شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:42 منتشر شده در مورخ: 1399/02/01 شناسه خبر: 1601371
یک مقام مسئول خبر داد؛

بهره برداری از بزرگترین ایستگاه نگهداری و پایش شتر در خراسان‎‌ جنوبی

بهره برداری از بزرگترین ایستگاه نگهداری و پایش شتر در خراسان‎‌ جنوبی
حسینی، نماینده شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس در خراسان‌جنوبی گفت: همزمان با افتتاح بزرگترین مرتع دستکاشت خارشتر در کشور بزرگترین ایستگاه نگهداری و پایش شتر در پروژه هاب منطقه‌ای شتر خراسان‎جنوبی تکمیل و به بهره برداری رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، سید احمد حسینی نماینده شرکت گسترش توسعه گری پردیس در خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: همزمان با افتتاح بزرگترین مرتع دستکاشت خارشتر در کشور بزرگترین ایستگاه نگهداری و پایش شتر در پروژه هاب منطقه‌ای شتر خراسان‎جنوبی تکمیل شد.

 
وی افزود: ایستگاه نگهداری و پایش دام حیدرآباد به عنوان بزرگترین مرکز پایش و نگهداری تخصصی شتر در کشور با وسعت 7 هکتار سازه دامداری و 400 هکتار مرتع دست کاشت خارشتر در روستای حیدرآباد شهرستان نهبندان با تخصیص 15 میلیارد ریال منابع در اسفند ماه 1398 تکمیل و آماده افتتاح در سال جدید است.
 
نماینده شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس در خراسان‌جنوبی با اشاره به تفاهم‌نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و  استانداری خراسان‌جنوبی، بیان کرد: این گام به عنوان اولین قدم در پروژه هاب منطقه‌ای شتر با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در مهر ماه 98 آغاز شده و هم اکنون تکمیل و آماده افتتاح است. 
 
حسینی عنوان کرد: هدف از اجرای این پروژه تمرکز بر تامین شتر پر بازده شیری با پایش دقیق سلامتی دام و هویت گذاری شتر است.
 
تامین 9 هزار نفر شتر شیری  در خراسان جنوبی تا سال 1400
 
وی اظهار کرد: در پروژه هاب شتر قرار است تا پایان سال 1400 بیش از 9 هزار نفر شتر شیری به منظور اشتغال زایی سه هزار نفر از جوانان روستایی استان تامین شود. 
 
نماینده شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس در خراسان‌جنوبی گفت: همچنین با توجه به اهمیت کشت گونه‌های مرتعی برای بیابان زدایی و تامین علوفه مرتعی شتر به صورت الگویی در روستای حیدرآباد، بزرگترین مرتع دست کاشت خارشتر با وسعت 400 هکتار توسط شرکت گسترش توسعه گری پردیس ایجاد شده است.  
 
حسینی بیان کرد: علاوه بر این مزرعه الگویی، هر متقاضی روستایی پرورش شتر پس از تحویل شتر، 100 کیلو بذر خارشتر تحویل گرفته و برای واگذاری 10 هکتار زمین مرتع به سازمان منابع طبیعی معرفی می‌شود.
 
وی اظهار کرد: یک نمونه از مراتع الگویی مردمی نیز در منطقه مرزی کبوده - یزدان شهرستان زیرکوه به وسعت 100 هکتار زیر کشت خارشتر رفته است.
 
نماینده شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس در خراسان‌جنوبی بیان کرد: علوفه خارشتر با 10 درصد پروتئین و عملکرد سه تن در هکتار افزون بر تامین علوفه دام و توسعه مراتع می‌تواند در بیابان زدایی، جلوگیری از ریزگردها، تولید فرآورده‌های جانبی عرق خارشتر، ترنگبین و عسل خارشتر نقش اساسی در توانمندسازی مردمی شهرستان نهبندان و مناطق کم برخوردار بیابانی داشته باشد.  
 
حسینی عنوان کرد: قابل توجه است که کشت این علوفه کمتر از 5 درصد یونجه به آب نیاز دارد و با کمترین آبیاری می‌تواند نقش اساسی در تامین خوراک دام داشته باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: شرکت پردیس با کمک متخصصین زراعی باغی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند و همکاری شرکت پیوند خاوران تاکنون 40 تن پلیت غنی شده خارشتر کم نیاز به آب تولید و در اختیار متقاضیان روستایی قرارداده است.
 
نماینده شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس در خراسان‌جنوبی گفت: در حوزه شیر شتر نیز از اواخر خرداد ماه سال جهش تولید، خرید تضمینی شیر شتر انجام خواهد شد که نیاز است شترداران صنعتی استان برای تامین حداقل شیر قابل حمل جهت تولید شیر خشک کمک کنند. 
 
پرورش 30 هزار نفر شتر در خراسان‌جنوبی
 
حسینی اظهار کرد: خراسان‌جنوبی با 30 هزار نفر شتر دومین استان در عرصه پرورش شتر بوده و رسته مزیت‌دار بسیاری از شهرستان‌های کم برخوردار این استان است. 
 
وی افزود: خرید تضمینی و فرآوری شیر شتر یکی از نقاط مداخله اساسی در زنجیره ارزش شتر این استان بوده و شرکت پردیس توجه ویژه‌ای به این مقوله دارد.  
 
نماینده شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس در خراسان‌جنوبی اظهار کرد: امید است مجموعه دستگاه‌های اجرایی استان نیز با توجه به تفاهم‌نامه و پیگیری‌های مجدانه استاندار در جذب سرمایه‌گذاری به استان با تامین آب و برق، در اجرای پروژه‌های هاب منطقه‌ای شتر سرعت اجرایی آن‌ها را افزایش دهند که در حال حاضر با مدیریت استاندار انتقال برق به این مجموعه در حیدرآباد در حال اجرا است.
 
سید مجتبی موسوی رئیس نمایندگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در خراسان جنوبی نیز با اشاره به روند اجرایی تفاهم‌‍نامه خراسان‌جنوبی، بیان کرد: تاکنون برای 530 متقاضی روستایی دام سبک، بیش از 12 هزار راس دام سبک در قالب تسهیلات خرد اشتغال زایی بنیاد برکت پرداخت شده است.
 
تامین 350 نفر شتر در قالب تسهیلات بنیاد برکت
 
وی افزود: در حوزه پرورش شتر نیز برای 170 متقاضی روستایی 350 نفر شتر در قالب تسهیلات خرد اشتغال زایی بنیاد برکت پس از شناسایی روستائیان شبکه سازی و آموزش تامین شده است.  
 
رئیس نمایندگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در خراسان‌جنوبی بیان کرد: همچنین در بخش زیربنایی ایستگاه پایش دام حیدرآباد و مزرعه الگویی 400 هکتاری خارشتر تکمیل و آماده افتتاح است. 
 
موسوی عنوان کرد: با همت شرکت گسترش توسعه‌گری پردیس تا شهریور ماه  سال جاری پروژه‌های مختلف هاب منطقه‌ای شتر تکمیل و اجرا خواهد شد که از آن جمله می‌توان به جشنواره شتر نهبندان، کارگاه ریسندگی و پارچه بافی پشم شتر، میدان عرضه دام نهبندان، ایستگاه تحقیقات کاربردی شتر و گونه های مرتعی اشاره کرد.  
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1601371
ارسال نظر
نظرات