شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:55 منتشر شده در مورخ: 1399/02/03 شناسه خبر: 1602118
در گفتگو با کارشناسان نفتی مطرح شد؛

ضربه مهلک کرونا بر بازار طلای سیاه/ یانکی ها چگونه از باتلاق خودساخته بیرون می آیند؟

ضربه مهلک کرونا بر بازار طلای سیاه/ یانکی ها چگونه از باتلاق خودساخته بیرون می آیند؟
آمریکا زمانی که خود برای به صفر رسیدن صادرات نفت ایران شدیدترین تحریم ها را علیه کشورمان اعمال و حتی سعی می کرد با افزایش تولید نفت در جهان قیمت آن را برای افزایش ذخایر خود کاهش دهد با ادامه دار بودن بحران کرونا باید شاهد کاهش شدید قیمت نفت خود بوده و دیگر بازارهای خود را نیز در آستانه ورشکستگی بیند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، بیشتر کارشناسان معتقد بودند توافق بین اعضای اوپک با دیگر کشورهای تولید کننده نفت برای کاهش 10 میلیون بشکه ای نفت یا به عبارت دیگر 10 درصد تولید جهانی؛ سبب خواهد شد بازار نفت دیگر باثبات باشد و کم کم هم قیمت آن روند افزایشی به خود گیرد.

اما دیری نپاید که ادامه دار بودن شیوع کروناویروس در سراسر جهان و کاهش شدید تقاضاهای جهانی باعث پرشدن انبارها ذخیره نفت در بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده نفت جهان شود، همین امر باعث شد تا تمام بازارهای جهانی از این امر متاثر شده و ارزش خود را از دست بدهند البته در این میان و طبیعتا کشورهای که بیشترین وابستگی را به نفت آمریکا داشتند بیشترین ضرر را متحمل شدند.

در این باره خبرگزاری رویترز می‌نویسد: میلیاردها نفر در سراسر جهان با شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان مانده‌اند. همین مساله، تقاضای فیزیکی برای نفت را به شدت کاهش داده و بازار از عرضه نفت، اشباع شده است. پالایشگاه‌ها، نفت خام بسیار کمتری از شرایط عادی تولید می‌کنند اما صدها میلیون بشکه در انبارهای سراسر جهان ذخیره و ظرفیت این انبارها نیز پر شده است. در نتیجه تاجران، کشتی‌هایی را به استخدام خود درآورده‌اند که فقط لنگر اندازند تا بشکه‌های نفت مازاد را در داخل آن‌ها انبار کنند. تا به حال ۱۶۰ میلیون بشکه نفت در تانکرهای سراسر جهان جای داده شده است.

اما ایران به لطف تحریم ها سال 97 کمترین آسیب ممکن را دید، کشورمان که در سال 96 حدود 2 میلیون و 800 هزار بشکه در روز نفت به فروش می رساند یکباره با تحریم های ظالمانه آمریکا روبرو شد تا جایی که دیگر مشتریان اصلی نفت ما همچون هند دیگر میلی به خرید نفت از ایران نداشتند.

کاهش قیمت طلای سفید تاثیرات زیادی در دیگر بازارهای جهانی نیز داشت و این بازارها همچون بازار بوس با زیان گسترده ای روبرو شدند اما بازار بورس کشورمان با این اتفاق رشد قابل ملاحظه ای در شاخص ها خود داشت، این امر بیش از هر چیز دیگری نشان می دهد اقتصاد کشورمان از تأثیرپذیری‌های هیجانی و نوسانات در بازارهای جهانی فاصله گرفته و به ثبات نسبی رسیده است. 

عرضه زیاد باعث کاهش قیمت نفت شده است

علی اصغر زرگر، کارشناس حوزه نفت در گفتگویی اختصاصی با خاورستان در خصوص کاهش شدید قیمت نفت آمریکا گفت: دلایل کاهش قیمت نفت را نمی توان در یک جمله خلاصه کرد، وقتی که زمانی که میزان عرضه بیش از تقاضا باشد معمولا قیمت سیر نزولی پیدا خواهد کرد.

وی افزود: البته ماههاست که قیمت نفت در سراسر جهان حال کاهش است چون بسیاری از کارخانجاتی که انرژی مصرف می کردند در وضعیت فعلی در حال رکورد هستند لذا زمانی که عرضه و تقاضا با هم هماهنگ نشود کشورها روی به ذخیره سازی نفت خود می آوردند.

این کارشناس حوزه نفت اظهار نمود: تولید مازاد همواره ذخیره می شده است اما در وضعیت فعلی همه ظرفیت ذخیره سازی آمریکا پر شده است به همین دلیل تنها عامل فعلی این امر عرضه بسیار زیاد و تقاضا کم است به همین دلیل با شیب نزولی قیمت نفت روبرو هستیم.

زرگر تاکید کرد: در حال حاضر برای شیل اویل دیگر استخراج نفت صرفه اقتصادی ندارد که به تولید بپردازد، این امر تاثیری زیادی دارد چون در روسیه، عربستان سعودی و خصوصا آمریکا که بخش مهمی از اقتصاد آنها نفتی بوده است در بحث بکارگیری نیروها عمدتا در بخش نفت بود و سرمایه گذاری های عظیم که از کل دنیا به سمت آمریکا می رفت در بخش نفت سرمایه گذاری می کردند.

وی گفت: بنابراین این سرمایه گذاری ها در حال حاضر انجام نمی شود و تولیدی صورت نمی گیرد که به تبع آن بیکاری پدید خواهد آمد و این جزو نتایج بد افت قیمت نفت هست، در عربستان و روسیه و سایر اقتصادهای مبتنی بر نفت نیز بودجه شان تامین نمی شود؛ حتی در بودجه 99 ایران نیز روی نفت 50 دلاری حساب باز کرده بودند که متحقق نخواهد شد.

این فعال بازار نفت اظهار نمود: بیشترین درگیری نفتی بین آمریکا، روسیه و عربستان در دو ماه اخیر به این خاطر بود که هر کدام روی بودجه نفتی خود حساب ویژه ای باز کرده بودندف لذا با کاهش قیمت نفت راه حل تولید بیشتر را در نظر گرفتند ولی این امر نتیجه ای عکس داد و این امر سبب شد در وضعیت فعلی استخراج نفت نیز صرفه اقتصادی نداشته باشد.

زرگر گفت: اشتغال، اقتصاد، بودجه ها و حتی سرمایه گذاری ها کشورها به قیمت نفت ربط داشت اما در مورد ایران چون کشورهای دیگر معتقد بودند در روز 300 الی 350 هزار بشکه نفت صادر می کند اما دولت به 800 هزار بشکه هم صادر می کنیم

وی افزود: ولی به صورت کلی این افت قیمت نفت تاثیر زیادی روی اقتصاد ایران نخواهد داشت در قیاس با آمریکا، روسیه و عربستان، از طرف دیگر سرمایه گذاری های که شده بیشتر از طرف عوامل داخلی بوده است به همین خاطر بیکاری زیادی نصیب ایران نخواهد شد.

روزگار سیاه نفت به کرونا بر می گردد

حسن خسروجردی رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی نیز در گفتگویی اختصاصی با خاورستان گفت: دلیل اصلی سقوط قیمت نفت آمریکا کروناست چون با قرنطینه بودن مردم در خانه ها مصرف سوخت و بنزین در سراسر جهان کاهش یافته و تقاضای برای آن وجود ندارد.

وی افزود: از طرف دیگر تولید نفت صرفه اقتصادی ندارد چون قیمت نفت امریکا طبق اخبار منتشر شده 10 دلار و یا در برخی اخبار دیگر 1 دلار می باشد این در حالی که هزینه استخارج نفت بیشتر از این میزان است، به همین دلیل کانادا نیز دیگر نفت تولید نمی کند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی تاکید کرد: در وضعیت فعلی نباید انتظار داشت که قیمت نفت افزایش یابد که این امر روی تمام بازارهای جهانی نیز تاثیر بدی خواهد داشت به همین دلیل سرمایه گذران و خریداران فکر می کنند شاید در آینده هم قیمت نفت کمتر بشود به همین دلیل از خرید این محصول ممانعت می کنند.

خسروجردی گفت: تنها باید مشتری باشد تا بازار نفت نجات پیدا کند حتی بازارا صادرات فرآورده های ایران به سایر کشورهای جهان نیز متاثر از این امر خواهد بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1602118
ارسال نظر
نظرات