شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 12:56 منتشر شده در مورخ: 1399/02/07 شناسه خبر: 1603301
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی:

ملخ‌های دیده شده در خراسان‌جنوبی بومی هستند/ موردی از هجوم ملخ‌های صحرایی در استان مشاهده نشد

ملخ‌های دیده شده در خراسان‌جنوبی بومی هستند/ موردی از هجوم ملخ‌های صحرایی در استان مشاهده نشد
قوسی گفت: هجوم ملخ‌ها در خراسان‌جنوبی بومی و از نوع مراکشی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ غلامرضا قوسی مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در خصوص هجوم ملخ ها به استان خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: هجوم ملخ‌ها در سربیشه و نهبندان بیشتر بومی و از نوع مراکشی هستند.

 
وی با بیان این‌که هیچ ملخ صحرایی در استان مشاهده نشده و جای نگرانی نیست، افزود: هفته گذشته این ملخ‌ها برای نخستین بار در گمرک ماهی‌رود سربیشه دیده شدند و روزهای بعد از برخی نقاط نهبندان بحث هجوم ملخ‌ها مطرح شد.
 
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حال حاضر ملخ‌های مشاهده‌ شده در دو شهرستان نهبندان و سربیشه از نوع مراکشی و بومی هستند که هرساله در این ایام با بارش‌های رگباری می‌آیند و خطری برای مزارع کشاورزی ندارند.
 
قوسی عنوان کرد: تاکنون موردی از هجوم ملخ‌های صحرایی در استان خراسان‌جنوبی مشاهده نشده است.
 
وی با بیان این‌که خراسان‌جنوبی آمادگی برای مقابله با آفت ملخ‌های مهاجر را دارد، تصریح کرد:از اسفندماه سال گذشته بررسی‌ها در حال انجام است و برای مقابله با ملخ مهاجم یک دستگاه "یوال‌وی"پاش و تعدادی ناظر از استان خراسان‌جنوبی به سیستان و بلوچستان ارسال و اعزام شدند.
 
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: مبارزه با ملخ‌ها به‌عهده جهاد کشاورزی است و با توجه به این‌که این آفت عمومی است لذا همه‌ساله شبکه‌های مراقبت و پیش‌آگاهی که وظیفه رصد و پایش عوامل خسارت‌زای گیاهی را به‌عهده دارند آفاتی از جمله ملخ را رصد و نسبت به افزایش آن جلوگیری می‌کنند.
 
مریم جوادی بایگی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه نیز در این خصوص، اظهار کرد: این ملخ‌ها در یک هفته گذشته در مناطق مرزی ماهی‌رود و درح سربیشه مشاهده شدند که با بارش باران از بین رفتند و با توجه به افزایش بارندگی‌ها در یک هفته گذشته چون این نوع آفت داخل زمین تخم‌ریزی می‌کند رطوبت سبب خروج ملخ‌ها و حضور آنها در مراتع و مزارع می‌شود که دوباره در شهر درح مشاهده شدند.
 
وی افزود: این ملخ‌ها تاکنون هیچ خسارتی به مزارع و باغات شهرستان وارد نکردند و کنترل و پایش روزانه ملخ‌های مهاجم صحرایی و بومی در شهرستان انجام می‌شود.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه از کشاورزان، دامداران و بهره‌برداران بخش کشاورزی درخواست کرد در صورت مشاهده کانون‌های ملخ موضوع را به جهاد کشاورزی شهرستان اعلام کنند تا قبل از وقوع خسارت این آفت مهار شود.
 
محمد مالکی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان نیز عنوان کرد: نوع ملخ‌های دیده‌شده در این شهرستان از نوع ملخ بومی و مراکشی است.
 
وی با بیان این‌که این ملخ‌ها بومی هستند و از نوع صحرایی نیستند، افزود: کارشناسان جهاد کشاورزی در حال بررسی هستند و جای نگرانی نیست.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1603301
ارسال نظر
نظرات