شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 10:46 منتشر شده در مورخ: 1399/01/31 شناسه خبر: 1600871
مدیر منابع طبیعی گالیکش خبر داد؛

پیش بینی صادرات 16 تن قارچ ترافل از گالیکش

پیش بینی صادرات 16 تن قارچ ترافل از گالیکش
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش گفت: ‎پیش‎بینی می‎شود امسال 16 تن «قارچ ترافل» از عرصه‎های منابع طبیعی شهرستان گالیکش به کشورهای دیگر صادر شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از گلستان ما، صفر سیجانی در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: برای نخستین بار، بهره‎برداری از «قارچ ترافل» به بخش خصوصی واگذار شد تا این قارچ به صورت اصولی جمع‎آوری شود.

وی افزود: در این راستا و برای نخستین بار علاقمندان و متقاضیان جمع‎آوری «قارچ ترافل» در یک سامانه ساماندهی شده تا آموزش‎های لازم را ببینند.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش تصریح کرد: بر این اساس 600 نفر متقاضی جمع‎آوری «قارچ دنبلان» در سامانه ثبت‎نام کرده که از این تعداد 485 نفر آموزش اصولی جمع‎آوری این قارچ را دیده و گواهی لازم را دریافت کردند.

وی با بیان اینکه حتی جمع‎آوری اصولی «قارچ ترافل» توسط نیروی انسانی به منابع طبیعی و تکثیر این قارچ صدمه می‎زند؛ ادامه داد: در تلاش هستیم تا در سال‎های آینده جمع‎آوری این قارچ تنها توسط حیوان آموزش‎دیده (سگ) صورت گیرد و افرادی می‎توانند در جمع‎آوری این قارچ به بخش خصوصی همکاری کنند که سگ آموزش‎دیده داشته باشند.

سیجانی گفت: پیش‎بینی می‎شود امسال بخش خصوصی به طور میانگین 16 تن قارچ ترافل (دنبلان) را به کشورهای همسایه صادر کند.

وی درباره تعهدات بخش خصوصی در قبال واگذاری بهره‎برداری «قارچ ترافل» خاطرنشان کرد: در قبال بهره‎برداری و صادرات «قارچ ترافل» توسط بخش خصوصی، این پیمانکار موظف است تا 80 هکتار از اراضی منابع طبیعی شهرستان را به وسیله نهال‎کاری و کشت دانه‎های جنگلی احیا کرده و در نگهداری و حفاظت از این عرصه‎ها به مدت یکسال کوشا باشد.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش تاکید کرد: در حال حاضر ترکیه بزرگترین بهره‎بردار و صادرکننده «قارچ ترافل» در دنیا است و با فرآوری این محصول به صورت فریز کردن، خشک کردن و تهیه سس توانسته 4 هزار نفر را در این حوزه اشتغالزایی کند.

وی افزود: در ایران این محصول خام‎فروشی می‎شود؛ و اگر ما هم بتوانیم این محصول را فرآوری کنیم ارزش‎افزوده آن افزایش پیدا می‎کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1600871
ارسال نظر
نظرات