شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 13:36 منتشر شده در مورخ: 1399/01/27 شناسه خبر: 1599844
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

سطح زیر کشت باغات در خراسان‌جنوبی 86 هزار هکتار است/ برداشت 13 هزار تن محصولات گلخانه‌ای

سطح زیر کشت باغات در خراسان‌جنوبی 86 هزار هکتار است/ برداشت 13 هزار تن محصولات گلخانه‌ای
رضایی گفت: سطح زیر کشت باغات در خراسان جنوبی 86 هزار هکتار بدون احتساب گلخانه‌ها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، عبدالرضا رضایی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری که به صورت زنده از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات در خراسان جنوبی 86 هزار هکتار بدون احتساب گلخانه‌ها است.

 
تولیدات باغی خراسان‌جنوبی در سال گذشته به 130 تن رسید
 
وی افزود: در سال گذشته میزان تولیدات باغی خراسان‌جنوبی 130 هزار تن بود که در مقایسه با سال 97 حدود 12 درصد تولید و 4.6 درصد سطح زیر کشت افزایش داشته است.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: توسعه گلخانه از مهمترین طرح‌های جهاد کشاورزی است که بسیار مورد توجه است.
 
برداشت 13 هزار تن محصولات گلخانه‌ای
 
رضایی عنوان کرد: در سال گذشته از 72.2 هکتار گلخانه‌های موجود در استان 13 هزار تن محصولات گلخانه‌ای برداشت شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: درسال 97 سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان 67.3 هکتار بود و 11 هزار تن محصولات گلخانه‌ای تولید شده است.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد:  در سال گذشته سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان 12 هکتار توسعه پیدا کرد که 5 هکتار زیر تولید رفت و مابقی آماده کشت و تولید است.
 
اهمیت توسعه باغات در اراضی شیبدار
 
رضایی در خصوص توسعه باغات در اراضی شیبدار، عنوان کرد: طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار در شرایط خشکسالی و کمبود آب مسئله بسیار مهمی است که بهتراست برای مصرف بهینه آب مورد توجه قرار گیرد.
 
وی بیان کرد: توسعه باغات در اراضی شیبدار 50 درصد در اراضی ملی و 50 درصد در مستثنیات قابل اجرا است.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: با استفاده از ذخیره سازی آب باران و پتانسیل رشد محصولاتی از جمله زرشک، گل محمدی و بادام به صورت دیم در استان می‌توان از طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار استفاده کرد و شاهد تولیدات خوبی بود.
 
رضایی اظهار کرد: در سال 1397 توسعه باغات در اراضی شیبدار در 230 هکتار و در سال گذشته در 111 هکتار اجرا شده است.
 
وی با بیان این‌که در سال گذشته توسعه اراضی شیبدار نسبت به سال 97 کاهش داشته، افزود: امیدواریم در سال جاری توسعه باغات در اراضی شیبدار بیشتر باشد.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تاکید کرد: طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار باید طبق اصول فنی انجام شود در غیر اینصورت نتیجه مورد نظر را نخواهد داشت.
 
اجرای نهضت گلخانه‌ای در استان خراسان‌جنوبی
 
رضایی در مورد اجرای نهضت گلخانه‌ای در استان خراسان‌جنوبی گفت: درسال گذشته طرح اجرای یک‌هزار هکتار گلخانه در خراسان‌جنوبی آغاز شد که از این میزان 700 هکتار برای گلخانه و 300 هکتار دیگر سایر موارد است.
 
وی خاطرنشان کرد: در استان کم آبی مانند خراسان‌جنوبی توسعه گلخانه و کشت محصولات گلخانه‌ای بهترین روش برای مصرف بهینه آب است.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: سال گذشته 70 هکتار گلخانه در استان به مرحله بهره‌برداری رسید و 73 هکتار طرح آماده معرفی به بانک داشتیم.
 
رضایی بیان کرد: عمده بحث توسعه گلخانه در خراسان‌جنوبی شامل توسعه مجتمع های گلخانه‌ای می‌شود.
 
وی بیان کرد: 699 هکتار اراضی پیشنهادی مرحله اول است که باید برای اجرای طرح‌ها گلخانه‌ای بررسی شود.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: از 699 هکتار 215 هکتار در اختیار شرکت شهرک‌ها قرار گرفته که برای 140 هکتار کارهای مطالعاتی توسط شرکت شهرک‌ها انجام شده است.
 
رضایی خاطرنشان کرد: تاکنون 3 هزار و 333 میلیارد ریال طرح برای احداث گلخانه به بانک‌های عامل معرفی شدند که 4 طرح به دلیل ملی بودن و دارای وسعت 18.5 هکتار و ارزش یک‌هزار و 161 میلیارد ریال در کارگروه ملی مورد بررسی و تایید قرار می‌گیرد.
 
وی با اشاره به احداث گلخانه‌های کوچک مقیاس، خاطرنشان کرد: این نوع از گلخانه ها در متراژ کمتر از 300 متر مربع اجازه فعالیت دارند و متقاضیانی که خودشان زمین و آب دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه پنجره واحد نسبت به ثبت تقاضا و سیر مراحل بعدی اقدام کنند.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: آندسته از متقاضیانی که زمین و آب برای احداث گلخانه ندارند برای دریافت زمین،تسهیلات و آب به شرکت شهرک‌ها معرفی می‌شوند و فضای مورد نیاز برای کار در اختیار آنها قرار داده میش‌ود.
 
رضایی در خصوص اختصاص اعتبار برای توسعه باغات در اراضی شیبدار، بیان کرد: دولت اعتبار محدودی به عنوان کار الگویی در برخی از استان‌ها در نظر می‌گیرد اما در سال جاری تاکنون اعتباری دراین خصوص در نظر گرفته نشده است.
 
تولید بیش از 12 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در سال 98
 
وی عنوان کرد: در سال گذشته میزان تولیدات برداشت شده از گلخانه‌های استان 12 هزار و 905 تن بوده است.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: محصولات کشت شده در گلخانه‌ها شامل گوجه فرنگی، خیار سبز، فلفل، سبزی و صیفی‌جات است و بصورت محدود کشت گیاهان دارویی از جمله آلو ورا در استان کشت می‌شود.
 
وجود 8 مجتمع گلخانه‌ای در خراسان‌جنوبی/ کشت عناب به صورت گلخانه‌ای
 
رضایی با بیان این‌که 8 مجتمع گلخانه‌ای در 8 شهرستان استان داریم، افزود: دو گلخانه بزرگ کشت گیاهان زینتی از جمله گل رز نیز در استان فعال است.
 
وی از بررسی‌های لازم جهت کشت عناب گلخانه‌ای دراستان خبر داد و گفت: با توجه به این‌که این کار در کشورهای دیگر انجام شده و نتیجه داده در خراسان جنوبی نیز تلاش می‌شود این ایده اجرایی شود و در تمام سال عناب داشته باشیم.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای فروش محصولات گلخانه ای نیز به بازاریابی توسط تولید کننده و تشکیل تعاونی نیازمندیم.
 
رضایی تصریح کرد: توسعه مجتمع های گلخانه ای نیز باعث بازریابی و فراهم شدن زمینه صادرات محصولات تولیدی خواهد شد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1599844
ارسال نظر
نظرات