شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 11:26 منتشر شده در مورخ: 1399/02/03 شناسه خبر: 1601927
حمید نعیمی در گفتگو با «دانا»؛

تئاتر آنلاین در کشور ما یک شوخی بیش نیست/ ظاهرا تئاتر یک هنر زائد به شمار می آید

تئاتر آنلاین در کشور ما یک شوخی بیش نیست/ ظاهرا تئاتر یک هنر زائد به شمار می آید
نویسنده و کارگردان تئاتر گفت: تئاتر آنلاین در کشور ما یک شوخی بیش نیست، چرا که مناسبات پخش، اجرا و برگزاری تئاتر آنلاین را نداریم، با کدام پهنه وسیع و خوب اینترنتی می توانیم روی تئاتر آنلاین حساب کنیم؟

حمید نعیمی نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص وضعیت این روزهای تئاتر و هنرمندان تئاتری در شرایط کرونایی گفت: تئاتر مانند همه شاخه های هنری دیگر و همه حرفه های غیر هنری، این ماه ها و شاید در آینده به عبارتی گرفتار پدیده عجیب و شگرف کووید۱۹ یا ویروس کرونا است.

وی افزود: قطعا کاری جز صبوری نمی توان کرد و به امید یک برنامه ریزی دقیق از سوی مسئولین هستیم، چرا که هنرمندان تئاتر کارشان نوشتن، کارکردن و اجرا کردن تئاتر است و مسئولین باید شرایط و بستر لازم را برای این اتفاق بزرگ فراهم کنند.

هنرمندان تئاتر انتظار دارند از مزایایی مانند دیگر مشاغل بهره‌مند باشد

کارگردان نمایش سقراط اظهار داشت: نمی توانم عنوان کنم که خسارت به تئاتر کم بوده است، زیرا بخش اعظمی از این خسارت به خود اتفاق ویروس کرونا و این بیماری همه گیر برنمی گردد، بخش اعظمی از مشکلات خانواده تئاتر به تمام این چند دهه ای بر می گردد که انتظار داشتیم دولت های یکی پس از دیگری تئاتر را به عنوان هنری متعالی، ارزشمند و بزرگ تلقی کنند و برای هنرمندان تئاتر زیرساخت های لازم را مثل ساخت سالن های استاندارد، پلاتوهای تمرین، تعیین ردیف بودجه مناسب و در شان، حمایت از تئاتر دولتی و همینطور تئاتر خصوصی و مهمترین مسئله به حساب آوردن حرفه تئاتر به عنوان یک شغل و حرفه است، تا در چنین روزگاری که هنرمندان تئاتر مجبور هستند در کنار دیگر عزیزان هموطن در قرنطینه خانگی باشند از یک مواهب و مزایای اقتصادی مناسبی برخوردار باشند. از حق بیمه، حقوق ایام بیکاری، از حقوق بازنشستگی و دیگر تعاریف اقتصادی برای شغل هایی که وجود دارد.

ظاهرا تئاتر یک هنر زائد به شمار می آید

وی در ادامه گفت: اما تا به امروز دولت ها با تئاتر تعامل و دوستی نکرده اند، ظاهرا تئاتر یک هنر زائد به شمار می آید که فقط باید با آن مدارا کرد، به همین دلیل هنرمندان تئاتر در سکوت کار می کنند، در سکوت زندگی و در سکوت هم می میمرند، این شایسته و بایسته یک کشور و نظام فرهنگی نیست.

نعیمی اذعان داشت: وقتی سرانه مطالعه مملکت یک شوخی انگاشته می شود، وقتی در سخت ترین شرایط اولین بخشی که بودجه های مصوبه آن قطع می شود حوزه فرهنگ است، وقتی به محض مشاهده کوچک ترین شرایط دشوار اقتصادی سوبسید کاغذ برداشته می شود، وقتی بسته های فرهنگی برای خانواده ها تعریف نمی شود مطمئنا ما دچار چنین روزهایی می شویم.

دیگران از آثار فرهنگی ما ممالکشان را می سازند و ما تمام این آثار را به فراموشی سپرده ایم

بازیگر سریال بانوی سردار عنوان کرد: من حسرت می‌خورم وقتی می بینم یکی از کاردارهای دولتی و جزء وزیران کشور ترکیه در یک ویدیو به تمام شهروندان ترک اعلام می کند که از حالا شما می توانید کتاب هایتان را با تخفیف ویژه و به صورت اینترنتی دریافت بکنید و کتابی را بر می دارد و می گوید به شما توصیه می کنم این کتاب زیبا و جذاب رو بخوانید و آن کتاب که معرفی می کند "ماهی سیاه کوچولو" اثر شادروان صمد بهرنگی است، دیگران دارند از آثار فرهنگی ما ممالکشان را می سازند و ما تمام این آثار را به فراموشی سپرده ایم، هیچ کس از مسئولان در این دوران و یا یک برنامه در صداوسیما برای تشویق مردم به خواندن گلستان و بوستان سعدی، شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ و یا خیام خواندن و دیگر کتب داستانی و ادبی ما نه تنها تشویق نکردند بلکه این بخش را لازم و ضروری نمی بینند، آن وقت من می توانم انتظار داشته باشم شرایط تئاتر بهتر از دیگر هنرها باشد؟ 

وی افزود: با توجه به شرایطی که وجود دارد به همراه دیگر عزیزان تئاتری سوالات و مطالبات جدی داریم و مسئولان باید در دوران پساکرونا به هنرمندانی که چندین سال نادیده گرفته شدند پاسخ دهند، از حالا به بعد دیگر موقع پرداختن به مقوله فرهنگ،ادب و هنر این مملکت است.

تئاتر آنلاین در کشور ما یک شوخی بیش نیست، چرا که مناسبات پخش، اجرا و برگزاری تئاتر آنلاین را نداریم

این کارگردان تئاتر بیان داشت: تئاتر آنلاین در کشور ما یک شوخی بیش نیست، چرا که مناسبات پخش، اجرا و برگزاری تئاتر آنلاین را نداریم. با کدام پهنه وسیع و خوب اینترنتی می توانیم روی تئاتر آنلاین حساب کنیم؟ با کدام امکانات فنی درخشان و برنامه ریزی از قبل می توانیم این کار را انجام دهیم؟ ما هرلحظه که می گوییم زلزله آمده است، سریع یک گروه تشکیل می دهیم و می گوییم این گروه مدیریت بحران است، چرا فقط همین لحظه به فکر مدیریت بحران می افتیم. وقتی هوا آلوده می شود یک ستاد به نام ستاد مبارزه با آلودگی هوا تشکیل می شود، چرا این ها فقط همان لحظه ظهور پیدا می کنند و در روزهای دیگر کار نمی کنند و برنامه ندارند؛ برنامه هایشان را مدون پیش نمی برند که در طول سال شاهد این باشیم که آلودگی کاهش یافته است، این مشکلات چرا از قبل پیش بینی نمی شوند؟

وی در ادامه گفت: برای تئاتر آنلاین نیاز است که اول از همه ببینیم تئاتری وجود دارد، دوم ببینیم آیا امکانات فنی لازم برای آن وجود دارد، سوم اینکه تئاتری در حال اجرا هست و به شکل های مختلف به بهترین شکل و بهترین کیفیت اجرا می شود یا خیر که همه ببینند و لذت ببرند.

در یکی از تئاترهای "برادوی" نمایشی اجرا شده که اگر تماشاگران آن در طی یک ماه برآورد می شد در سالن های تئاتر بین ۷۰ الی ۱۰۰ هزار نفر می شدند اما گفته می شود که الان به صورت آنلاین نزدیک به ۱۵۰ میلیون تماشاگر داشته است، چون برای برادوی مهم است که دیگران را در طیف وسیعی به تئاتر علاقه‌مند کند؛ اگر هم حتی در این لحظه پول کمی پرداخت کنند یا اصلا پولی پرداخت نکنند 150 میلیون نفر را در یک شب به تئاتر و به هنر مبتلا کرده است، پس او دارد دورنمای هنر و بازار خودش را می بیند و بقیه را برای آن دورنما آماده می کند که بعدها بیایند و از نزدیک تئاترها را به صورت زنده ببیند؛ من نمی توانم همین الان یک موبایل دست بگیرم و یک گروه را به یک پلاتو ببرم در بدترین شرایط یک تئاتر بی کیفیت اجرا کنم و معلوم نیست این سرمایه بعدش قرار است چطور تعریف شود.

حمید نعیمی اظهار داشت: برخی به من می گویند کلاس های بازیگری به صورت اینترنتی و در برخی جاها به صورت ویدیو کنفرانس وجود دارد، من در جواب می گویم ما فقط ظاهر را دریافت می کنیم برای این که بگوییم ما هم هستیم و یک کار ناقص الخلقه و کم تاثیر انجام می دهیم و فکر می کنیم که در این بخش علامه دهر شده ایم، نه ما باید برای چنین روزهایی برنامه ریزی کنیم؛ 

در دوران پساکرونا شک نکیند که تئاتر با ریزش مخاطب مواجه می شود

وی خاطر نشان کرد: در دوران پساکرونا شک نکنید که با ریزش مخاطب مواجه می شویم. ما از الان به مسئولان هشدار می دهیم، سیاه نمایی نمی کنیم، این حقیقتی است که وجود دارد. ما هیچ برنامه مشخصی نداشته ایم که تماشاگران و مردم احساس کنند که به تئاتر یا موسیقی و... نیاز دارند.

وی اضافه کرد: تماشاگری که از بحران کرونا گذر کرده است اصلا خودش را نیازمند تئاتر و آثار فرهنگی نمی داند، باید شروع کرد و به مخاطب گفت که شرایط امن است، جیب خالی مردم نمی تواند بلیت سینما، تئاتر یا کنسرت را خریداری کند، پس دولت باید سوبسیدی را در نظر بگیرد و بخشی از هزینه بلیت را تقبل کند و آثار درجه یک و فاخر تئاتر، سینما، کتاب و موسیقی را عرضه کند تا مردم احساس نیاز کنند، این هنرها می توانند جامعه را آرام کنند و مردم را از عصبانیت دور کنند.

حمید نعیمی در پایان گفت: امیدوارم ملت و مردمم در رفاه روزگار خوبی را پشت سر بگذارند و سال 99 سال گشایش، روشنایی و پر از آرامش باشد.

گفتگو از احسان رستمیان

انتهای پیام/

 

 

https://www.dana.ir/1601927
ارسال نظر
نظرات