان مقداری از تجهیزات و فضایی که آماده شده از قبل بود به دلیل حضور در فضای باز و در معرض باد، خاک، آفتاب و ... خراب شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر روستا عدم آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت است و با توجه به این‌که در حال حاضر پیگیری دروس دانش آموزان از طریق اینترنت و پیام رسان‌ها انجام می‌شود، دانش‌آموزان این روستا در این روزها با مشکلات جدی مواجه هستند.
 
دهیار روستای اشک با بیان این‌که روستای ما بین دو شهر اسدیه و گزیک قرار گرفته است تصریح کرد: علی‌رغم نزدیک بودن به این دو شهر اما از بسیاری امکانات حداقلی برای زندگی در روستا محروم هستیم.
 
نهتانی اظهار کرد: مشکل دیگر در روستای اشک عدم واگذاری زمین به جوانان روستا برای ساخت خانه است.
 
زمین برای ساخت خانه در روستا واگذار نمی کنند!/ منابع طبیعی اجازه نمی‌دهد
 
وی با اشاره به طرح مسکن محرومان، گفت: در این خصوص 27 نفر برای ساخت خانه معرفی شدند و تعدادی خانه در روستا ساخته شد اما به دلیل تقاضای زیاد مردم و جوانانی که قصد ماندگاری در روستا و خانه سازی دارند علی‌رغم وجود زمین در روستا اما بنیاد مسکن شهرستان درمیان زمین‌ها را واگذار نمی‌کند و می‌گویند زمین‌ها در اختیار منابع طبیعی است.
 
دهیار روستای اشک اظهار کرد: برای واگذاری زمین نامه‌نگاری‌های زیادی انجام شده اما تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.
 
نهتانی تصریح کرد: زمین‌هایی که منابع طبیعی تصرف کرده در گذشته مورد استفاده کشاورزی مردم روستا بوده است. منابع طبیعی زمینی که متعلق به مردم بوده را تصرف کرده و اکنون به مردم واگذار نمی‌کند.
 
وی اظهار کرد: اراضی بسیار زیاد دیگری نیز در روستا وجود دارد که حدود 35 سال مردم در آن کشت دیم گندم انجام می‌داند اما از چند سال قبل منابع طبیعی شهرستان درمیان اطراف این اراضی را بلوکه گذاشته و اجازه کشت دیم گندم به مردم نمی‌دهد.
 
دهیار روستای اشک افزود: در روستایی که آب برای خوردن نیست چه برسد به کشاورزی چرا باید اجازه کشت دیم که هیچ نیازی به آب ندارد و گندم مورد نیاز اهالی را تامین می‌کند به مردم روستا داده نشود؟
 
نهتانی تصریح کرد: صدای مردم روستا هر روز برای مشکلات موجود در این روستا به ویژه وضعیت نامناسب آب بلند است و از بی توجهی مسئولان گلایه دارند و خواستار پیگری و رفع مشکلات هستند.
 
وی اظهار کرد: بارها برای پیگیری مشکلات عدیده روستا به ادارات مختلف مراجعه داشتیم اما دریغ از توجه جدی و اقدامی برای رفع مشکلات.
 
پاسخ مسئولان شهرستان درمیان/ اگر نیاز باشد سهمیه آب روستای اِشک بیشتر می‌شود!
 
جهت پیگیری و دریافت پاسخ با مسئولان شهرستان درمیان گفت‌وگو کردیم.
 
راستین راستکار مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان در گفت‌وگو با خاورستان، در مورد مشکل آب در روستای اِشک اظهار کرد: باتوجه به این‌که آبرسانی به روستای اشک از طریق آبرسانی سیار انجام می شود سهمیه هر خانوار در روز ۵۰ لیتر است که در ماه سهم روستای اشک ۲۰ تانکر می‌باشد.
 
وی افزود: طی چند سال گذشته ۴۰ سرویس یعنی دو برابر سهمیه به روستای اشک آبرسانی شده و به صورت ویژه نیز در سال گذشته ۵۰ تا ۶۰ تانکر آب برای اهالی اشک ارسال شده است.
 
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان بیان کرد: اما مدتی است که با مشکل نبود وسایل نقلیه آبرسانی یا عدم همکاری رانندگان در شهرستان مواجه شدیم. 
 
راستکار عنوان کرد: لذا قبل از نوروز امسال با یک وسیله نقلیه آبرسانی جدید قرارداد بسته شد و در حال حاضر حداقل ۴۰ تانکر آب به روستای اشک ارسال می‌شود.
 
وی قول پیگیری داد و گفت: اگر نیاز باشد حتما سهمیه روستای اشک را بیشتر خواهیم کرد.
 
راه اندازی شبکه دیجیتال روستای اشک در سال جاری در صورت تأمین اعتبار
 
فرهنگی مسئول صدا و سیمای شهرستان درمیان نیز در خصوص مشکل شبکه دیجیتال در روستای اِشک، گفت: ایستگاه روستای اشک برای شبکه آنالوگ راه‌اندازی شد که نهایتا از یک تا چهار شبکه گیرایی داشت.
 
وی افزود: اما زمان اتمام پروژه همزمان شد با ورود گیرنده‌های دیجیتال و دیگر شبکه آنالوگ تولید نمی‌شد.
 
مسئول صدا و سیمای شهرستان درمیان بیان کرد: گیرنده‌های دیجیتال نیز از سال 1389 که از مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها آغاز شده به ترتیب در روستاها با ترتیب اولویت جمعیتی انجام می‌شود.
 
فرهنگی عنوان کرد: برای روستای اشک در سال گذشته تامین اعتبار شد اما متاسفانه تخصیصی وجود نداشت.
 
وی اظهار کرد:  اگر در نیمه اول سال جاری تخصیص اعتبار انجام شود حتما برای راه‌اندازی شبکه دیجیتال در این روستا اقدام خواهد شد.
 
اراضی برای واگذاری و ساخت مسکن در حال تملک است
 
علی غلامی مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان درمیان در خصوص واگذاری زمین برای ساخت خانه به متقاضیان روستای اِشک در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: سال گذشته 15 قطعه زمین به متقاضیان در این روستا واگذار شده است.
 
وی افزود: در بحث مسکن محرومان نیز بیش از 20 نفر از طرف دهیاری معرفی شدند و کارهای ساخت مسکن در روستای اشک انجام شد.
 
مسئول بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درمیان در خصوص تقاضای مردم جهت واگذاری بیشتر زمین و ساخت خانه در روستا، بیان کرد: به دلیل این‌که اراضی در اختیار منابع طبیعی است باید برای واگذاری زمین از منابع طبیعی درخواست شود که خوشبختانه پیگیری‌های لازم به عمل آمده و اراضی در حال تملک است.
 
غلامی عنوان کرد: به محض تملک اراضیِ در اختیار منابع طبیعی توسط بنیاد مسکن شهرستان درمیان، زمین به متقاضیان روستای اشک تحویل داده می‌شود.
 
پوشش اینترنت تلفن همراه روستای اِشک ارتقا می‌یابد
 
مصطفی بهی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان‌جنوبی نیز در خصوص مشکل اینترنت تلفن همراه در روستای اِشک به خاورستان، گفت: در حال حاضر پوشش اینترنت تلفن همراه برای روستای اِشک از یک سایت جاده‌ای فراهم شده است.
 
وی افزود: ارتقای این سایت جاده‌ای در برنامه است و تلاش می‌شود از نسل دو به سه و چهار ارتقا داده شود.
 
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان‌جنوبی بیان کرد: تلاش می‌شود ارتقای سایت جاده‌ای روستای اِشک در سال جاری انجام و مردم از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شوند.
 
منابع طبیعی آماده واگذاری زمین به بنیاد مسکن است اما بنیاد پیگیری نمی‌کند!
 
امان‌الله مرادی مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درمیان نیز در خصوص واگذاری اراضی برای احداث مسکن در روستای اشک، اظهار کرد: منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درمیان در سال 1392 حدود 15 هزار متر مربع زمین به صورت رایگان برای احداث مسکن در روستای اشک به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان واگذار کرده است.
 
وی افزود: در سال ۱۳۹۴ نیز بنیاد مسکن شهرستان درمیان درخواست واگذاری زمین برای روستای اِشک از منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان را داشته که این اداره مشخصات اراضی قابل واگذاری که بیش از چهل و پنج هزار متر مربع بود را اعلام کرد اما متاسفانه از سوی بنیاد مسکن پیگیری برای واگذاری اراضی صورت نگرفت.
 
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درمیان بیان کرد: این اداره در صورت وجود اراضی ملی در حاشیه روستاها، هیچ محدودیتی برای واگذاری زمین برای ساخت مسکن به اداره بنیاد مسکن شهرستان ندارد همان‌گونه که تاکنون به برای احداث مسکن روستایی اراضی به صورت رایگان به بنیاد مسکن واگذار شده است.
 
اگر اهالی اِشک اراضی ملی را حق خود می‌دانند علیه منابع طبیعی شکایت کنند
 
مرادی در خصوص گلایه مردم روستا مبنی بر عدم اجازه کشت دیم در اراضی این روستا، اظهار کرد: مراحل اجرایی اخذ سند مالکیت برای دولت در مرتع روستای اِشک در سال ۱۳۹۰ به پایان رسیده و سند مالکیت به نام دولت اخذ شده است.
 
وی افزود: پس از آن برای حفظ حریم اراضی  ملی کمربند حفاظتی از نوع بنچ مارک در این اراضی اجرا شده  که مرز بین اراضی  مردم و دولت را مشخص می‌کند.
 
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درمیان گفت: چنانچه اهالی روستا خود را محق بر اراضی ملی می‌دانند می‌توانند با مراجعه به محاکم قضایی  علیه این اداره  طرح دعوی کنند.
 
مرادی تصریح کرد: براساس قوانین هر گونه دخل و تصرف در اراضی  ملی مستلزم اخذ مجوز از ادارات منابع طبیعی است در غیر این صورت هرگونه اقدامی جرم محسوب می‌شود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1599742
ارسال نظر
نظرات