شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:47 منتشر شده در مورخ: 1399/02/03 شناسه خبر: 1601911
گفتگو با کار آفرین دهگلانی؛

کارآفرینان٬ پیشگامان تحول رشد و توسعه اقتصادی هستند/ ایجاد اشتغال برای ۲۵ نفر

کارآفرینان٬ پیشگامان تحول رشد و توسعه اقتصادی هستند/ ایجاد اشتغال برای ۲۵ نفر
کارآفرینی با ایده نو و حضور جهادی در عرصه اقتصاد رسالت مهمی را به منصه ظهور می‌رساند و اینجاست که باید سایر بخش‌ها به‌ ویژه بانک ها در جذب اعتبارات تخصیصی همراهی بیشتری داشته باشند تا زنجیره رونق تولید و اشتغال محقق شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، کار آفرینان طبقه‌ای برجسته در جامعه‌ هستند که در سایه نوآوری و تعهد، تقویت شریان‌های اقتصادی و اجتماعی را رقم می‌زنند و با عبور از شرایط دشوار زمینه‌ ساز رونق تولید می‌شوند که به‌ لحاظ ماهیت و جایگاه این قشر، شاید بتوان از آنان به‌ عنوان تکه حیاتیِ پازل جهش تولید در سال جاری نام برد.

برای یک کشور در حال توسعه بخش اقتصاد و به طور اخص تولید باید برای یک دوره نسبتا طولانی مورد توجه خاص و مستمر قرار گیرد.

کار آفرین با ایده نو و حضور جهادی در عرصه اقتصاد رسالت مهمی را به منصه ظهور می‌گذارد و اینجاست که باید سایر بخش‌ها به‌ ویژه بانک ها در جذب اعتبارات تخصیصی همراهی بیشتری داشته باشند تا زنجیره رونق تولید و اشتغال محقق شود.

کار آفرینان با مهارتی که در تشخیص فرصت‌ها و موقعیت‌ها و ایجاد حرکت در جهت توسعه این موقعیت‌ها دارند، پیشگامان حقیقی تغییر در اقتصاد و تحولات اجتماعی محسوب می‌شوند.

اردشیر کرمی متولد 63 دارای مدرک تحصیلی دیپلم ساکن روستای گردمیران علیا از توابع بخش بلبان آباد شهرستان دهگلان که با ایجاد کارگاه تولیدی جوراب بافی گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برداشته است و با تولید روزانه 80 جین جوراب برای 25 نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

وی با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری که شعار محوری سال 98 را «رونق تولید» و شعار محوری سال 99 را «جهش تولید» تعیین نمودند اظهارداشت: دست اندرکاران برای تحقق رونق تولید در سال گذشته سازو کارها و اقدامات مختلفی را انجام دادند اما کافی نبود بلکه می طلبید تلاش های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

کرمی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب مصلحت کشور را در اقتصاد دیدند، اظهار کرد: اقتصاد قدرتمند می تواند کمک موثری برای بخش های دیگر باشد و رفاه جامعه را به طور محسوس افزایش دهد.

وی بیان داشت: برای یک کشور در حال توسعه بخش اقتصاد و به طور اخص تولید باید برای یک دوره نسبتا طولانی مورد توجه خاص و مستمر قرار گیرد

کرمی افزود: از 3 سال پیش در فکر ایجاد زمینه ای برای کارآفرینی بودم در دوره های جوراب بافی شرکت کردم و پس از دریافت گواهی مهارت جوراب بافی و پس از فراگیری کامل این حرفه مواد اولیه را تهیه کردم و در ابتدای شروع کار بخاطر اینکه سرمایه لازم را نداشتم با 3 دستگاه شروع بکار کردم و به علت نداشتن سرمایه کافی نمی توانستم دستگاه های لازم را تهیه کنم تا اینکه از طرف پایگاه مقاومت بسیج روستای گردمیران به بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان معرفی شدم و جا دارد از فرمانده محترم ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان و مسئول بسیج سازندگی تقدیر و تشکر کنم که از این کارگاه حمایت کردند.

وی افزود: من علاقه زیادی به کار تولیدی داشته  و دوست داشتم برای خود و افراد خانواده ام ایجاد اشتغال و در آمد برای گذران زندگی نمایم که تصمیم گرفتم یک کارگاه جوراب بافی راه اندازی نموده  و برای خود و خانواده ام اشتغالزایی کرده باشم.

کرمی گفت: با تسهیلات 30 میلیون تومانی بسیج سازندگی توانستم کارم را توسعه داده و توانستم تعداد دستگاه تولید جوراب از 3 عدد به 12 عدد افزایش دهم  و در حال حاضر برای 5 نفر بصورت مستقیم و برای 20 نفر بصورت غیر مستقیم  ایجاد اشتغال نمایم اگر اعتبار کافی برای خرید 5 دستگاه دیگر تولید جوراب داشته باشیم ظرفیت برای ایجاد اشتغال 5 نفر دیگر بصورت مستقیم را داریم.

مشکلات عمده ما عدم بودجه کافی برای خرید نخ است چون اعتبار کافی نداریم آفرین گفت: می توانیم 5 میلیون تومان نخ خرید کنیم که برای یک ماه کافی است که اگر اعتبار کافی داشتیم  به مبلغ 20 میلیون تومان نخ ازتهران خریداری  می کردیم که دیگر با تمام شدن نخ  کارگاه را تعطیل نمی کردیم  و مدام به تولید ادامه میدادیم از مسئولین انتظار داریم همانند بسیج سازندگی سپاه دهگلان در ارتقاء و ایجاد اشتغال برای 5 نفردیگر بصورت مستقیم از ما حمایت کنند.

کرمی افزود: چون خودم دغدغه کار داشتم و با توجه به نیاز به فکر ایجاد اشتغال و درآمد زایی برای خودم و خانواده ام افتادم که با کمک و حمایت های بسیج سازندگی توان خود را سنجیده و دیدم که می توانیم از عهده اینکار برآییم والحمدالله توانستم موفق شوم.

این کار آفرین دهگلانی بیان داشت: هر روز 80  جین و در هر جین 12 جفت جوراب تولید می کنیم و بازار فروش ما در استان کردستان شهرستانهای سنندج و قروه و دیگر شهرستانهای استان است و اگر بتوانیم  5 دستگاه دیگر تولیدی جوراب بخریم تولید روزانه از 80 جین به  200 جین ارتقاء می یابد و با این تولید و تولیدات دیگر در استان 5 درصد نیاز استان تامین نمی شود و جوراب مصرفی استان از استانهای همدان، تهران و تبریز تامین می شود بطوریکه اگر 50 کار گاه جوراب بافی دیگر در استان باشد بازهم کم است و جوابگوی نیاز استان نیست هر روز تولید روزانه مان بطور کامل و بصورت مستقیم به فروش میرسد.

کرمی جوان کار آفرین دهگلانی در ادامه ضمن تشکر از خانواده اش گفت: براداران وخانواده ام در این کاربسیار تلاش و همت نمودند تا بتوانیم با توجه به شعار سال 96 از سوی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال هم برای خود ایجاد درآمد نموده و هم از تولید داخلی حمایت کنیم.

وی افزود: اگر جوانان همت و تلاش کنند و در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و تولید گام بردارند قطعا می توانند روی پای خود بایستند و در این راه حتما موفق خواهند شد  که بدون شک اراده، همت  و تلاش اینکار را میسر خواهد کرد.

محمد رضایی مسئول بسیج سازندگی ناحیه مقاومت سپاه دهگلان  در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا اظهار داشت : بسیج سازندگی دهگلان  با توجه به شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب  در زمینه اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال با دراختیار نهادن تسهیلات از جوانان جویای کار شهرستان حمایت خواهد کرد  تا بتوانند با تولید داخلی در توسعه  و رونق اقتصادی کشور سهیم باشند.

حرف آخر

در واقع باید گفت یکی از راهکارهای تحقق «رونق و جهش تولید» کارآفرینی است، کارآفرینی و کارآفرینان نقش کلیدی در روند توسعه و پیشرفت اقتصادی جوامع مختلف ایفا lمی‌کنند آنچه باید مورد تأکید قرار گیرد این است که کارآفرینی صرفاً ایجاد شغل نیست بلکه کارآفرینی ایجاد ارزش، نوآوری، خلاقیت، ایده‌پردازی، آینده‌نگری، خلق ثروت، برنامه‌ریزی و در نهایت ایجاد اشتغال است.

هرچند کار آفرینان ثمره تفکر، تدبر، اقدامات و مدیریت آنان دستمایه خلق  ثروت، بهبود مناسبات اشتغال و تولید می‌شوند و اگر قرار است در سالی که با عنوان «جهش تولید» نام گرفته اقدامی ماندگار صورت بگیرد باید این قشر به عنوان یکی از ستون‌های کلیدی اقتصادی حمایت شوند.

برای رفع معضل بیکاری و ایجاد فرصت شغلی جدید و پایدار در شهرستان دهگلان سیاست‌ها و محورهای کاری اقتصاد مقاومتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می طلبد که مسئولان شهرستان به‌ ویژه بانک‌ها این موضوع را جدی در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1601911
ارسال نظر
نظرات