شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 09:12 منتشر شده در مورخ: 1399/02/02 شناسه خبر: 1601527
در گفتگو با یک کارشناس اقتصادی مطرح شد؛

مش قربانعلی ها را تکرار نکنیم/ 4.8 میلیارد دلار گم شده کجاست؟

مش قربانعلی ها را تکرار نکنیم/ 4.8 میلیارد دلار گم شده کجاست؟
افضلی گفت: مش قربانعلی فرخزاد یکی از افراد بود که با همکاری مسئول حراست بانک مرکزی توانست ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی بگیرد اما به جای فروش با همان قیمت، این کالاها را دو تا سه برابر در بازار به نرخ آزاد فروخت و با سود آن کارخانه ماشین‌سازی تبریز را خرید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهور بر ادامه سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی به واردکنندگان کالاهای اساسی در سال جاری گفت:‌ ارز 4200 تومانی برای حفاظت از زندگی و معیشت مردم و فقط برای تأمین چند قلم کالای اساسی اختصاص پیدا می‌کند.

اسحاق جهانگیری افزود: ما در شرایط جنگ اقتصادی چاره‌ای جز این نداریم، اگر در شرایط جنگ اقتصادی نبودیم به این سمت نمی‌رفتیم.

این در حالی است که در دو سال اخیر همواره کارشناس اقتصادی مختلف بر نادرست بودن این سیاست اصرار ورزیده و آن را به باد انتقاد گرفته اند که عمده انتقادات آن ها نیز به توزیع رانتی آن، فسادزابودن و عدم ارزانی کالاهای اساسی وارداتی به دلیل واردکردن اقلام دیگری توسط این واردکنندگان بر می گردد.

از طرف دیگر گزارش تفریغ بودجه نشان می‌دهد دلارهای دولتی سال 97 سرنوشت مبهمی دارد و 4.8 میلیارد دلار آن بدون واردات کالا میان اشخاص توزیع شد و با 2.7 میلیارد دلار آن خاک و غذای سگ و گربه و نظایر آن وارد شد.

در همین خصوص  عادل آذر رئیس دیوان محاسبات گفت: در بررسی حقوق‌های نجومی در سال ۹۷ و پس از بررسی دیوان محاسبات، مشخص شد که یکی از مدیران دولتی، ۵۳ میلیون تومان حقوق دریافت کرده که بالاترین نجومی‌بگیر بوده است.

وی افزود: در بخش هزینه‌کرد ارز 4200 تومانی، طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با آقای لاریجانی رئیس مجلس، پرونده شرکت‌ها و واردکنندگانی که ارز 4200 تومانی را برای واردات کالاهای غیرضروری تخصیص داده‌اند یا این که اصلا وارداتی نداشته‌اند، به سران قوا نیز ارسال شده است و آقای روحانی، رئیس‌جمهور نیز دستور محکمی برای پیگیری این موضوع از طریق بانک مرکزی داده است.

در همین خصوص مهدی افضلی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خاورستان گفت: بدون هیچ شکی تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی اقدامی اشتباه است چون در سال های گذشته با اتخاذ این سیاست ها شاهد این بوده ایم که بیشترین سود نصیب افرادی سودجو می شود.

وی افزود: مش قربانعلی فرخزاد یکی از این افراد بود که با همکاری مسئول حراست بانک مرکزی توانست ارز دولتی برای واردات این کالاها بگیرد اما به جای فروش با همان قیمت، این کالاها را دو تا سه برابر در بازار به نرخ آزاد فروخت و با سود آن کارخانه ماشین‌سازی تبریز را خرید.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: باید تأسف خورد که ارز 4200 تومانی سالیان قبل به کالاهایی غیراساسی همچون غذای حیوانات مانند سگ و گربه، نخ دندان، چوب بستنی، لامپ، درپوش قوطی، عروسک، اسباب‌بازی، تشک، لوازم آشپزخانه، لوازم بدنسازی، انواع خاک، پاک‌کننده و پارچه اختصاص پیدا کرد.

افضلی در ادامه یادآور شد: دولت در سالیان گذشته با اختصاص این ارز و چند نرخی شدن قیمت دلار در کشور سبب به هم ریختگی تمامی بازارها، قاچاق گسترده ارز، دلالی های زیاد و انحراف منابع ارزی کشور شده است.

وی اظهار کرد: با توزیع این ارز در سال 97 شاهد این بودیم که صف های عریض و طویلی در کشور ایجاد شد به طوری که مردم برای خرید گوشت قرمز از ساعت 7 صبح صف می کشیدند و حتی مردم برای خرید آیفون صف کشیده بودند و بعد از خریداری به دو برابر قیمت می فروختند.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: به نظر می رسد باید دولت اختصاص ارز 4200 تومانی را به واردکنندگان این اقلام متوقف کرده و یارانه اختصاص داده شده به آن ها را به مردم نیازمند اختصاص دهد. بهتر آن است که این یارانه مستقیماً به خود مردم اختصاص پیدا کند و به عنوان راهکار ثانویه می‌توان پیشنهاد داد که دولت این یارانه را به صورت اعتبار خرید یا سبد معیشتی در کارت یارانه افراد شارژ کند.

افضلی در پایان گفت: از آقای جهانگیری باید پرسید چرا همواره از این رانت خواران حمایت می کنید؟ البته دولت نیز خودش می داند که این سیاست نصیب رانتخواران می شود بنابراین باید سیستمی گذاشته شود که اگر این سیستم به انحراف کشیده شد، افرادی که برنامه آن را طراحی کرده اند پاسخگو باشند و بعضا به عنوان مجرم مجازات شوند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1601527
ارسال نظر
نظرات