شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 12:48 منتشر شده در مورخ: 1399/02/04 شناسه خبر: 1602348
طلسم بازسازی آبشار پیران را بشکنید؛

بلندترین آبشار زاگرس در بن‌بست!/ زخم باز «پیران» از زلزله ۹۶

بلندترین آبشار زاگرس در بن‌بست!/ زخم باز «پیران» از زلزله ۹۶
ویرانه‌های مسیر آبشار پیران پس از گذشت بیش از دو سال از زلزله هنوز مرمت نشده و به حال خود رها شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مرصادنیوز آبشار «پیران» بلندترین آبشار زاگرس است و یکی از هیجان‌انگیزترین جاذبه‌های غرب کشور؛ همین آبشاری که در سال‌های اخیر بعد از زلزله‌ ویرانگر ۷.۳ ریشتری غرب کشور به دلیل ریزش کوه با تخریب زیرساخت‌ها و مسیرهای دسترسی در بن‌بست قرار گرفته است.

آبشار زیبایی که با ارتفاع بیش از ۱۵۰ متری‌اش و عظمت آن و دیواره های دره اطرافش هر بیینده ای را مبهوت می کند؛ این جاذبه گردشگری استان کرمانشاه در چهارمین همایش شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار ملی کشور در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفت، ولی متاسفانه این روزها حال خوبی ندارد.

با تخریب این راه، امکان بازدید از آبشار برای گردشگران بسیار دشوار شده است و بسیاری از گردشگران جهت بازدید از آبشار پس از پیمودن قسمتی از راه و روبرو شدن با مسیری صعب العبور از ادامه دادن مسیر منصرف می شوند.

«به‌زودی راه دسترسی به آبشار پیران که در زلزله سال گذشته تخریب شده بود را بازسازی خواهیم کرد»؛ این وعده مظفر غلامی، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سرپل ذهاب در سال ۹۷ است که هنوز هم عملی نشده و موجب تکدر خاطر اهالی منطقه و دوستداران میراث فرهنگی شده است.

شورای شهر: با وجود تصویب بودجه کاری برای آبشار پیران صورت نگرفته است!

سید مجتبی جاسمی، عضو‌ شورای شهر سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار مرصاد با اشاره به مسدود بودن برخی از مسیرهای دسترسی به آبشار پیران گفت: بیش از ۲ سال از زلزله آبان ماه ۹۶ گذشته است و با وجود تصویب بودجه متاسفانه تاکنون هیچ اقدام خاص و تلاشی برای احیای این آبشار فوق العاده صورت نگرفته که این موضوع باعث نارضایتی و اعتراض فعالان حوزه های مختلف شده است.

وی افزود: آبشار پیران یکی از قطب های ذی قیمت توسعه گردشگری در استان کرمانشاه است که در سالیان گذشته با وجود کیفیت مسیر دسترسی به این آبشار پیران از طرف سرپل ذهاب علاوه بر حضور تعداد زیادی گردشگری در این مکان موجب رونق گرفتن آثار تاریخی نظیر سنگ برجسته آنوبانی نی هم شده بود.

بازسازی مسیر آبشار پیران به شرط رفع معارض!

حالا بعد از دوسال با وجود تصویب بودجه و وعده مسئولان برای بازسازی این امر منوط به رفع معارض شده است و دکتر امید قادری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در این خصوص گفته است که «در صورتی که مشکل معارض اجتماعی از سوی فرمانداری سرپل ذهاب مرتفع شود، آماده ایم مسیر دسترسی آبشار پیران از طریق روستای پیران را احداث کنیم». 

غلامی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرپل ذهاب هم به خبرنگار مرصاد گفت: پس از زلزله سال ۹۶ درشهرستان سرپل ذهاب هنوز آواربرداری شروع نشده بود که با هدف ترمیم مسیر گردشگری هرچه سریعتر ۶ چشمه سرویس بهداشتی که در اثر زلزله صددرصد تخریب شده بود با اعتبار داخلی اداره کل میراث فرهنگی استان آواربرداری و احداث بنا در مدت دو ماه به اتمام رسید.

وی افزود: درسال ۹۷ مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال با همت فرماندار سرپلذهاب تخصیص داده شد و با کمک از کارشناسان گردشگری ازمسیر آبشار بازدید شد که متاسفانه اجازه بازسازی مسیر به علت رانش کوه و وجود سنگ های معلق در دامنه کوه و پشت مسیر دسترسی به آبشار داده نشد.

به گفته این مسئول، در ابتدا تصمیم بر ترمیم و مرمت جاده گرفته شد که اگر اجرایی می شد بعد از طی مسیر به محدوده صعب العبورو بن بست می رسید و محدوده آبشار قابل دسترسی نمی شد لذا بر آن شدیم مسیر دسترسی به آبشار را تغییر داده و از مسیر دیگری که پایین دست پارکینگ است ادامه دادیم که منتهی به دره اژده ها و آبشار می‌شد ولی با مخالفت مردم روستای پیران در مسیر این آبشارمواجه شدیم.

غلامی خاطرنشان کرد: به کرات فرماندار سرپلذهاب ، معاون اجتماعی فرهنگی فرمانداری و معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان حضوری با مردم روستای پیران رایزنی داشتند که متاسفانه با مخالفت شدید اهالی مواجه شدیم.

وی گفت: درصورت رضایت مردم پیران ما حاضریم سنگ فرش در مسیر بین باغات انجام داده وهر کسی خواست جهت پذیرایی از گردشگران واشتغال زایی آلاچیق وغرفه ایجاد کند این اداره همکاری لازم را با آنها داشته باشد.

بر اساس این گزارش، بلندترین آبشار زاگرس که یکی از جاذبه‌های دیدنی مهم استان کرمانشاه محسوب می‌شود می‌تواند با بازسازی مسیر توسعه و رونق خوبی را برای ساکنین این منطقه به همراه داشته باشد و برای تحقق این مهم همکاری مردم نیز ضروری است.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1602348
ارسال نظر
نظرات