شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:40 منتشر شده در مورخ: 1399/01/31 شناسه خبر: 1600818

بی توجهی به مطالبات مردم یک شهر/ دهگلان با 65 هزار نفر جمعیت فاقد شهربازی است!

بی توجهی به مطالبات مردم یک شهر/ دهگلان با 65 هزار نفر جمعیت فاقد شهربازی است!
احداث یک شهر بازی مناسب و استاندارد برای کودکان، نوجوانان و تخلیه انرژی آن‌ها و ایجاد فضای مفرح یک نیاز ضروری برای شهرستان دهگلان است که این امر از نگاه مسؤولان ذیربط دور مانده است و نیاز به توجه و همت بیشتری دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از کردتودی احداث یک شهر بازی مناسب و استاندارد برای کودکان، نوجوانان و تخلیه انرژی آن‌ها و ایجاد فضای مفرح یک نیاز ضروری برای شهرستان دهگلاناست که این امر از نگاه مسئولان ذیربط مفقود مانده که نیاز به توجه و همت بیشتری دارد، زیرا عدم کمبود برنامه‌های فرهنگی و امکانات تفریحی زمینه ساز آسیب های اجتماعی در میان نوجوانان و کودکان است.امروزه تردیدی وجود ندارد که لازمه زیستن پایدار انسان، همزیستی با طبیعت است و هرجا و هر زمان این همزیستی در معرض مخاطره و آسیب قرار گیرد، زندگی انسانها نیز به اشکال مختلف با نابسامانی‌های گوناگون روبرو می‌گردد. از آنجـا که پارک‌ها حلقه بارز واسط بین انسان و طبیعت هستند، می‌توان این اماکن را به عنوان یکی از نخستین کارکردهایی دانست که ساکنین شهرها به نوعی همواره با آن در تماس اند. با توجه به ضرورت مساله ایمنی در فضاهای عمومی و پارک‌های شهری، این موضوع برای شهر در این پژوهش باید مورد بررسی قرار گیرد.

مشاهده می‌شود در پارک‌ها و بلوارهای سطح شهر اندک وسایلی برای بازی کودکان قرار داده شده که هیچگاه نتوانسته است خلاء یک شهربازی استاندارد، شاد و زیبا را برای کودکان و نوجوانان این دیار پرکند.

بی‌شک هر قشری در جامعه مطالبات و حقوقی دارند و قطعا مطالبه کودکان این دیار داشتن حداقل یک شهربازی مناسب و استاندارد است.

نخستین وسیله ایجاد ارتباط در میان کودکان بازی باهم سن‌های خود است که در بازی کودکان و نوجوانان مهارت‌ها و شناخت توانایی‌ها را در این دوران فقط از طریق بازی می‌توان به ‌دست آورد که بازی و حضور در مکان‌های مفرح سبب شکوفایی استعدادهای آنان می‌شود.

شهربازی به عنوان یکی از خواسته های دیرینه مردم دهگلان مطرح بوده است ولی متاسفانه شهربازی در شان کودکان این شهر تاکنون راه اندازی نشده است.

شهرستان دهگلان با جمعیت 65 هزار نفر جمعیت در حال حاضر فاقد یک شهربازی ایمن و مجهز برای کودکان این شهر است و این وضعیت تنها مختص به این روزها نیست و از گذشته کودکان شهرستان همچون سایر امکانات از وجود شهربازی هم محروم مانده‌اند.

قطعا جمعیت 25 هزار نفری شهر دهگلان و کودکان این شهرستان، برای گذراندن اوقات فراغت خود نیاز به مکانی سالم، مفرح و البته ایمن دارند، که شهربازی استاندارد می تواند جوابگوی این امر باشد.

امروزه اکثریت قریب به اتفاق شهرهای کوچک و بزرگ ایران دارای شهر بازیهای بسیار جذاب با امکانات مناسب هستند و در دهگلان این نیاز اساسی در بخش فرهنگی و اجتماعی هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.

گرفتن شادی کودکانه از همان دوران کودکی از روح نازک و لطیف کودکان این شهر در پس بی مسئولیتی و کوتاهی که منجر به محرومیت کودکان دهگلانی از ابتدایی ترین امکانات تفریحی، ناخودآگاه این جمله را بر روح و روان این کودکان جاری می سازد که ای کاش من در این شهر به دنیا نمی آمدم.

سپری کردن اوقات فراغت اقشار مختلف از کودک و خردسال گرفته تا جوانان و بزرگسالان همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم مردم این شهر بوده است.

از جمله کارهای انجام شده در سال های اخیر در فصل تابستان توسط مدیران دهگلانی، اجرای برنامه‌های تفریحی، ورزشی و فرهنگی برای گذراندن اوقات فراغت در یک دوره زمانی سه ماهه است که رویکرد مقطعی به خود گرفته است و معمولا برنامه‌هایی برای فصل تابستان به صورت موقت تعریف می‌شود و بعد از تابستان نیز رها می‌شود.

با وتجه به اینکه که ایجاد و راه‌اندازی فضاهای ثابت مانند کتابخانه و شهربازی می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای سپری کردن اوقات فراغت افراد در رنج های مختلف باشد که در دهگلان  کمبودهای بخش فضای فرهنگی کاملا مشهود است.

در حالیکه بچه‌های این شهر به تفریحات سالم نیاز دارند و باید فضاسازی مناسب برای آنها ایجاد شود  این امر از نگاه مسئولان ذیربط  شهرستان مفقود مانده است و بغض هیجانات روحی کودکان دهگلان همچنان سرکوب می شود، امری که نیاز به توجه و همت بیشتر از سوی مسئولان دارد.

در این میان پارک ها و مکان های تفریحی به عنوان بخشی از فضاهای عمومی شهری ، مکان های بسیار مناسبی برای بازی و همچنین برای مشارکتهای اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و زیبایی شناسی است. پارکهای مناسب بازی و محیط شهری مطبوع و کارآمد ، رشد فعالیت های فراغتی را به ارمغان میآورد.

 بهبود تعاملات اجتماعی، افزایش امنیت اجتماعی، ارتقای بهداشت جسمی و روانی، انسجام شهروندی، رونق اقتصادی و بهبود وضعیت زیست محیطی برخی دیگر از مهم ترین نتایج و کارکردهای پارک ها و مکانهای تفریحی و ورزشی در شهرها است و علاوه بر این ها مکان های بسیار مناسبی برای تخلیه هیجان ها و انرژی های نهفته کودکان، نوجوانان و جوانان محسوب می شوند.

کودکان در صورت نداشتن مدیریت و تخلیه مناسب و صحیح، هیجاناتشان، می تواند در اشکال پرخاشگری، خشونت، بزهکاری، افسردگی و.... نمود و ظهور یابد که پارکها و مکان های تفریحی و فضاهای سبز جزو ضروری پیکره شهرها هستند و کمبود آن ها می تواند اختلال های جدی در حیات شهرها به وجود آورد.

اینک باید پرسید درشهرستان دهگلان که کودکان به جای بازی در مکان های عمومی به تنهایی سرگرم بازی های خشونتبار رایانهای هستند، شخصیت شان در آینده چگونه شکل می گیرد؟

بازی مجموعه‌ای از حرکت‌ها و فعالیت‌های جسمی و ذهنی است که موجب شادی، سرزندگی، لذت و ارتباط با دیگران می‌شود، بازی تنها مختص کودکی نیست، بلکه گاه در این بازی‌‎های جذاب، کودک درون والدین نیز بیدار شده و کودکان خود را برای لحظاتی مفرح و به یادماندنی همراه می‌کنند.

توجه به این امر مطالبه جدی کودکان و نوجوانان این شهرستان است که در شهر دهگلان تعریف دقیقی از شهربازی نشده است و با کنارهم چیدن تعدادی وسیله بازی در پارک‌ لاله برای بازی و شادی کودکان و نوجوانان  به این بسنده کرده‌اند.

احداث شهربازی برای هر شهری ضروری است

یکی از والدینی که فرزند خود را برای بازی به پارک لاله دهگلان آورده است با اشاره به اینکه شهرستان دهگلان هنوز یک شهربازی مناسب برای بازی کودکان و سرگرم شدن آن‌ها ندارد، گفت: وجود شهربازی برای هر شهر ضروری است، چرا که کودکان با بازی در چنین فضاهایی به شادی و هیجان می‌رسند که در رشد آن‌ها بسیار موثر است.

وی با انتقاد از نبود شهربازی در شهرستان افزود: بدلیل نبود یک شهربازی مناسب مجبور می‌شویم از وسایل بازی که در نقاطی از شهر و بعضی پارک‌ها نصب شده و بسیاری از آن‌ها برای کودکان خطرناک است استفاده کنیم یا به خانه بازی‌ها کوچک خصوصی با امکانات محدود در سطح شهر مراجعه کنیم و یا کودکانمان درمسافرت یا مرکزاستان و یا شهرستان‌های بزرگ می‌توانند از شهربازی بهره‌مند شوند.

این بانوی دهگلانی با تاکید بر لزوم احداث شهربازی در شهرستان، اظهار داشت: شهرستان دهگلان در اغلب امکانات رفاهی و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان و حتی جوانان کمبودهای زیادی دارد و احداث شهربازی برای این شهرستان ضروری است.

بازی کردن کودکان موجب شادابی و سرزندگی آنان است و بر اساس پیمان‌نامه حقوق کودک، همه‌ کودکان حق دارند به بهترین شکل رشد کرده و ملزومات مورد نیاز برای زندگی را در دسترس داشته باشند.

نبود شهربازی روباز به عنوان مکانی مفرح برای گذران اوقات کودکان دهگلانی، ممکن است لطمات فردی و اجتماعی در پی داشته باشد و این مسئله ضرورت تلاش شهرداری و اعضای شورای شهر به عنوان متولیان اصلی و تلاش برای جذب سرمایه گذار از سوی مسئولان را اثبات می‌کند.

دیگر والدین دهگلانی که فرزند خود رای بازی با وسایل بازی پارک لاله آورده است در گفت و گو با کردتودی با انتقاد از نبود شهربازی در شهرستان افزود: متاسفانه چون شهرستان خودمان شهربازی ندارد مجبور می شویم گاهی اوقات آخرهفته ها به سنندج مراجعه کنیم که این رفت و آمدها هزینه بر است و دردسرهای خودش را دارد.

این بانوی دهگلانی با تاکید برلزوم احداث شهربازی در شهرستان اظهار داشت: شهرستان دهگلان در اغلب امکانات رفاهی و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان و حتی جوانان کمبود زیادی دارد و احداث شهربازی برای این شهرستان ضروری است.

بر اساس تعریف‌های جهانی شهربازی پارکی است که از وسایل سرگرمی و تفریحی برای سرگرم کردن گروه بزرگی از مردم تشکیل شده است که نسبت به پارک‌های ساده و یا زمین‌های بازی داخل شهری، امکانات سرگرم‌کننده بیشتری دارند.

کارشناسان پرورشی و امور جوانان بازی را اساسی‌ترین نیاز دوران کودکی هر انسان می‌دانند و از کارکردهای بازی‌های دسته جمعی کودکان به عنوان نقش پایه‌ای در جامعه‌پذیری و ایجاد روابط اجتماعی آنان یاد می‌کنند.

حال باید منتظر بود و دید آیا سرانجام شهر بدون شهربازی دهگلان در سال 99 برای کودکانش شاهد شهربازی خواهد شد و این مطالبه و نیاز این قشر جامعه برطرف می‌شود؟

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1600818
ارسال نظر
نظرات