شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:05 منتشر شده در مورخ: 1399/02/07 شناسه خبر: 1602938

جولان کرونا در بین مردم و حضور سهل‌انگارانه شهروندان در پارک‌ها

جولان کرونا در بین مردم و حضور سهل‌انگارانه شهروندان در پارک‌ها
علی رغم اینکه کرونا ویروس همچنان در حال جولان دادن است و هزاران نفر را مبتلا کرده است اما عده‌ای از شهروندان کردستانی علی رغم هشدارهای بهداشتی در حال گذراندن اوقات فراغت خود در پارک‌ها هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، بیش از دو ماه از ورود ویروس بدون مرز کرونا در کشور می گذرد و این ویروس با بی رحمی تمام در حال جولان دادن و جان گرفتن است.

بنا بر آمار رسمی، تاکنون بیش از ۸۳ هزار نفر در کشور مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند و بیش از ۵۰۰۰ نفر نیز براثر درگیر شدن با این بیماری فوت کرده و در بین ما حضور ندارند.

جدای از بهبودیافتگان بیماران کووید ۱۹ در کشور، متأسفانه گزارش‌شده که بالغ‌ بر ۳۰۰۰ هزار نفر از مبتلایان به کرونا در وضعیت بد بیماری قرار دارند و حالشان خوب نیست و این میزان از بستری‌شدگان نشان می‌دهد این بیماری نه ‌تنها از بین نرفته بلکه هنوز مهار نیز نشده و مستلزم رعایت نکات و موازین بهداشتی است.

با گشت ‌و گذار در شهر و نگاهی به نادیده گرفتن این موضوع از طرف کسانی که این موضوع را جدی نمیگیرند نشان می‌دهد نه‌تنها آمد و شد محدود نشده بلکه به نظر می‌رسد عده‌ای، اتمام طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را مقارن با برچیده شدن بساط کرونا بدانند و علاوه بر رعایت نکردن موازین بهداشت فردی، خود را در معرض اجتماع نیز قرار دهند.

حضور برخی از شهروندان  کردستانی در پارک آبیدر گواه ادعای فوق است که به نظر می‌رسد  هر چند عده ای با در خانه‌ ماندن به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک  کردند اما عده‌ای دیگر با حضور بدون ملاحظه خود در اماکن در حال تشدید شیوع ویروس هستند.

حضور کودکان، نوجوانان، جوانان و میان‌سالان در این پارک نه‌تنها با هیچ هشداری روبرو نمی‌شود بلکه اکنون این اجتماع قانون گریزانه و تهدیدکننده سلامت، عادی نیز جلوه داده می‌شود و خود می‌تواند چراغ روشنی برای حضور بیش ‌از پیش شهروندان باشد.

دوگانگی برخورد با شهروندان در پارک‌های سطح شهر که بعضا با مخالفت سختگیرانه و یا سهل‌انگارانه مواجه هستند به‌نوعی مردم را در بلاتکلیفی حضور در اجتماعات یا پرهیز از حضور در آن‌ها قرار داده و نیازمند اطلاع‌رسانی همگانی مستمر و منسجم، نظارت خانواده‌ها بر اعضای خانوار و یا حتی برخوردهای سلبی حفاظتی و انتظامی است تا هرچه سریع‌تر جوامع از ویروس منحوس، وحشی و بدون مرز رها شود و استقرار امنیت بهداشتی ممکن نخواهد بود مگر اینکه آحاد شهروندان جدی بگیرند و در خانه ماندن را به تفریح‌های ساده اما پرخطر و تشدیدکننده تهدید سلامت ترجیح دهند.

ابراهیم قادری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: جمعی از مردم با در کنار هم بودن و رعایت نکردن فاصله اجتماعی  هر روز بیشتر به شیوع این بیماری دامن خواهند زد.

وی افزود: برگزاری مراسم عروسی و و دورهمی اقوام با هم در این روزهای کرونایی باعث شیوع بیشتر  بیماری خواهد شد و احتمال انتقال از افراد حاضر در تجمعات وجود دارد و باید حتی‌المقدور از قرار گرفتن در تجمعات مربوطه و ایجاد تراکم خودداری کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خواستار توجه جدی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بخش‌های مختلف شد و یادآور شد: مردم باید، بدانند که کرونا همچنان در کمین است و هیچ خطری رفع نشده است تا زندگی به حالت عادی قبل از کرونا باز گردد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1602938
ارسال نظر
نظرات