شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 15:23 منتشر شده در مورخ: 1399/02/06 شناسه خبر: 1603002
رئیس دانشگاه صدا و سیما در یادداشتی نوشت؛

چرا صدا و سیما در برنامه‌ها از سلبریتی ها استفاده می کند/ بخاطر پرداخت حقوق ۳۷ هزار کارمند!

چرا صدا و سیما در برنامه‌ها از سلبریتی ها استفاده می کند/ بخاطر پرداخت حقوق ۳۷ هزار کارمند!
شهاب اسفندیاری کارشناس رسانه و رییس دانشگاه صدا و سیما در یادداشتی درباره حواشی دستمزد چهره ‌های معروف در تلویزیون، پرداخت حقوق 37 هزار کارمند و 14 هزار بازنشسته را از دلایل اصلی استفاده از سلبریتی ها عنوان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شهاب اسفندیاری کارشناس رسانه و رییس دانشگاه صدا و سیما در بخی از یادداشتش درباره حواشی دستمزد چهره ‌های معروف در تلویزیون نوشت: کل بودجه دریافتی صدا و سیما از بیت المال که کمتر از سالی ۲ هزار میلیارد تومان است. این رقم حتی کفاف پرداخت حقوق ۳۷ هزار نفر کارمند و ۱۴ هزار نفر بازنشستگان این سازمان را نمی‌دهد. این سازمان سالانه حدود ۳ هزار میلیارد تومان حقوق می‌دهد. اگر سازمان کل بودجه‌اش را بتواند از دولت دریافت کند، تازه باید هزار میلیارد تومان دیگر هم خود درآمد کسب کند تا فقط بتواند حقوق کارکنان خود را بدهد.

رییس دانشگاه صدا و سیما افزود: اینکه چرا این تعداد کارکنان در دوره‌های گذشته جذب شده‌اند بحث بسیار مهمی و قطعاً باید مدیران سابق پاسخگو باشند. ولی الان برای پرداخت حقوق این کارمندان چه باید کرد؟ برخی به سادگی می‌گویند آنها را اخراج و تعدیل کنید! گویی جنجال‌ها و حواشی تعدیل و اخراج کارگران برخی کارخانه‌ها و مجتمع‌های صنعتی را ندیده‌اند. در این میان فراموش هم نباید کرد که مثلا بی‌بی‌سی ۲۲ هزار کارمند رسمی دارد و علاوه بر این هزاران نفر عوامل تولید پاره وقت در فیلم و سریال‌ها و برنامه‌های آن از کار می‌کنند وسالانه حدود ۵ میلیاد پوند (۱۰۰ هزار میلیارد تومان) بودجه دریافت می‌کند. به همین جهت مجبور به پخش آگهی نیست چون بی‌بی‌سی ۵۰ برابر سازمان صدا و سیما بودجه دریافت می‌کند.

این کارشناس رسانه در ادامه درباره حضور سلبریتی ها با ارقام بالا در برنامه های تلویزیونی گفت: چرا صدا و سیما از چهره‌های مشهور دعوت می‌کند؟ برای اینکه مجبور است هزینه‌ی‌ تقریباً تمام برنامه‌های تلویزیونی را از محل آگهی و حامی مالی تأمین کند. حامی مالی و آگهی در چه صورتی تأمین می‌شود؟ در صورتی که برنامه پربیننده شود. برنامه‌ای که بازیگر مشهور، مجری مشهور، خواننده مشهور نداشته باشد به ندرت می‌تواند حامی مالی یا آگهی جذب کند. چرا چهره‌های مشهور دستمزدهای بالا برای حضور در تلویزیون مطالبه می‌کنند؟ برای اینکه می‌دانند تلویزیون به واسطه‌ی حضور آن‌ها صد برابر درآمد کسب می‌کند.

وی افزود: فرض کنید که شما یک چهره مشهور دارید که هر شب با حضور در یک برنامه تلویزیونی می‌تواند حدود ۵ میلیارد تومان درآمد آگهی برای شما ایجاد کند. با پخش تنها ده شب از این برنامه شما حدود ۵۰ میلیارد تومان درآمد خواهید داشت و می‌توانید حقوق یک ماه حدود ۱۰ هزار نفر از کارکنان خود را پرداخت کنید. یا می‌توانید هزینه تولید ۵ سریال جدید را به دست بیاورید. آیا حاضر نمی‌شوید به آن چهره بابت هر برنامه ۵۰ میلیون تومان پرداخت کنید؟ به هیچ وجه قصد توجیه وضع موجود را ندارم اما با شعارهای زیبا و بد و بیراه گفتن به سلبریتی‌ها و مدیران رسانه مشکلی حل نمی‌شود.

https://www.dana.ir/1603002
ارسال نظر
نظرات